Az Európai Unió helyreállítási alapjáról már jó ideje hallani. Azt elsősorban a világjárvány okozta válság kezelése céljából hozták létre, az Unió vezetői összesen több mint 2000 milliárd eurós értékű támogatással kívánnak hozzájárulni a tagállamok felzárkóztatásához. Magyarország hivatalosan ez év május elején nyújtotta be az Európai Bizottságnak helyreállítási és rezilienciaépítési tervét, míg Románia június elején.
Sajtóértesülések szerint Románia a szállítási ágazatát 6,7 milliárd euróval, az oktatást 3,6 milliárd euróval, az egészségügyet pedig 2,4 milliárd euróval fejlesztené az uniós alapokból. Számunkra érdekesebb górcső alá venni azt, hogy vajon a helyi önkormányzatokhoz ebből a pénzből végül is mennyi fog jutni, abból mit fognak tudni megvalósítani.
Baróton például, a tavalyi polgármesterváltás óta, meglehetősen sokat hallani különböző pályázatokról, melyeket a hivatal azért készít időben elő, hogy alkalomadtán azonnal benyújthassa, többek között az uniótól érkező források igénybevételére is.
Hegedüs Csilla, az Európai Alapok Minisztériumának RMDSZ-es államtitkára, nemrég, egy találkozón azt közölte, hogy Románia országos helyreállítási tervét várhatóan szeptember végén elfogadják, és hogy a Romániának szánt majdnem 30 milliárd eurós összegből 1,9 milliárd euró már idén rendelkezésre fog állni. Kulcskérdésként említette azt, hogy a pályázók rendelkezzenek megvalósíthatósági tanulmányokkal a tervezett projekteket illetően.
Benedek Huszár János polgármester lapunknak elmondta, hogy Baróton ezzel nincs gond: a megvalósíthatósági tanulmányok egyik a másik után készülnek, és amire a konkrét pályázati lehetőségek megnyílnak, elő lesznek készítve a kész dokumentációk.
Elmondta, hogy mindegyik beruházásnál három szakasz van. Első a tématerv, aztán jön a megvalósíthatósági tanulmány, és végül a műszaki terv, melyek mindegyikét a tanácsosok is el kell fogadják. A felsőrákosi szennyvízhálózat kiépítését illetően elkészült a műszaki terv, most már az építési engedély kiváltása van folyamatban. A bibarcfalvi és a bodosi víz-és szennyvízhálózatot illetően elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, a köpeci és miklósvári hálózatnak egyelőre a tématerve készült el. Hasonlóképpen a tématervénél tartanak a baróti városi kórház új szárnnyal való bővítésének, a baróti szennyvízhálózat kibővítésének, illetve a baróti poliklinika felújításának beruházásait illetően. A régi iskolaépület hőenergetikai rehabilitálásának már elkészült a megvalósíthatósági tanulmánya.
Istenem,csak nehogy a sok palyazatot esszekeverjetek s elmaradjon valamelyik.Mar tizenevek ota palyazunk erre-arra,de eredmeny nulla.Sebaj,majd ded-uk-unokaink esetleg latnak belole valamit…es ez az optimista verzio.A polgi mar egy eve polcra ult,de Meg felmutatni semmit nem tud, versmondason es szereplesen kivul.Az uton levo katyukat is-Barot napok megszervezese hianyaban-egy par napja meltoztattak betomni ugy ahogy.Lesz modern poliklinika es un epuletszarny a korhazban,sajnos csak a Roma testvereknek,mert mas mar nemigen jar oda ….