A Kovászna megyei Közművek Rt. európai uniós pénzalapokat tervez lehívni fotovoltaikus panelek telepítésére, a cél a cég áramköltségeinek csökkentése, ugyanis Kovászna megye víz- és szennyvízhálózatát üzemeltető szivattyúrendszerek rendkívül sokat fogyasztanak.
Kísérletezésképpen egy kisebb napelemrendszert már telepítettek a bodzafordulói telepükre, de a cég prioritási listáján a sepsiszentgyörgyi és a kézdivásárhelyi szennyvíztisztító telepek állnak, amelyek a legmagasabb áramköltséget termelik. Kozsokár Attila igazgató elmondta, a beruházás megvalósításának műszaki tervei tavaly decemberben elkészültek, jelenleg a szükséges források megszerzésére keresik a megoldásokat.
„Ha a pályázatunk nem nyer, akkor kénytelenek leszünk saját forrásból finanszírozni a beruházásokat. Ugyanezt tervezzük a víztisztító telepekkel is a még nagyobb energiafüggetlenség érdekében, mert ugyancsak rengeteg áramot fogyasztanak, és jelentősen emelik a költségeinket. Így valószínűleg a sepsiszentgyörgyi vízállomással, majd a kézdivásárhelyivel folytatjuk” – magyarázta az igazgató.
A Közművek Rt. Kovászna megye víz- és szennyvízhálózatának fő üzemeltetője, de a villamosenergia-válság nem kerülte el a társaságot, a számláik majdnem négyszeresére nőttek az előző évekhez képest.
„Nem túlzás kijelenteni, de a legnagyobb gondunk a villanyszámlák kifizetése. Az árampiaci válság előtt 200–250 lej/kWh körüli áron szerződtetünk egy áramszolgáltatóval, az árrobbanás kezdetén ez 1200–1300 lej/MWh-ra emelkedett, utána néhány hónapig árplafon volt, amit kormányrendelet szabályozott, aztán szeptemberben a vízszolgáltatók lekerültek a kivételezettek listájáról. Odajutottunk, hogy 3300 lej/MWh árban fizettünk. Időközben január 1-től ismét szabott a kormány egy felső határ, viszont nem tudjuk, hogy ez meddig marad így, reméljük, minél hosszabb ideig. Ha a két évvel ezelőtti árakat vesszük figyelembe, akkor kijelenthetjük, hogy 4-szer többet fizetünk az áramért. Ezért is tartom fontosnak a cég energiafüggetlenségét” – magyarázta.
A szolgáltató tavaly, május környékén növelte a víz- és csatornadíjakat, egyelőre nem terveznek újabb emelést.
„Olyan díjszabási politikánk van, amely 2023-ra egy kis emelést irányoz elő, hogy biztosítsuk a szükséges beruházásokat, de erre az év második felében kerül sor, semmiképpen nem a közeljövőben” – hangsúlyozta Kozsokár.
Fotó: Pixabay
Jobban tennék a ” vizes „urak, ha azzal foglalkoznának, hogy azokat a vizházakat működtetnék normális körülmények között, amelyeket átvettek az önkormányzatoktól ,S talán így nem folyna a falusi fogyasztók csapjából emelt díjas zavaros lé!