Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Felsőfokú agrároktatás Székelyföldön

Felsőfokú agrároktatás Székelyföldön Kovászna megye

A rohamos technológiai fejlődés, a klímaváltozás, a koronavírus-járvány, a szomszédunkban dúló háború és az erdélyi magyar nyelvű felsőfokú agrárképzés fél-évszázados hiánya eddig nem tapasztalt, sürgős megoldásokat követelő gondokat okoz a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, a szűkebb környezetünkben is. Mindezt a három székelyföldi megye megválasztott vezetői, valamint két érintett egyetem rektora között, Az agrár-felsőoktatás kihívásai és lehetőségei Székelyföldön címmel lezajlott beszélgetésen állapították meg.

Hirdetés
Hirdetés

– Milyen kihívásokkal kell szembenéznie 2022-ben a mezőgazdaságnak és az élelmezésnek? – tette fel a kérdést Agyagási Levente, a Marosvásárhelyi Rádió és Román Televízió műsorvezetője, moderátor. A válaszadásra elsőként felkért prof. dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora rámutatott, hogy természeténél fogva az agrárium és élelmiszer-gazdaság mindig fontos szerepet játszott, de akkora mértékben soha, mint napjainkban. Rendkívüli kihívásokkal kell szembenézni, mert a Föld lakóinak a száma nyolcmilliárdra nőtt, miközben a termőterület nagysága folyamatosan csökkent. Ugyanakkor a klímaváltozás, az orosz-ukrán háború, illetve az ágazatban végbement nagyfokú fejlődés is szerepet játszik ebben.

Az élelmiszer előállítása csúcstechnológiát igényel, amelyet el kell sajátítani. Hiszen az elmúlt tíz-tizenöt évben nagyobb fejlődés zajlott le ezen a téren, mint a megelőző száz esztendőben. Ráadásul az élelmiszer-előállítás és a biztonságunk megőrzése is felértékelődik. Ehhez kell igazodnia a felsőoktatásnak, a kutatásnak, és ennek érdekében kell az eddigieknél is szorosabb együttműködést kialakítani a Kárpát-medencében.

Dr. Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora felidézte, hogy 1959-ben más szakokkal együtt, az erdélyi magyar nyelvű felsőfokú agrárképzést is megszüntették. Ebből kifolyólag az elmúlt évtizedekben Erdélyből mondhatni eltűnt a magyar agrárértelmiség, ami a magyar állam pénzén működtetett Sapientián újraindított kertészmérnöki, tájépítész-mérnöki, agrár­mérnöki és növényorvosi képzésben is nehézségeket okozott. A fennálló hiányt kezdetben magyarországi oktatókkal pótolták, azonban napjainkban már túlnyomórészt saját tanáraik látják el ez a feladatot.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke egyetértett a közepes és felsőfokú szaktudás megszerzésének és alkalmazásának fontosságával a mezőgazdaság terén, hiszen ennek hiányában a korszerű gépek sem használhatók. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy ezt az eredményes erdőgazdálkodás is megköveteli. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke rámutatott, hogy a kommunizmusban erőltetett kollektivizálás és iparosítás következtében a mezőgazdaság és állattartás terén elveszett a hagyományos tudás. Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke szerint a felsőfokú agrárképzés mellett az egyetem előtti szakoktatásra is hangsúlyt kell fektetni. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. szeptember 23., 10:34
    ÉRTÉKELÉS: 11

    A fiaim is kertész és tájépítész szakon végeztek lassan 10 éve, de itthon nem kaptak munkát vele. A nagy termelőknél odarakták őket is napszámosnak pityókát válogatni, nem pedig a modern gépeikre. A modern gépek működését az eladó ügynök mutatja meg, ahány gép annyi beállítás. Azóta nem keresték őket ilyen munkába hiába dolgosak, csak pityókaválogatásra esetleg, a nagygazdák akik maradtak azok is kevés emberrel dolgoznak, nem keresik a szakképzett munkaerőt sehol. Szép szakma, de ezzel sem lehet munkát találni lassan 10 éve az jelent valamit, inkább más piacképes szakot kellene inkább oktassanak, amelyre van kereslet a munkaerőpiacon.

