Az általános tanügyi sztrájk első napján a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum és az Apor Péter Szaklíceum igazgatóitól érdeklődtünk, hogyan zajlott az általuk vezetett tanintézményekben a sztrájk.
Bejan András, a Nagy Mózes Elméleti Líceum igazgatója lapunknak így nyilatkozott. „Intézményünk tanári közössége egyöntetűen úgy döntött, hogy részt vesz a sztrájkban. A pedagógusok bejöttek az iskolába, mindenki a tanáriban van és papírmunkát vagy egyéb iskolával kapcsolatos tevékenységet folytat. Tanórákat nem tartanak sem az elemisták, sem a nagyobbak számára, ennek megfelelően egyetlen osztály tanulói sem jöttek iskolába. Ezt pénteken közölték velem, ami pedig a folytatást illeti, várják a felsőbb utasításokat a szakszervezet részéről” – jelezte az intézményvezető.
Constantinescu Herman, az ugyancsak kézdivásárhelyi Apor Péter Szaklíceum igazgatója intézményvezetőként nem sztrájkolhat, jegyezte meg. „Általános sztrájk van az iskolánkban és a tanfelügyelőségtől pénteken kapott pontosításoknak megfelelően járunk el. Eszerint, mivel a pedagógusok többsége sztrájkol, értesítettük a szülőket, hogy nem tudjuk biztosítani a diákok felügyeletét. Megjegyzem, amennyiben mégis jöttek volna diákok, nem maradtak volna felügyelet nélkül, ám nem jöttek tanulók. Magam intézményvezetőként munkaadónak számítok, ezért nem sztrájkolhatok” – hangsúlyozta.
Hozzátette, az igazgatóknak nincs hatáskörük a sztrájkoló alkalmazottak fölött, nem adnak utasítást, nem hívnak össze gyűlést és nem adnak át névsort a sztrájkolókról. „Az igazgató a sztrájkbizotsággal tartja a kapcsolatot, és a sztrájk ideje alatt közösen rendezik az iskola dolgait, természetesen mindenki a maga hatáskörében” – összegzett.
FRISSÍTÉS!
Hétfőn még a korábban vártnál is nagyobb részvételi aránnyal kezdődött el az általános sztrájk a közoktatási rendszerben, több megyében is 80 százalék fölé nőtt a munkakonfliktusban részt vevő tanügyi alkalmazottak aránya. Akadtak olyanok is, akik korábban nem kívántak csatlakozni a sztrájkhoz, ám hétfőre meggondolták magukat, és a sztrájklista aláírásával kezdték a napot.
Kovászna megyében minden oktatási egységben általános sztrájk zajlik hétfő reggeltől – tudtuk meg Nagy Gábortól. A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége Kovászna megyei elnöke elmondta, több olyan iskola is volt, ahová egyetlen diák sem érkezett hétfőn. Mindössze egy napköziről tud, ahová 11 gyereket bevittek a szüleik, rájuk a nem sztrájkoló alkalmazottak vigyáztak – ilyen alkalmazottak egyébként Nagy Gábor szerint csak a napközikben vannak.
A tanügyi alkalmazottak viszont bementek, hiszen a tiltakozás a tanintézményekben zajlik, ám sokak számára kérdés volt, hogy meddig kell ott maradniuk. „Mivel egy tanári katedra óraszáma heti 18 óra, ennyit maradunk a munkahelyen, azaz napi 3, esetleg 4 órát” – közölte az érdekvédelmi tömörülés képviselője.
Nagy Gábor is arról számolt be, hogy péntek óta nőtt a sztrájkhoz csatlakozók száma, csak abban az iskolában, amelyben ő tanít, 19-en írták alá a listát hétfő reggel. Így ott csak az igazgató nem sztrájkol, aki egyébként a tisztségéből adódóan nem is teheti ezt meg. Tud ő is arról, hogy az ország más részei érte nyomásgyakorlás a sztrájkolókat a tanfelügyelőség és egyes igazgatók részéről, de – mint mondta – Kovászna megyében nem történt ilyen.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, a Spiru Haret Szakszervezet, valamint az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség hétfő délelőtti közös közleménye szerint a tiltakozás „több mint 200 ezer oktatási dolgozó sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket”. Ebben azt is közlik, hogy az általuk képviselt alkalmazottak nevében vasárnap elutasították a kormány „úgynevezett ajánlatát”, és kijelentik: nem szociális segélyt, hanem tisztességes béreket szeretnének. Továbbá, felhívják a figyelmet arra, hogy nem egyik napról a másikra döntöttek a sztrájk megszervezéséről, és hogy nem vesznek részt politikai játszmákban. A tanügyi alkalmazottakat egységre buzdítják, a diákoknak és szülőknek pedig köszönik a türelmet és a támogatást.
A romániai közoktatási rendszerben legutóbb 18 éve, 2005-ben volt legutóbb kiterjedt általános sztrájk, akkor három hétig tartott a munkakonfliktus. Volt ugyan három évvel később, 2008-ban is egy kisebb általános sztrájk, ám annak a támogatottsága nem haladta meg az ötven százalékot, és csak a tanintézmények egy részében tartották meg.
Mikor volt az úgynevezett pandémia akkor bezzeg tanítottak volna most meg mi a baj. Fizetés emelés jaj igen látszik az érettségi eredményen !!!!