Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fecskendők a szelektívben

Még mindig szép számban akad nemcsak egyszerű polgár, de olyan cég, orvosi rendelő is, ahol a veszélyes hulladékot nemes egyszerűséggel a szelektívbe vagy a vegyesbe dobják – figyelmeztet Máthé László, a Tega Rt. köztisztasági vállalat vezetője.

Hirdetés
Hirdetés

Máthé elmondta, elképzelhető, egyesek nem tudják, hogy például a nyomtatók utángyártott tonerkazettája is veszélyes hulladéknak számít, ezért nem szabad a műanyag közé dobni, de az már kevésbé valószínű, hogy a számos figyelmeztetés, médiában történő felvilágosítási, gyűjtési kampányok ellenére se tudják 2020-ban az emberek, hogy az elemek nem kerülhetnek a vegyes háztartási szemétbe.

– Sajnos kevés elem jut el az erre a célra – üzletekben, a központi zöldségpiacnál – kihelyezett gyűjtőpontjainkra. Megvan az a réteg, amely foglalkozik az elemgyűjtéssel, és vannak, akiket ez továbbra sem érdekel. De beszélhetünk a kidobott, lejárt gyógyszeripari termékekről is: a gyógyszertáraknak ugyan van szerződésük veszélyes hulladékot elszállító cégekkel, de itt más a fizetési rendszer, így sokszor a vegyes hulladékba is belekerül a lejárt gyógyszer. Azt sem értjük, hogy ennyi év tájékoztatás után miként fordulhat elő, hogy akár a kórháznál vagy kisebb orvosi magánrendelőknél még mindig a szelektív hulladék közé dobják a használt fecskendőket, perfúziós kellékeket. Az alkalmazottaink, amikor ilyent észrevesznek, joggal idegenkednek, hiszen ezek veszélyes hulladékok, és eszerint kellene kezelni – háborgott Máthé.

Sok gondjuk akad a vegyes hulladék közé „kevert”, így leadott gumiabroncsokkal is, hiszen ezek is veszélyes hulladéknak számítanak. A gumikat amúgy – előzetes kérésre – lomtalanításkor bérmentve elszállítják.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás