A korábbi években megszokott színes, színvonalas programkínálattal zajlott a kézdivásárhelyi Őszi Sokadalom az elmúlt hétvégén. Az értékszüret jegyében megszervezett városünnep a jól bevált programokkal és helyszínekkel jelentkezett, de akadt pár izgalmas újdonság is az idei kavalkádban.
Az ötnaposra bővült rendezvényen mindenki megtalálhatta a kedvére való időtöltést, hiszen volt bőven, amiből válogatni. A főtéren idén is megközelítőleg száz kézműves és hagyományos termelő kínálta portékáját, a kicsiket gyermekváros, a nagyobbakat ifjúsági tér várta, a zene kedvelői betérhettek a Borudvarba, megállhattak utcazenét hallgatni, vagy az éjszakai bulikon szórakozhattak hajnalig. A kultúra iránt érdeklődők a Vigadó Művelődési Ház, a Báró Wesselényi Városi Könyvtár és az Incze László Céhtörténeti Múzeum gazdag kínálatából válogathattak. A legtöbb érdeklődőt idén is a nagyszínpadi koncertek vonzották, és különleges színfoltként épült be a programba a Gördülő Opera előadása is. Az idei Őszi Sokadalom Rúzsa Magdi szuperkoncertjével és látványos tűzijátékkal ért véget.
Ipari parkról, vállalkozásról értekeztek
Pénteken a Kosztándi Galériában Szöllősi Tamás, az ipari parkot működtető kft. vezérigazgatója bemutatta az Invest In Târgu Secuiesc-projektet, mely valójában egy weboldal, amin keresztül vállalkozókat vonzanának Kézdivásárhelyre. A bemutatót követő kerekasztal-beszélgetésen többek között az is elhangzott, hogy nem csak a pénz miatt mennek el az alkalmazottak külföldre, hanem azért is, mert kiégnek, vagy nem becsülik meg őket.
Színes vásári kínálat
Idén is a hagyományos- és kézműves termékek széles skálájából válogathattak a Gábor Áron térre kilátogatók. Ugyan a vásár területe az operaelőadás miatt némileg lecsökkent, a kínálat a korábbi években megszokott színvonalat hozta. A környékbeli, illetve Székelyföld minden pontjáról érkezett, árusoknál szinte bármit meg lehetett vásárolni, amire a ház körül szükség lehet, így nagy valószínűséggel mindenki hazavitt valamilyen vásárfiát. A forgatag péntek délután indult be igazán, azután viszont a hétvége teljes ideje alatt nagy volt a sürgés-forgás a standok körül, a vásárosok is elégedetten zárhatták a nyár utolsó hétvégéjét.
Élettel teli korzó
A fennállása 10. évfordulóját ünneplő Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete és Gyöngyös Város Barátainak Köre, illetve a hozzuk csatlakozó Zöld Nap Egyesület a sokadalom forgatagában korhű ruhákkal és jellegzetes kiegészítőkkel megidézték a 19. századi boldog békeidők hangulatát. A nyolcadik alkalommal életre hívott 19. századi piaci körkép résztvevői sajátos ízt kölcsönöztek a szombat délutáni vásári kavalkádnak, miközben végigkorzóztak a Gábor Áron téren, illetve a Petőfi Sándor utcán. A korzózás egyébként fontos napi rutin volt a 19. századi úrihölgyek számára, ugyanakkor egyáltalán nem volt mindegy, hogy melyik napszakban, hol és milyen öltözetben jelent meg egy a divatra és a társadalmi elvárásokra adó hölgy. Mindezt szem előtt tartották ezúttal is, a közös séta a Molnár Józsiás parkban levő zenepavilonnál végződött, ahol Jánó Kinga diáklány népdalokat énekelt.
Csíkos, pöttyös, kockás
A Gyulafehérvári Caritas munkatársai által létrehozott Csíkos, pöttyös, kockás gyermekek terén a kicsik különböző ügyességi játékokkal szórakozva gyűjthettek betűket, majd az így alkotott értelmes szavak hossza szerint többek között arc- vagy karfestést választhattak, a drótozdában vagy a szobrásznál alkothattak, homokrajzot készíthettek, a talyiga-taxin, guruló bőröndön, illetve a varázsszőnyegen mehettek egy kört, de fotózkodhattak is. Újdonságnak számított, hogy azok, akik mindhárom nap a gyermekváros „lakói” voltak, a belépőül szolgáló karszalagokat beválthatták egy-egy hiányzó betűre.
