Tizenhét háromszéki iskola nyert márciusban támogatást az Országos Helyreállítási Program alapjából, hogy csökkentse az iskolaelhagyást, a diákok lemorzsolódását. A következő három évben 2.554.363 eurót költhetnek el olyan programokra, amelyek vonzóbbá teszik az iskolát, meghozzák a diákok kedvét a tanuláshoz, illetve segítenek az objektív nehézségekkel küzdőknek. Kedden a tanfelügyelőségen a nyertes pályázó intézmények vezetői a Kiss Imre főtanfelügyelő által összehívott sajtótájékoztatón arról is beszámoltak, hogyan képzelik ezt el.
Különböző mutatók alapján, a gimnáziumi tagozaton legalább 40 tanulóval rendelkező iskolák közül 24-et nevesített a minisztérium, mint olyanokat, amelyek első körben pályázhattak, végül az idő rövidsége folytán – alig egy hét alatt – 17 iskola tett le pályázatot, és ez az első eset, hogy mind nyert is, ráadásul sokan nagy jegyekkel.
A legkisebb összegből, 80.500 euróból (a támogatás létszám függvénye is) a szentkatolnai és a kőröspataki általános iskola gazdálkodhat, a legtöbből, 198.900-ból az árapataki és bölöni iskolák, utóbbi összegnél alig kevesebből a zágoni Mikes Kelemen, a magyarhermányi Máthé János és a nagybaconi Konsza Samu-iskola. A nagyborosnyói, dálnoki, hidvégi, gelencei, berecki, rétyi, bodoki, zabolai, valamint a szentgyörgyi Ady Endre- és Gödri Ferenc-iskolák légköre is jó eséllyel megváltozhat az eurótízezrek felhasználása után, nyilván a munkatársi közösségen is sok múlik.
A sajtótájékoztatón jelen levő igazgatók közül többen is elmondták, jelentős stresszel járt a rövid határidő miatt a pályázat összeállítása, és hogy az a csapatmunka nélkül nem is lett volna lehetséges. Baló Ervin, a nagybaconi Benedek Elek Általános Iskola igazgatója szerint már maga a pályázatírás felért egy csapatépítővel. Ebben a folyamatban mindenki számíthatott a projektekért felelős tanfelügyelőnő, Madár Júlia biztatására és tanácsaira, de kolléganője, Nemes Júlia is segített a leterhelt igazgatóknak.
„Ez már sikertörténet, példátlan, hogy a háromszéki iskolákhoz ekkora összeg folyjon be” – mondta Kiss Imre főtanfelügyelő. Jövőre még van esélyük a továbbiaknak is, hiszen összesen 45 iskola veszélyeztetett a megyében, azaz nagyobb arányú a lemorzsolódás, ők majd hasznosíthatják az előttük járók tapasztalatát a pályázatírásban és kivitelezésben egyaránt.
A jelen levő vezetők közül Kovács Erzsébet, az árapataki iskola aligazgatónője „dicsekedhetett” a legnagyobb célcsoporttal: első évben 359, a harmadikban 554 diák érintett. Mivel az aligazgatónő úgy látja, jelenleg a tanulás nem élmény, nem érték a gyerekek számára, így az iskola sem jelent örömet – és ezzel többen egyetértettek –, a tanárokat élménypedagógiai képzésben részesítik, a sportolni szerető fiúknak sporttevékenységeket szerveznek, a lányoknak pedig főző- és varrófoglalkozást, de 14 intelligens okostáblát is felszerelnek.
A hidvégi igazgató az V-VI. osztályokra koncentrálva magatartásterápiát és felzárkóztató órákat vett tervbe, de szerinte egy rendfenntartó egyénre is szükség van az iskolában, aki a szünetekben lefoglalja a diákokat. Zágonban is van néhány kemény diónak bizonyuló gyerek, így ott is szükség van preventív foglalkozásokra, erőszak, zaklatás, alkohol- és droghasználat, szegregáció megelőzése végett.
Rengeteg, diákok számára szervezett szabadidős és sporttevékenység, kirándulás, nyári tábor, tanulmányút, iskolai zaklatás témában tartott beszélgetés, felzárkóztatás, okostábla-beszerzés, iskolai bútorzat, játéksarok vagy játszótér kialakítása jelentette a közös pontot a tervekben, de a gelencei iskolában például arra is figyelnek, hogy lelki támaszt nyújtsanak azoknak a diákoknak, akiknek szülei külföldön dolgoznak, konfliktuskezelésre oktassák a gyermekeket, iskolarádiót alapítsanak, gyermeknapot szervezzenek. A pedagógusok sokirányú képzését sok vezető szintén fontosnak tartja.
Remélhetően nyár előtt már alá lesznek írva a szerződések, és nyáron már megszervezhetők lesznek a tanévre felkészítő vagy a csapatösszerázó jellegű programok – mondta Kiss Imre, hiszen konkrét határidők e vonatkozásban nincsenek.
Akik az online tanítási időszak miatt lemaradtak azok már úgysem térnek vissza. Pár iskolán kívüli szervezett program meg úgy sem segít egyáltalán a nehéz sorsban levőkön.
Akkor meg minek? Tiszta pénzkidobás!
Esztelenül elkell most az utolsó baniig költeni, mert ingyen adják. Ha osztályt díszítenek vagy valamilyen berendezést is vesznek, hogy legyen amit a tanárnő majd hazavigyen, megint nem a helyén landol az a pénz. Ez is inkább az amúgy is megmaradókat segíti nem pedig a nélkülözőket.