Idén talán nem bukja el olyan sok magyar diák a román érettségit
Idén végez az a nemzedék, amely már a magyar anyanyelvűek számára kidolgozott sajáto...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Uzon községhez tartozó Szentivánlaborfalván az önkormányzat elöljárói és a helybéliek az unitárius templomban megtartott ünnepi istentiszteleten adtak hálát azért, hogy ez a nap is elérkezett, majd az egybegyűltek a templom mellett lévő iskolához vonultak át. A Berde Mózsa Általános Iskola fele az unitárius egyház tulajdonában van, a később hozzátoldott hátsó épületrész pedig az önkormányzaté. Ez utóbbi felújítására sikerült most befejezni, így már meleg és kényelmes termekben tanulhatnak a szentiváni gyerekek: 10 iskolás és 11 óvodás.
Mint Bordás Enikő polgármester az avatón elmondta, a felújítást szerették volna pályázati finanszírozásból megoldani, de a kicsi gyermeklétszám ezt nem tette lehetővé, legalább 30 gyermeknek kellett volna ott tanulnia ahhoz, hogy pályázhassanak. Igy az Uzon saját költségvetéséből kiutalt 700 ezer lejből kicserélték a tetőszerkezetet, újracserepezték a tetőt, új csatornarendszert építettek, megerősítették az épület struktúráját, modernizálták a villamossági hálózatot, új nyílászárókat szereltek be és kívül-belül újrafestették a falakat.
A megújult iskolát megáldotta Buzogány-Csoma István unitárius lelkész és Nagy László-Eörs plébános, majd a gyerekek által bemutatott rövid műsor és kis szeretetvendégség után a jelenlevők átvonultak a hídavatásra.
Az új betonhíd az 1977-ben épült fahíd helyére került, amely több mint 40 évig bírta a terhelést – igaz, 2016-tól már megtiltották a közlekedést rajta. 2019-ben viszont elvitte a Feketeügy áradása. Ez igencsak kellemetlenül érintette a falu gazdálkodóit, hiszen 16 kilométert kellett kerülniük, hogy a Feketeügy túlsó oldalán levő szántóföldekre eljussanak.
Ahogy azt a hídavatáson Ráduly István prefektus, Uzon község korábbi polgármestere és a beruházás elindítója felidézte, 2013-ban reklamálta egy szentiváni gazda, hogy a faszerkezetű híd már nem bírja az újabb, nagy és nehéz mezőgazdasági gépeket, újat kellene építeni. El is kezdődött a tervezés, szervezés, végül 2018-ban írták alá a finanszírozási szerződést, a Helyi Fejlesztések Országos Programjában (PNDL) nyertek támogatást a beruházásra.
Az eredeti tervekben még a 4,3 km hosszúságú községi út teljes hosszának leaszfaltozása szerepelt az új híd mellett, a kivitelezés viszont a Malom utca alsó felét és a hídig vezető községi út 1,7 kilométeres szakaszának modernizálására szorítkozott. Ennek oka az volt, hogy a megyei környezetvédelmi ügynökség megvétózta az eredeti tervet, és csak a harmadik változatot hagyta jóvá, amelyből a Natura 2000 természetvédelmi területhez tartozó rész kimaradt, hiszen az különböző védett békák, hüllők, kis állatfajok élőhelye.
A védett fajoknak külön átereszeket kellett az út alatt építeni, hogy biztonságosan megközelíthessék a Feketeügy holtárkait, így a beruházás értéke jóval meghaladja az először számításba vett összeget, a végelszámolás szerint 14,5 millió lejbe került. A munkálatokat 2022 márciusában kezdték el, a kivitelezők a Confer Group és a Consal, illetve Geiger cégek voltak – számolt be Bordás Enikő polgármester.
Végül a szalag ünnepélyes átvágása után a falu gazdálkodói vonultak fel a mezőgazdasági gépekkel, bizonyítva: most már többet is elbír közülük a masszív betonhíd.
Címlapfotó: Szabó Csaba
Gratulálok! Mi szotyoriak addig kell várjunk az új hídra, míg valaki az Oltba zuhan… mi is szavaztunk… 😢