Új helyszínt kerestek az esküvői kiállításnak
Minden, ami az esküvői iparághoz tartozik, egy helyen – idén is megszervezik az eskü...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kovászna megyében az ANIF megyei kirendeltsége összesen 37 700 hektár termőföldön tud a pangó eső- vagy talajvíz elvezetésével foglalkozni, ekkora területen vannak a kezelésében az esővíz-elvezető árkok, amelyek hossza összesen 175 kilométerre rúg.
Ami az öntözést illeti, 4087 hektár lefödésére van kapacitása a hivatalnak: a szépmezői területen 2980 hektárt lehet locsolni az Olt vizéből az ANIF infrastruktúrájának köszönhetően, a maksai területen 1300 hektár öntözése lehetséges a besenyői gyűjtőtóból, ámbár csak elméletileg, gyakorlatilag ugyanis a földben levő csövek repedésein rengeteg víz elvész. Ott a felhasználói egyesület a vízügyi hivatallal kötött közvetlen szerződés alapján saját szivattyúival biztosította az öntözést közel 1300 hektáron, viszont előkészített pályázata van a másodlagos infrastruktúra – a nagynyomású vezetékektől a végfelhasználókig kiépített rendszer – felújítására 650 hektáron. A Feketeügy vize a Barátos környékén 460 hektár öntözését teszi lehetővé, ott most szervezkednek a vízfelhasználók.
A locsolás lehetőségével jelenleg három vízfelhasználói egyesület élhet: a gidófalvi egyesület tulajdonában 987, a sepsiszentgyörgyiében 986 hektár termőföld van, 1015 hektár pedig az uzoni gazdák tulajdona, ők viszont nem használják az öntözőrendszert: ahhoz még egy nyomóállomást kellene építeniük és a másodlagos vezetékrendszert felújítani a területükön. Ehhez adott a pályázati finanszírozási lehetőség, ám senki nem vállalja a felelősséget és a projekt lefuttatásával járó munkát – mondta Moraru.
A Szentgyörgy környéki öntözési infrastruktúra azonban rendkívül hatékonyan, példaértékűen működik annak köszönhetően, hogy főleg föld alatti vezetékeken jut el a víz a megfelelő területekre, így kevés a párolgás miatt a veszteség. Szépmezőn jelenleg is 600 hektáron dolgoznak a vezetékek földbehelyezésén. Miután korábban (2020-ban) a gidófalvi szivattyúházat uniós finanszírozással felújították, a sepsiszentgyörgyi vízfelhasználók egyesülete is finanszírozást nyert a másodlagos öntözőredszerek felújítására.
Az öntözővíz ingyenes a gazdák számára, amennyiben az ANIF által kiépített infrastruktúrán keresztül történik és az igényelt vízmennyiséget leszerződik a vízügyi hivatallal (SGA). A locsoláshoz felhasznált villamos energia árát is támogatja az ANIF: ez olyanformán történik, hogy a vízfelhasználól kifizetik a szolgáltatónak az elfogyasztott energiamennyiséget, majd az ANIF-tól az összeg akár 50 %-át is visszakapják szubvenció formájában.
Új infrastuktúra kiépítésére lehet a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségnél (AFIR) vissza nem térítendő pályázati támogatást igényelni, önrész nélkül, de ezt csak vízfelhasználói egyesületek hívhatják le és összefüggő földfelületek kellenek hozzá. Az ANIF vezetője arra biztatja a mezőgazdászokat, hogy alakítsák meg ezeket az egyesületeket, jegyeztessék be őket a mezőgazdasági minisztériumban, ígérete szerint a pályázásban számíthatnak az ANIF folyamatos segítségére. Mihai Moraru szerint a cél az, hogy a megyében az öntözhető földfelületet 24 ezer hektárra növeljék, főleg a Feketeügy mellékén bővítve az infrastruktúrát, ilyenformán a megyében a termelékenység az országos élvonalba kerülne. Azonban ahhoz, hogy minél hatékonyabban használhassák a vizet, ezt a fontos erőforrást, felkészültség és vízió kell – fejtette ki a hivatalvezető – de két-három generációnak biztosítva lenne a termés.
Tavaly több mint 900 ezer köbméter vizet locsoltak el a gazdálkodók a szárazság miatt, és még többet igényeltek, de a vízügyi hivatal korlátozta a felhasználókat, mert az Olt vízhozama nagyon lecsökkent. Idén október közepéig a megyében közel 718 ezer köbméter vizet használtak fel a termőföldeken, elsődlegesen a krumpli vízigényét kielégítve, szép is lett az idei termés.
Fotó: Soki Tamás/MTI
a fiuk mar megszervezkedtek…..