Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Eltűnt gyógyszerek nyomában

Eltűnt gyógyszerek nyomában Kovászna megye

Sajnos nincsen, elfogyott, nem tudjuk, mikor kapunk újra – orvosság helyett ilyen és ehhez hasonló válaszokat kapnak azok a betegek, akik kétségbeesetten patikáról patikára járva próbálják beszerezni a létfontosságú gyógyszereiket.

Hirdetés
Hirdetés

A gyógyszerhiány a cukorbetegséggel, szív-érrendszeri problémákkal és különböző idegrendszeri betegségekkel küszködőket érinti leginkább. Nehezen beszerezhető többek között az Anafranil-, Atacand-, Augmentin-, Metotrexat-, Siofor-, Verapamil- és Xarelto-tabletta, a Clexane véralvadásgátló injekció, de néhány inzulinféle is hiánycikknek számít. Jó hír, hogy több hónapos kimaradás után bizonyos készítmények ismét megvásárolhatók. Ezek közé tartozik a pajzsmirigy-problémákkal küszködők alapgyógyszerének számító Euthyrox-tabletta, illetve a Detralex nevű, érvédő pirula. Igaz, utóbbi csak 1000 milligrammos kiszerelésben.

A nehezen kapható gyógyszerek listájáról kiválasztottuk és megpróbáltuk beszerezni a szorongásos betegségek és depresszió kezelésére használatos Amitriptilint. Körutunk során számos sepsiszentgyörgyi és kovásznai gyógyszertárat is felkerestünk, azonban próbálkozásunk sikertelennek bizonyult. Amíg egyes gyógyszerészek szerint már nem is gyártják, addig mások év végére saccolják újbóli megjelenését. Javaslatuk alapján időnként mindenképpen érdemes érdeklődni a patikákban.

Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint a készítmények eltűnése egyrészt a gyógyszerek végső árával magyarázható. Európa-szinten Románia azon országok egyike, ahol a legalacsonyabbak a megszabott kereskedelmi árak, bizonyos esetekben kisebbek az előállítási költségeknél. A kormány által évekkel korábban meghozott árpolitikai döntés következményeként a gyárak vagy teljesen felhagytak a veszteségesen előállítható gyógyszerek gyártásával, vagy pedig a hazai árakhoz képest jóval drágábban, külföldön értékesítik azokat. A főgyógyszerész szerint egy másik lehetséges ok a mindenkori kormány által folytatott nem megfelelő egészségügyi politika. Amennyiben a döntéshozó hivatalok mostantól helyesen cselekednek, akkor remélhetőleg javulni fog a helyzet. Mint fogalmazott, a gond orvoslása nem a gyógyszerészeken vagy a gyógyszertárakon múlik, ők ugyanis mindent megtesznek annak érdekében, hogy beszerezzék a szükséges orvosságokat.

A gyógyszerészkamara elnökét arról is kérdeztük, mit kell tennünk abban az esetben, ha nem sikerül beszereznünk az eddig használt gyógyszereket. „Két lehetőség van: ha csak egy bizonyos néven, egy adott gyártótól hiányzik a készítmény, akkor javaslom, fogadják el a másik gyártó más néven forgalmazott gyógyszerét és értesítsék orvosukat a cseréről, ha meg egyáltalán nem beszerezhető, akkor feltétlenül forduljanak a kezelőorvosukhoz” – fogalmazott Szabó Péter.

Korábban a Krónikus Betegek Szövetsége arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió országainak többségében piacra dobott, krónikus betegeknek szánt gyógyszerek csupán mintegy fele elérhető a romániai piacon, ami miatt az érintettek kénytelenek külföldről drágán és biztosítási árkedvezmény nélkül beszerezni azokat. <<

Gocz Tibor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. december 13., 10:57
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Kezdin a Help Net patikaban ugyanez tortenik, barhuseges paciensuk voltam ,atpartoltam egy masik patikaba ahol mindig megtalallok mindent!.Akkor mi a helyezet,kerdem en?

  • User
    Dátum: 2021. december 13., 13:19
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Az AstraZeneca által gyártott Atacand helyett itt van a Zentiva által gyártott Canzeno, úgyan azzal a hatóanyaggal (Candesartan cilexetil) és úgyan olyan kiszerelésben csak sokkal olcsóbban.

    • User
      Dátum: 2021. december 14., 17:49
      ÉRTÉKELÉS: 0

      Atacand ot en sem talaltam Kezdin. Udvarhelyen a Dr Max ban azt kerdeztek haby dobozzal kerek. Marosvasarhelyen 2 patikaban is ugyan igy.