Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Előadás a Borudvarban

Előadás a Borudvarban Kovászna megye

Tavaly óta az emberiségnek egy új világjárvánnyal kell szembenéznie, a Covid19-cel, amelyre a kutatók már kifejlesztettek több vakcinát. Rengeteg vélemény és hír áraszt el naponta bennünket, amelyek között nehéz eligazodni.

Annak érdekében, hogy tiszta képet kapjunk, a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet online eseményt tartott, ahol első kézből, szakemberek által juthattunk információhoz. Az előadás meghívottjai dr. Farkas Hunor-Pál gasztroenterológus, a kézdivásárhelyi kórházi oltóközpont vezetője és dr. Fejér Szilárd kémikus, a Pro-Vitam laboratórium vezetője, a moderátor pedig Ménessy Kinga-Kitty volt.

Hirdetés
Hirdetés

– Az Európai Unió által engedélyezett vakcinákról azt kell tudni, hogy kettő ezekből teljesen új technológiájú oltás, amelyet élesben most használnak először embereken. Ez a vakcina csak a vírus genetikai információját tartalmazza, ami ha bejut a sejtekbe, akkor azok elkezdik termelni a vírus egyik alkotóelemét, egy fehérjét, amitől beindul az immunválasz, antitestek termelődnek. A fehérjét aztán a szervezet „kipucolja”, megmaradnak az ellenanyagok – tudtuk meg dr. Fejér Szilárdtól.

Hozzátette, hogy a harmadik vakcina szintén hasonló elveken működik, viszont ott a koronavírus genetikai információjának egy részét egy másik vírusba, úgynevezett vektorba csomagolják. A vektor nem képes fertőzést, betegséget okozni, mivel nem tud szaporodni.

Bonyolult kérdés az olyan jellegű felvetés, miszerint egyik vakcina jobb, mint a másik, hiszen másképp működnek. Azonban, ha már csak ötven százalékban hatékony is az oltás, akkor megfékezhető a vírus terjedése, ami egyértelműen jó hír.

Az orosz és kínai vakcina egyelőre nincs engedélyeztetve az Európai Unióban, de valószínű, hogy hamarosan ez is megtörténik, amint elkészül az ehhez szükséges dokumentáció.  

– Én mindenképp azon az elven vagyok, hogy amit az EU engedélyezett, az biztonságos vakcina, és nyugodtan be lehet adatni – szögezte le dr. Fejér Szilárd.  

Kérdés érkezett arról is: miként kaphat valaki oltást, mit kell tennie a jelenlegi, második szakaszban?

– Az első szakaszban az egészségügyi dolgozók kapták meg oltást, a második fázisban pedig azok a kategóriák jogosultak rá, amelyek valamilyen tekintetben nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ide sorolandók a 65 évnél idősebbek, a krónikus betegséggel küszködők, illetve azok, akik a fertőződésnek fokozottan kitett ágazatokban dolgoznak (pl. több emberrel kerülnek személyes kontaktusba munkavégzésük során) – mondta el dr. Farkas Hunor-Pál.

Az oltásra a ROVACCINARE hivatalos oldalon (https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/) lehet iratkozni, amelyen egyszerűen működik a jelentkezés, felhasználóbarát a kialakítása. Egy e-mail-címen több ember is tud iratkozni, lehet, sőt ajánlott segíteni a regisztrációban az idősebbeknek, akik kevésbé jártasak az internethasználatban. A 65 évnél idősebbeket a személyi számból leolvasható születési dátum alapján automatikusan jegyzik az említett weboldalon. A krónikus betegeket a háziorvos jogosult előjegyezni (a betegség igazolásának szükségessége miatt). A fertőződésnek fokozottan kitett ágazatokban dolgozókat a munkaadónak kell regisztrálnia oltásra.

„Népszerű” álhír az is, amit előszeretettel megosztanak a közösségi médiában, miszerint 10–15 év múlva jelentkezhetnek olyan betegségek, amelyeket a vakcina okoz, viszont ez gyakorlatilag lehetetlen.

– Aki a lapos Földben hisz, valószínűleg az terjeszti azt is, hogy 15 év múlva bárki rákos lehet a védőoltás miatt – summázta dr. Farkas Hunor-Pál.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. február 18., 13:53
    ÉRTÉKELÉS: -2

    Dr urak, majd beszelgetunk par ev mulva, az hogy 10 ev mulva mi lesz azt meg a fenvalo sem tudja nem hogy onok !!!