Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Emlékezetessé tették a magyar pedagógusok nyugdíjba vonulását

Emlékezetessé tették a magyar pedagógusok nyugdíjba vonulását Kovászna megye

Székelykeresztúr, Marosvásárhely, Kolozsvár, Szilágysomlyó és a Partium több városa után kedden Sepsiszentgyörgyön is kiosztotta a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a Kovászna megyei, nyugdíjba vonuló pedagógusoknak a Pedagógus Szolgálati Emlékérmet. A Gyöngyvirág utcai református templomban megtartott eseményen ugyanakkor Korodi Hajnalka-díjjal tüntették ki az RMPSZ alapító tagját, Péter Sándor tanárt, amivel nagy meglepetést okoztak a nyugdíjazása után is tevékeny, mindig derűs pedagógusnak.

Hirdetés
Hirdetés

Az ünnepség nyitányaként Szabó Margit, az RMPSZ alsó-háromszéki területi elnöke köszöntötte a jelenlévőket, a pedagógusokat lámpáshoz hasonlítva. Ez a gondolat később is vissza-visszatért az eseményen: „az a pedagógus, aki tudását megosztja, olyanná válik, mint a betlehemi csillag karácsonytájt, bevilágít egy egész intézményt, osztálytermet, és általa megszületnek a csodák, melyet követően világítani kezd egy közösség.”

Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke röviden ismertette a díj történetét: a Pedagógus Szolgálati Emlékérem a magyar kormány jóvoltából 2012-től évente adományozható nyugdíjazásuk alkalmából azoknak a pedagógusoknak, akik legalább 25 évet töltöttek az ifjúság oktatásával, és kiemelkedő munkát végeztek.

Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke. Fotó: Bodor Tünde

Az emlékérem „nem egy könnyen vagy viszonylag könnyen megszerezhető díj”, mondta Burus Siklódi Botond, de ahogy az RMPSZ büszke arra, hogy elismerheti a pedagógusok tevékenységét, úgy a díj új birtokosai is büszkék lehetnek arra, hogy szakmai pályafutásuk során „tettek valamit embertársainkért, nemzetünkért, a jövőnkért és gyermekeink jövőjéért” – fogalmazott az elnök. Kiss Imre, az RMPSZ országos alelnöke alkalomhoz illőnek érezte az „egy gyertya nem veszít a fényéből akkor sem, ha meggyújt egy másikat” gondolatot, majd köszönetet mondott a kitüntetettek kitartásáért, és azért, hogy a nehézségek ellenére sem lettek pályaelhagyók.

Idén az elmúlt éveknél kevesebben voltak azok, akik Pedagógus Szolgálati Emlékéremben részesültek, 12 magyar óvodapedagógust, illetve tanárt díjaztak az ünnepélyen.

Az idei kitüntetettek: Inczefi Tünde Anna, magyar-francia szakos tanár a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Középiskolából, Varga Éva földrajztanár a zabolai 1-es számú általános iskolából, Csomós Tünde sepsiszentgyörgyi óvónő, Delne Ferenc fizika-kémia szakos pedagógus az uzoni Tatrangi Sándor iskolából, Gazdag Ildikó, a Berde Áron Gazdasági Szakközépiskola közgazdaság szakos pedagógusa, Nagy Emese, a Mikes Kelemen Főgimnázium kémia szakos tanárnője, Újfalvi István, a Puskás Tivadar Szakközépiskola mérnök tanára, Bartos Veronika szentkatolnai fizika-kémia tanár, Kovács Ildikó Mária kézdialmási óvónő, Léva Katalin fizika-kémia szakos tanárnő Kézdivásárhelyről, Dénes A Ilona, a bardoci Benkő József Általános Iskolából, Péter Géza, a nagyajtai iskola fizika-kémia tanára.

Ezután került sor a Korodi Hajnalka-díj átadására, melynek címzettje igencsak meglepődött, amikor ki kellett vonulnia a laudációját meghallgatni. Péter Sándor, az RMPSZ Kovászna megyei szervezetének volt elnöke – jelenleg tiszteletbeli elnöke – ugyanis azért érkezett, hogy egy korábbi eseményen neki ítélt elismerést vegyen át, akkor ugyanis nem tudott személyesen megjelenni. Ehelyett az erdővidéki, kézdi- és orbaiszéki területi RMPSZ-elnökök hosszasan ismertették szerteágazó tevékenységét, melynek folytonosságát percre sem szakította meg a nyugdíjazása.

Péter Sándor több évtizedes önzetlen és példaértékű munkáját Korodi Hajnalka-díjjal ismerték el. Fotó: Bodor Tünde

Péter Sándor pedagógus, újságíró, könyvkiadó, alapítója a Megyei Tükör című helyi újságnak, a rendszerváltás után a Háromszék napilapnak, de az RMPSZ-nek is, valamint a Perspektíva és a Kós Károly Szakközépiskoláknak. Tudományos kutatási területe a néprajz, a földrajzi nevek vizsgálata, ebből szerzett doktori címet. És bár doktori fokozatával egyetemen is taníthatott volna, hosszú évekig mérhetetlen alázattal dolgozott a két, sokak által másodrangúnak tartott intézményben, mert tudja: minden gyermek a legjobbat érdemli – méltatták.

A kitüntetett a Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületének tagja, a magyar kormány által odaítélt Trefort Ágoston-díj eddig egyetlen erdélyi kitüntetettje. Kétségtelen, hogy a most 80 éves, nem mellesleg Pro Urbe-díjas tanár rászolgált a Korodi Hajnalka-díjra, ám annak kézbesítése után Burus Siklódi Botondtól átvehette azt az elismerést is, amit a szervezet áprilisi tisztújító közgyűlésén nem tudott átvenni, és amit a szövetség megalakításáért, fejlesztéséért kapott, Kiss Imre pedig az RMPSZ szolgálatában végzett 31 éves szolgálatért nyújtott át neki egy köszönőlevelet.

Fotó: Bodor Tünde

Péter Sándor a maga megszokott derűjével állt ki a jelenlevők elé megköszönni az elismerést. Véleménye szerint a sok digitális kütyü nem ér semmit egy hús-vér pedagógus nélkül. Azt is elmondta, hogy egy tanárnak mosolyogva kell órára mennie, és ha belső megérzése szerint jó órát tartott, ugyanúgy is kell kijönnie. Megosztotta a hallgatósággal, hogy úgy érzi, szeretet veszi körül, és ezért nem érzi hiábavalónak a pedagógusként eltöltött éveket, de még rengeteg tennivalója van, és nyugdíjasként nem engedheti meg magának a halogatást.

Az ünnepséget a Plugor Sándor Művészeti Középiskola pedagógusainak, Sebestyén Lázár Enikőnek és Kőmíves Bokor Zsuzsának, illetve a magánének szakos diákoknak éneklése tette még felemelőbbé, produkciójukért a kitüntetettek is hálás köszönetet mondtak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás