A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kulturális szektort igen érzékenyen érinti a közigazgatási reformtervezet, mely szerint az 50 főn aluli személyzettel rendelkező kulturális intézmények elveszíthetik önállóságukat, illetve költségvetésüket is alaposan megnyirbálnák. A megyeszékhelyen a román színház igazgatónője, Popa Anna Maria az általa vezetett intézmény önállóságát féltve és az eddig befektetett munka eredményeit veszélyeztetve látván már kedden tiltakozást szervezett a színházépület előtt, mára viszont a város össze kulturális intézményét sikerült egységfrontba szerveznie. Több bukaresti tárgyalás után ugyanis – az utolsó éppen tegnap délután volt a miniszterelnöki hivatalban – úgy látja,” kettőt lépnek előre, hármat hátra”, ezért addig tiltakoznak, „mindenféle kreatív módon”, amíg fehéren-feketén nem látják leírva azokat a kormánynak azokat a vállalásait, amelyek kielégítőek számukra is, illetve amelyek a kultúra létezéséhez szükségesek.
A mai demonstrációhoz az Andrei Muresanu Színházon kívül csatlakozott a Tamási Áron Színház, a Székely Nemzeti Múzeum, a Bod Péter Megyei Könyvtár, a Cimborák Bábszínház, az M Stúdió, a Háromszék Táncegyüttes, a Kónya Ádám Művelődési Ház, de ott láttuk a tüntetők között az Erdélyi Művészeti Központ és a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársait is. Ugyanakkor Szatmártól Brassóig összesen húsz intézmény csatlakozott különböző performanszokkal a szimultán zajló tiltakozáshoz, a Román Színházi Szövetség és a Romániai Múzeumok Hálózatának memóriumában megfogalmazottakat fenntartva és támogatva.
11 órakor mindenki saját intézménye előtt tüntetett, csendben és feketébe öltözve, a demonstrációkról készült élő felvételekből pedig egy közös videofilm is készült, melyet minden intézmény közvetített a közösségi hálón.
Szentgyörgyön fél 12-kor múlva a kultúra munkásai a Tamási Áron Színház előtt gyülekeztek, onnan pedig a több mint 100 fős gyászmenet a kormányhivatal elé vonult. A menet élén vitték a kultúra koporsóba fektetett szobrát, amelyre a prefektúra előtt egy-egy szál virágot is tettek a jelenlevők.
A tiltakozók küldöttségét fogadta Ráduly István prefektus is, aki támogatásáról biztosította a megjelenteket és nyugalomra intette őket, mondván, egyelőre egy rendelettervezetről van szó, nem tényekről. Ez nem igazán sikerült: Popa Anna Maria elmondta, eddig számtalan módon próbálták eljuttatni üzenetüket a törvényalkotókhoz vagy éppen a miniszterelnöki hivatalba, és mindenütt úgy tesznek, mintha hallanák őket, de ebből semmi nem látszik a gyakorlatban. Szeretnék megértetni velük, mondta az igazgatónő, milyen következményekkel jár ez a tervezet: többek között az összeolvadásra ítélt kulturális intézmények személyzetének megfelezése van kilátásban, de más szempontból is problematikus a dokumentum, mert felülírja a múzeumok, színházak működésére vonatkozó törvényeket.
„Nem vagyunk rabszolgák egy ültetvényen,. Azoknak, akik a mi választásunk következtében kerültek funkciókba, az a dolguk, hogy a mi érdekeink képviseljék és soha nem fogom hagyni, hogy megfosszanak a kutúrától. Egyébként a kultúra a nemzeti össztermék 2 %-át jelenti, ebből spórolnának?”, tette fel a jogos kérdést.
Miután a prefektus vállalta, hogy továbbítja a kormány felé a tiltakozók által megfogalmazott memorandumot, a küldöttség elvonult, a tüntetés véget ért.
Címlapfotó: Bodor Tünde
A mindenit!És Kelemen Hunorkaval beszéltek erről?Mit kommentált az esetel kapcsolatban?Biztos O is a sajtóból értesült erről a kormány döntéséről mi?