Gyerekek a könyvtárban
A Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárban Váncsa Izabella Andrea könyvtáros-pedagógus vezetésével a gyerekek pénteken papírszínházi előadáson vehettek részt, papírbábot készítettek, majd népi gyermekjátékokkal szórakoztak. Szombaton a Családi nap keretében a meseolvasást követően a kicsik mesekönyvet készítettek, majd ismét játék és felhőtlen szórakozás következett. „Úgy vélem, a könyvkészítés által közelebb hozhatjuk a gyerekekhez a mesekönyveket”, summázott a szakember.
Jó zene az utca kövén
Az utcazene kedvelői szombaton az OTP Bank előtt, míg vasárnap a városháza előtti téren hallhatták a Kisdiákok, a Hit Factory, a DSB, a Lunar Acoustic, Maja & The Crazy Plumbers, a Millió Rózsaszál, az Old Bumeráng és Imette produkcióit. Legnagyobb közönségsikert a Maja & The Crazy Plumbers aratott, a mindössze tízéves Tofán Maja korát meghazudtolva tolmácsolta a Hungária, Wanda Jackson és Iggy Pop egy-egy dalát. A koncert egyedire sikerült, ugyanis ez volt az egyetlen alkalom, amikor Tofán Levente bőgőjét basszusgitárra cserélve tolta a rockabillyt.
A családon belüli erőszak nem magánügy
Romániában minden 30. percben bántalmaznak egy nőt, évente pedig 200 halálos áldozatot szed a családon belüli erőszak – tudhattuk meg a Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom (NEEEM) bemutatóján. A beszélgetésen Ájgel Ágnes, az RMDSZ Háromszéki Nőszervezetének elnöke, Bálint Olga, a Sürgősségi Központ a Családon Belüli Erőszak Áldozatai számára vezetője és Dobolyi Tünde ügyvéd vettek részt. A mozgalom alappillérei a társadalom tudatosítása, tájékoztatása, illetve a vonatkozó törvények módosítása. A résztvevők hangsúlyozták, a családon belüli erőszak nem magányügy, hanem az egész társadalom gondja, ezért, ha tudunk ilyen esetről, akkor meg kell próbálnunk segíteni az érintetteken.
A diákok jogainak védelméért
A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) LEGIT kampányát ismertette Balogh Virág, a szervezet képzőcsapatának tagja, a beszélgetést Szöllősi Tamás, a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet elnöke moderálta. A LEGIT kampány célja az Oktatási Minisztérium által kiadott Tanulói Statútum népszerűsítése, amely a diákok jogait és kötelezettségeit tartalmazza. Az előadó szerint általános gond Romániában, hogy az emberek nem ismerik a törvényeket és saját jogaikat. Nincs ez másként a tanügyben sem. A szervezet tagjai szeretnék megismertetni a statútum előírásait a diákokkal, a tanárokkal és a szülőkkel egyaránt, hiszen az oktatási rendszer megfelelő minőségéhez mindhárom szereplőre szükség van.
A borászat rejtelmei
Saját borait mutatta be az érdeklődő közönségnek Czapp Árpád székelyhídi ifjú borász. A jelenlevőknek elmondta, beleszületett a borászatba, és fiatal kora óta a családi borászatban dolgozik. Édesapja autodidakta módon tanulta a borászatot, jelenleg 2 hektár területen termesztenek szőlőt, főleg királylánykát, olasz rizlinget, muskotályt, illetve egy különleges, ősi magyar fajtát, a bakatort. A közeljövőben saját vállalkozást szeretne indítani, tervei szerint jövő év tavaszán már a boltok polcain lesznek a borai. Az előadás végén a jelenlevők megkóstolhattak néhányat az előadó saját borai közül.
Látványos tudomány
Érdekes kísérletekkel érkeztek az Ifjúsági térre a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának tanárai és diákjai. A program sok érdeklődőt vonzott, kicsik és nagyok egyaránt kíváncsian követték a látványos bemutatókat. A legnagyobb népszerűségnek a -71 Celsius fokos szárazjéggel lehűtött limonádé volt, amelyet pár perc alatt szétkapkodtak az emberek. Ezen kívül meg lehetett tekinteni a gumimaci és a kálium-klorát vagy a kézkrém és a jód reakcióját, illetve számos más kísérletet. A bemutató alatt a tanszék szakkínálatát is megismerhették az érdeklődők.