      • User
        Dátum: 2022. szeptember 23., 23:24
        ÉRTÉKELÉS: 1

        Mélységesen el vagyok keseredve! Pedig nagyon meggyőzőnek tűnnek ahogy az egyetemi vezetők összeülnek a politikusainkkal és keresett hiányszakmaként állítják be az agrár szakmát. Ön szerint az egész Sapientia egy humbugszakmát ad a tanuló kezébe és az egész egyetem az?

        • User
          Dátum: 2022. szeptember 26., 14:16
          ÉRTÉKELÉS: 0

          Ne kavarjuk a dolgokat: én kizárólag a „tájépítészetet” említettem, mint ún. humbugszakmát. A kertészet, a szántóföldi növénytermesztés ás a többi agrárágazati szakma – főként mérnöki szinten – összehasonlíthatatlanul több ismeretet igényel, mint a tájépítészet, ahová elégséges az átlagnál ugyan magasabb kertészti tudás és jó sok szépérzék, ami sajnos, keveseknek adatik meg. És amit, sajnos, nem lehet tanítani: vagy van, vagy nincs.

  • User
    Dátum: 2022. szeptember 23., 18:53
    ÉRTÉKELÉS: 3

    A szomszédomban a gazdag pityókások agrár mérnökök lettek! A nyáron kicsengetés, államvizsga, vagy ahogy az öregük nevezte éreccségiztek!🤣 2 nap lezavartak mindent, jöhetett a szénacsinálás! Egyetemre nem jártak, de be voltak iratkozva s végeztek!🤣
    Ilyen sok van! A környéken még sok is a szakember/gazember!!!!

    • User
      Dátum: 2022. szeptember 26., 12:32
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Gondolom akkor kell ismerni ezeket a nyakkendos vezetoket akik kiultek egy asztalhoz tanacskozni es 2 nap alatt meglesz a diplomad. Sok ilyen van hogy massal irassa meg a diplomadolgozatat mert o keptelen lenne ra, de penze az sok van ra megfizetni. Valamelyik egyetem pecsetjet rautik es a kutya se ellenorzi ezeket nem vizsgaztassak ujra tobbet ezeket. Nincs szukseg valojaban kepzett emberekre hanem csak gazember/szakemberre ahogy fogalmaztal. A tobbi balek aki elvegezni beiratkozik azert kell hogy ne kongjon az egyetem hetkoznap az uressegtol. Utana ezek ha nagyon jo munkaerok akkor elmehetnek jo esetben talan ezeknek a gazdag pityokasoknak robotolni. A tobbi ha nem szuletett gazdag pityokas csaladba es nem veszik fel ezek akkor mehet akar utcasepronek is

    • User
      Dátum: 2022. szeptember 28., 13:10
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Azért kellenek ezek az egyetemek, hogy a gazdag pityókásoknak tudjanak diplomát adni, mert a mai nagyértékű pályázatok megszerzéséhez ez előnyt jelent. Aki nem ilyen családba születik azok hiába végzik el, mert nem jut nekik hely, a gazdag pityókásoknak kell az egész. Nekem is sok kertészmérnök barátom van, aki kénytelen volt más munkakörben dolgoznia, mert nincs itthon megélhetési munkalehetőség több évtizede. Csak a nagy pityókások tudnak megélni kiskirályként, több mezőgazdasági szakember minek is?

  • User
    Dátum: 2022. szeptember 26., 15:22
    ÉRTÉKELÉS: -2

    Elnézést kérek, de az én fiam is mérnök: tájépítészmérnök! Mi alapján vonja le ezeket a következtetéseket az oktatásáról illetően? Tudja maga milyen komplex ismereteket kell elsajátítania a növénytermesztéstől a geológiáig, építésztetig?Talán maga is részt vett ilyen jellegű egyetemi képzésen? Van magának egyáltalán valami végzettsége? Attól, hogy maga humbugszakmának és ügyefogyottnak állítja be az én fiamat, attól még a maga szakmája is lehet humbugszakma. Mindenkinek a sajátja a jó, másét lenézi, de maga kiváltképp, mert magának szerintem 8 osztálynál nincs több és irigy más tanult szakemberekre.