Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A jó minőségű ivóvíz nélkülözhetetlen, mindannyiunk számára fontos volt ez a beruházás – mondta el tegnap Tánczos Szabolcs. Barátos község polgármestere nehezen leplezte örömét, hogy „megnyithatta a csapot” Pákéban, és az emberek finom ivóvízhez juthatnak.
A vízhálózat kiépítéséről szóló pályázatot 2014-ben írták alá a Fejlesztési Minisztériummal. Az 1,5 millió eurós beruházás célja, hogy 690 családhoz juttassanak el ivóvizet Barátoson, Orbaiteleken és Pákéban.
Ez a jelek szerint rendben van, mert „tesztelte” ugyan a vizet a polgármesteren kívül Tamás Sándor megyetanácselnök is, de az „ítéletet” egy második osztályos-forma kislány mondta ki, aki némi ízlelgetés után közölte a vele lévő nagymamával: Mama, ez jó víz. Ez végre nem klóros. Nem kutakodtunk, hogy mi lehetett a kislány összehasonlítási alapja, de tény, hogy a lakosok is örömmel fogadták a csapból folyó vizet.
– Tetszik-e tudni, itt a kutakban már rég savanyú a víz, úgy kellett ez nekünk, mint Isten áldása – mondja egy nevét nem közlő idősebb hölgy.
A kutak állapotáról szóló megállapítást a polgármester is megerősíti.
– Itt nem mélyek a kutak, gyakorlatilag talajvíz van bennük, és legnagyobb részük nitritekkel fertőzött, ami rendkívül veszélyes, tavaly kevés tartotta, hogy nem került két kislány életébe az, hogy vizet ittak. És különben is: a 21. században, azt gondolom, faluhelyen is „jár” már a vezetékes víz – mondta el érdeklődésünkre Tánczos Szabolcs.
Tamás Sándor elégtétellel vette tudomásul, hogy újabb községben „kerültek helyére a dolgok”, de azt mondja: csak az út felénél tartanak.
– Van egy európai uniós pályázatunk, amelynek célja, hogy 2030-ra a megye településeinek kilencven százalékában legyen kiépítve az ivóvíz- és szennyvízhálózat. Ma már a civilizáció fokmérője, hogy van-e vezetékes víz az otthonokban, és az is fontos, hogy a kezeletlen szennyvíz ne terhelje környezetünket – jelentette ki a tanácselnök.
A tanácselnök elismételte régebbi elméletét: bár feladatuknak tekintik, hogy minden településnek segítsenek, annak „könnyebb” segíteni, aki maga is akar valamit. A Barátost ért kiemelt figyelem nem utolsósorban annak tulajdonítható, hogy a polgármester, jó gazda módjára, maga is megpróbál saját szintjének és erejének megfelelően tenni a közösségéért. Ennek köszönhető, hogy a község területén, a megyei tanács segítségével megépítettek két hidat, rendezték a háziorvosi rendelőt és a sportpálya melletti öltözőt, valamint felújítás alatt van a barátosi iskola épülete.
A most átadott barátosi rendszerhez összesen 14 kilométer vezeték és három víztelep tartozik: Pákéban egy száz köbméteres, Orbaiteleken és Barátoson egy-egy kétszáz köbméteres víztartállyal és az ezek részét képező pumparendszerrel.
A község a Kovászna városi vízhálózatra csatlakozik rá, az elkövetkezőkben 690 család otthonába vezetik be az ivóvizet. Barátoson dolgoznak a szennyvízhálózat kiépítésén is, várhatóan jövőre készülnek el a munkálatokkal.