A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nagy István Csongor nagybaconi falugazdász utólag lapunknak elmondta, a fórum másnapján még tartottak egy értekezletet, melyen a gyergyóremetei tejporgyár képviselője is részt vett, aki azt ígérte a gazdáknak, hogy az üzem a tej jelenlegi 1,10-1,40 lejes felvásárlási ára helyett 3 lejt is tud majd fizetni literéért, nyilván azon kikötéssel, hogy az biotej legyen. Így az álláspont az, mint a fórumon is többször hangsúlyozták, hogy a gazdáknak érdemes fontolóra venni a biogazdálkodás előnyeit.
Az előadók azt részletezték, hogy a biogazdálkodásra való átállás nem olyan bonyolult. Előfordulhat ugyan, hogy azáltal a gazda kevesebb tejet tud termelni, de mint említették, annak felvásárlási ára magasabb, a gazda jövedelme tehát végül nagyobb lesz. Ladó Hunor azt mondta, hogy a gyergyóremetei tejgyár 2022-ben indulna, addig van idő lépni, aki a biogazdálkodás mellett döntene. „Én arra ösztönöznék mindenkit, térjen át a biogazdálkodásra” – fogalmazott a kertészmérnök.
Külön ecsetelte azt, hogy Erdővidéken a megkímélt környezet már eleve egy előnyt jelent a gazdáknak, „itt a kisléptékű családi gazdaságok is fenntarthatóbbak” – mondta. Vázolta, hogy a biogazdálkodás elvileg ugyanaz lenne, amit nagyapáink-nagyanyáink is műveltek egykoron, ahhoz képest csak igen kevés módosításra van szükség. Az érdeklődők a minisztérium honlapján, az „agricultura ecologica” menüpont alatt találnak tájékoztatót, „ott minden megvan” – hangoztatta Albert Imre, megemlítve, hogy az ökogazdálkodásra való áttéréshez kérés, aztán az ellenőrző szervekkel való szerződéskötés szükséges, továbbá fontos a mezőgazdasági igazgatóságnál is iktatni a szándékot legkésőbb május 15-ig.
„Nem kell a spanyolviaszt feltalálni, azonban az állattartáshoz viszonyuló szemléletünkön egy kicsit változtatni kell” – hangsúlyozták továbbá az előadók, hozzáfűzve, hogy az átálláshoz szükséges idő két év, a mikéntekre választ pedig bárki kaphat a falugazdászoktól, akik szívesen segítenek. (A falugazdászok jegyzéke megtalálható például a szekelygazda.ro honlapon – szerk.)
A fórumon szó esett néhány részletkérdésről is, mint a támogatások mértéke a biogazdálkodás esetében, valamint a más jellegű biotermékek felvásárlásának és a bio-vetőmagok beszerzésének lehetőségei. Albert Imre azt mondta, ha valakinek van például 20 tonna biopityókája, hozza, mert azonnal kifizetik, egyébként meg a termelőnek nem olyan nagy „vasziszdász” egy felvásárlóval szerződést kötni, hogy ősszel biztos legyen a terménynek piaca. Ennek ellenére bizonyos, hogy a gazdák előtt még mindig sok a megválaszolatlan kérdés, a fórum végén ostromolták is rendesen azokkal az előadókat.
„biogazdalkozas”csak igy zarojelbe mert NEM tud letezni biogazdalkodas.Csak ha az essovizet nezzuk hogy mennyi merget hozz vissza a termofoldekre,nem beszelve a forgalmas utak mellett levo foldekrol masodpercenkent kapjak a merget.Ja hogy most ez a trendi……!!!???