Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fertőzött víz a csapon

Fertőzött víz a csapon Kovászna megye

A napokban a Recorder újságírói interaktív térkép segítségével hívták fel a figyelmet a romániai vezetékes vízhálózatokhoz kapcsolódó hiányosságokra: Háromszék tíz településsel szerepelt a fertőzött „kategóriában”. Lapunk érdeklődésére viszont kiderült, a megyénk esetében bemutatott adatok fele elavult, így az említett térképen jelenleg pirossal szereplő fertőzött vizű települések jelentős részénél az újabb vízminták már nem mutattak ki rendellenességeket.

Dr. Alina Mihaela Bârzan, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság környezet-egészségügyi irodájának vezetője kérdéseinkre kifejtette, a Recorder tőlük az év elején kérte a vezetékes vízhálózatokra vonatkozó adatokat, amelyek a tavalyi elemzéseket, beazonosított gondokat tükrözik, mostanra már teljesen más az ábra a megyében. Az interaktív térképen jelenleg pirossal szereplő tíz fertőzött vizű háromszéki település felénél időközben rendeződtek a gondok. Sajnos, így is szép számban maradtak fertőzött vizű, engedély nélkül működő vízhálózatok.

A Recorder térképe szerint a pirossal jelzett települések vize fertőzött. Azóta változott a helyzet
– A mérések rendszeressége a köbméter/lakosság méretét figyelembe véve történik. Városok esetében például sokkal gyakrabban követjük, elemezzük a vízminőséget (akár kétheti rendszerességgel is), vidéken évente 1–2 alkalommal végzünk elemzéseket. Természetesen, ahol gondokat észlelünk, ott megismételjük az elemzéseket. A fertőzéseket a helyi hatóságoknak, a rendszer működtetőinekés az illetékes ellenőrző szerveknek is jelezzük. Sok esetben – főképpen bakteriális fertőzéseknél – hatékonyan és időben lehet orvosolni a rendellenességeket. Gondot okoz, hogy egyes településeken, mint például a jelenleg is fertőzött vizűként számon tartott Baróton (ez a legnagyobb település a megyében engedély nélküli rendszerrel) és Bibarcfalván még működési engedély sincs a rendszerekre, mert ezek már eleve nem felelnek meg a követelményeknek – avatott be a szakember, hangsúlyozva, ők mind az engedélyezett, mind az engedélyek nélküli hálózatok vizét is elemzik.

Hirdetés
Hirdetés

Jelenleg Barót, Bibarcfalva mellett az iroda statisztikái szerint Köpec és Torja szerepel baktériumfertőzött vízzel, illetve Mikóújfalu esetében a vas mennyisége haladta meg jelentősen a megengedett értékeket.
A vezetékes vízhálózatoknál – a vidéki kutakkal ellentétben – ritkán jegyeznek nitrittel, nitrátokkal való fertőzéseket: jelenleg viszont Köpecen azonosítottak ilyen problémát, illetve Baróton a víz jelentős mértékben alumíniummal fertőzött.

Dr. Alina Mihaela Bârzan kifejtette, számos hivatallal, szolgáltatóval jó az együttműködés, hamar orvosolják az azonosított gondokat, pozitív példaként a Kovászna Megyei Regionális Szolgáltatót, a Közüzemek Rt.-t említette, ahol véleménye szerint nagyon figyelmesen követik a vízminőséget, az évek során alig találtak rendellenességeket az iroda munkatársai, de akadnak olyan települések is, ahol vonakodva tesznek bármit is a vízminőség javításának érdekében, nem együttműködőek.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. május 29., 7:01
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Baj van a vízzel,még azzal is ami a csapból folyik!Akkor mi lehet a kutakkal ? A kutak vizét főzésre ,mosására , öntözésre stb használják falun ,de városon is ,akinek kútja van az abból a vízből öntöz ,esetlegesen így fertőzve a növényeket,zöldségeket ,vagy a járdát,amit jóindulatúan lemos . Rég óta szükség lenne lenne egy felmérést készíteni vizeink minőségéről .Kötelezővé kell tenni a a kutak ellenőrzését és azoknak költségéket az államnak kellene vállalni.(a vizsgálat ára nagyon borsos,az itteni jövedelmekhez viszonyítva )Akkor már beszélhetnénk arról is ,hogy védjük vízeinket és a lakosság egészségét ,nemcsak akkor ha világméretű járvány van,mert annak megelőzése a tisztasággal kezdődik,ahol első helyet élvez a VÍZ.

  • User
    Dátum: 2020. május 29., 8:10
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Valóban, nagyon elavultak az adatok, ha az év eleji állapotokat tükrözik. Ha csak az év elejéig folyt a szennyezett víz a csapon, nincs is semmi gond…

  • User
    Dátum: 2020. május 29., 9:20
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Torján éppen, hogy rendben van a viz, tessék megfelelően a hivatalos forrásból ellenőrizni az adatokat, vagy ha már lopkodjuk a készen megírt cikket, akkor nézzünk utána mennyire hiteles az adott forrás.
    https://recorder.ro/harta-apei-contaminate/
    Kovászna megyében Vargyas, Barót, Bölön, Málnás, Mikóújfalú, Gidófalva, Csernáton, Kézdialmás és Lemhény vezetékes ivóvizével vannak gondok.

    • User
      Dátum: 2020. június 1., 9:40
      ÉRTÉKELÉS: 2

      ott irja a cikkben, hogy az alatalad kiirt telepuleseken a tavaly voltak bajok, tavalyi adatok alapjan allitottak ossze a terkepet a romanok. te egyaltalan olvastad ezt a cikket vagy csak a terkepet lattad s azt hitted google forditassal bevagtak ide :-))))) ez nem a roman cikk forditasa ember, csak hivatkoznak ra, hogy azok az adatok mar nem aktualisak

  • User
    Dátum: 2020. május 29., 9:21
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Jól fizet az Aquacov ezért a félretájéloztatásért? Ha a hiteles felmérést nézzük, Barótot leszámítva éppen azokban a falvakban van baj a vizzel ahol a Közüzemek Rt. (Aquacov) szolgáltatja a vezetékes vizet. Figyelmesen követik a vízminőséget mi? A kútaknál lehet, csak éppen tesznek rá, hogy nálam a csapon mi folyik ki.

  • User
    Dátum: 2020. május 29., 10:17
    ÉRTÉKELÉS: 9

    A fertőzéseket helyi hatósággal, müködtetővel közlik, csak azokkal nem akik megisszák a fertőzött vizet. Szerintük jobb, ha a fogyasztók nem tudják mit kapnak a pénzükért.

  • User
    Dátum: 2020. május 31., 13:52
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Ha hetvege akkor Kezdin csotores!!! A volt Amidon parkolojanal folyik ISMET a viz!!!Lassan tobb folyik el mint amennyitt elfogyasztunk,de fontosabb a piac folujjitasa es a holtarokba szorni a penzt mintsem kicserelni a csoveket!!!???Hajra Kezdi!

  • User
    Dátum: 2020. június 2., 8:30
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Szép napot kivánok, hol lehet vizminőséget nézetni. mennyi távolság kell legyen a ház -kút-kinti wc között. pontosabban a szomszéd wc és a mi kútunk között.