A helyi rendőrök is fellépnek a korrupció terjedése ellen
A sepsiszentgyörgyi helyi rendőrök a Korrupcióellenes Igazgatóság felkérésére csatla...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Piszok, higiéniai hiányosságok és tárolási gondok miatt Kézdivásárhely környékén egy kisebb vendéglőt bezártak az élelmiszerbiztonsági ellenőrök, illetve másik kettőnek ideiglenesen felfüggesztették az engedélyét, de az is kiderült, hogy december 3. – január 3. között megyeszerte 8 tonna emberi fogyasztásra alkalmatlan élelmiszert vontak vissza a kereskedelemből.
Dr. Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre kifejtette, az említett időszakban a legtöbb gondot a piszok, az élelmiszerek helytelen tárolása, a lejárt, romlott termékek forgalmazása jelentette: főként a hústermékek esetében találtak több rendellenességet, ám lejárt szavatosságú tejtermékre, tojásra is bukkantak.
– A 8 tonna élelmiszer visszavonása kapcsán fontos tudni, hogy ebből a mennyiségből csak maximum 200 kilogrammnál történt szabálytalanság (ezek miatt bírságoltunk is). Az élelmiszer-előállítók, forgalmazók ugyanis a szavatosság lejárta után, netán hibás csomagolás esetén, vagy valamilyen elváltozás észlelésekor visszavonhatják a terméket. Ahhoz, hogy kivezessék a könyvelésből, szükségük van az általunk kibocsátott elkobzási jegyzőkönyvre: gyakorlatilag ez egy közreműködés a két fél között. Ha viszont mi találjuk meg ellenőrzéskor a polcokon a fogyasztásra alkalmatlan portékát, az már bírsággal jár – részletezte a megyei főállatorvos.
Arra a kérdésünkre, hogy a kapzsiság okozza-e a számtalan kihágást, dr. Sikó kifejtette, ünnepekkor általában felhalmozzák az egységekben a portékákat – többször a központi egységek nyomására –, ezek a mennyiségek nem fogynak el, nincs, ahol raktározzák, illetve a lehűtött – egy egyszerű fóliával letakart – hústermékek csomagolása szállításkor gyakran meghibásodik, ezért már a szavatosság kifutása előtt elszíneződnek.
– Kézdivásárhely környékén egy kisebb vendéglőt azért zártunk be, mert nem volt tisztaság az egységben, továbbá a tárolási hőmérsékletet sem követték figyelemmel, de a kötelező élelmiszerpróbát sem őrizték meg. A másik két egység azért úszta meg felfüggesztéssel, mert megoldották a hiányosságokat, így visszakapták a bevont engedélyeket – magyarázta a szakember.
Dr. Sikót arról is faggattuk, hogy ezen esetekben valós veszélyhelyzetekről beszélünk-e – és csak a szerencsén múlott, hogy nem betegedtek meg a kuncsaftok –, vagy az ellenőrzéskor alkalmazott előírások túl szigorúak.
– Ezen a téren igényesnek kell lenni! Nagyon sok évbe telt, amíg tudatosítottuk elsősorban az élelmiszer-előállítókban, de -forgalmazók, vendéglők, panziók tulajdonosainál is elértük, hogy betartsák az idevágó szabályokat. A durvább fellépéseink nem véletlenszerűek: célunk, hogy odafigyeljenek a fogyasztókra, ezek egészségére. Éppen ennek köszönhetően megyénkben évek óta nem jegyeztünk tömeges ételmérgezést – összegezett.
Az is kiderült, hogy Háromszéken – a téli ünnepek alatt – mindeddig nem jegyeztek Trichinella-fertőzést házi disznónál, csupán egy vaddisznó, illetve egy medve esetében mutattak ki ilyen fertőzést. A szakember hangsúlyozta, hogy az eredmény megérkezéséig nem szabad fogyasztani a bevizsgálandó állat húsát. Pár éve történt egy incidens, amikor a gazdának nem volt türelme megvárni a szezonban megsokszorozódott vizsgálatok eredményeit, hátrahagyta a húsdarabot, ám időközben otthon folytatták a disznó feldolgozását, lakmároztak is a húsból, aztán amikor kiderült, hogy ez mégis fertőzött, akkor már késői volt a „megelőzés”.
Ezert nem kell medvet enni! No de van itt valami ami megutotte a fulemet. Asszongya:”Kezdivasarhely kornyeken egy kissebb vendeglot azert zartunk be…stb. „Aztan folytatja;”A masik ket egyseg azert uszta meg felfuggesztessel,mert megoldottak a hianyossagot…stb” Uraim,ha valakit „offsidebe”kapnak,akkor ezt ott helyben hogyan lehet megoldani? Marmint a hianyossagot.Mi tudjuk,csak kivancsiak vagyunk ra,hogy a Hirmondo olvasoi tudjake? Na azert!