Olvasással a jobb szövegértésért
A Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárban megszervezett családi nap keretében Vántsa Judit könyvtárvezető tartott előadást az olvasás fontosságáról, illetve arról, hogy hogyan lehet azt megszoktatni, megszerettetni a kisebb és nagyobb gyerekekkel egyaránt. Az előadásból az érdeklődők megtudhatták, hogy a jól olvasó gyerek nem csupán irodalomból, hanem minden tantárgyból jobban teljesít, ezért kulcsfontosságú a megfelelő szövegértés elsajátítása. A könyvtárvezető beszélt a könyv előnyeiről az internettel szemben, majd számos gyakorlati tanácsot ismertetett, amelyekkel meg lehet szerettetni a különböző korú gyerekekkel az olvasást.
Városnap a templom kertben
A lelki gondozás is terep kapott a városnapokon, hiszen a kézdivásárhelyi református egyház, valamint a helyi IKE szervezésével Református közösségi teret alakítottak ki az imaterembe és templom kertbe. Kérdésünkre Rácz Csaba főgondnok elmondta, hogy a tavalyi évhez hasonlóan idén igyekeztek lelki erőt adni a városnapolóknak. A kialakított chill zone mellett az érdeklődők csendben bejárhatták a Hangolódó ima szobát, vagy pedig ki próbálhatták a láthatatlan színházat, aminek keretében a résztvevő szemét bekötötték, és úgy vezették végig egy lelki élményen.
Színpadon a legkisebbek
Népi táncokat és gyermekjátékokat adtak elő szombat délután a rendezvény nagyszínpadán a Manócska-napközi Pillangó csoportjának tagjai. A délutáni meleg ellenére sok szülő, nagyszülő, hozzátartozó gyűlt össze a téren, hogy megtekintse a gyerekek műsorát, akik színvonalas műsorral hálálták meg kitartásukat. A műsort Deszke Enikő és Demeter Csilla tanította be.
Családias Pityókafesztivál
Az Őszi Sokadalom egyik érdekes színfoltját mindig a Molnár Józsiás parkba megszervezett Pityókafesztivál képezi. A Kézdivásárhelyi és Környékbeli Vállalkozók Egyesülete által kilencedik alkalommal tető alá hozott rendezvényen helyi és magyarországi csapatok neveztek be, összesen 14, így a helyi erők mellett megyeszékhelyi, kovásznai, budapesti, hatvani, mezőkövesdi és paksi kukták forgatták a fakanalat, terítettek szebbnél szebb asztalokat és főztek ínyencségeket. A Szabadtűzi Lovagrend Erdélyi Rendjének főkancellárja, Bágyok Károly által elnökölt zsűri 7–7 első és második díjat osztott ki. Aranyérmesek lett a Háromszéki Borbarátok Egyesülete (képünkön), a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete, a Zöld Nap Egyesület, a hatvani Gáspár András Bajtárs Egyesület, a kovásznai Lányos-Asszonyok és a budapesti Pelikánok, míg a képzeletbeli dobogó második fokára a Ki főz, ki szállít, a Nexxon Ízvarázsok, a Két Kupica, a Szupernagyik, a Pityók-ászok, a Komuna és a paksi Szedmák Pincészet állhatott fel. A mezőkövesdi rendőrök örökös első díjasok, őket már nem is zsűrizték!
Zene mindenkinek
A péntek délutáni vásárnyitón a Tanulók Klubja fúvószenekara és mazsorett-csoportjai egyórás produkcióját láthatta a közönség, majd a jelentősen átalakult Iris, a harmincöt éve minőségi fémzenét játszó, kirobbanó formát mutató Pokolgép és a Magashegyi Underground koncertjeit követte figyelemmel sok ezer rajongó. Szombaton a Manócska Napközi Otthon Pillangó csoportja és a Bod Péter Tanítóképző Gyöngyvirág tánccsoportja adott elő népi táncokat, majd a Mano and Friends és Freddie zenéjére bulizott a főtér. A városháza előtti téren a Magyar Állami Operaház előadását láthatták a műfaj kedvelői a Gördülő Opera Székelyföld keretében. Tegnap Simó Annamária és zenekara melegítette be a közönséget, őket a Csík Zenekar követte, majd Rúzsa Magdi koncertje és a tűzijáték tette fel a koronát az idei városnapokra.
Mi autosok is „felhotlenul szorakoztunk”…5 napon keresztul…es meg raadasul aszfaltoztak is kozben.Ilyenkor kell ezt csinalni?