Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kánikula nem csak az emberi testre, de az élelmiszerekre és a gyógyszerekre is hatással van. Éppen ezért, nem mindegy hogyan tároljuk gyógykészítményeinket a hőségben, a gyógyszereket át kell helyezni előnyösebb helyre a lakásban. Fazakas Kata gyógyszerész megkeresésünkre elmondta: az emberi szervezet számára sem előnyös, de a gyógyszerek szempontjából a magas hőmérséklet kimondottan káros: általában gyorsul a gyógyszerek hatóanyagainak bomlása, így csökkenhet ezek hatása. Egyes esetekben káros bomlástermékek is képződhetnek. Ezért fontos a gyógyszerek megfelelő körülmények között történő tárolása.
Mint kifejtette: alapvető szabály, hogy hőség idején semmilyen gyógyszert ne tartsunk ablakban, ne felejtsük az autóban, ahol direkt érintkezhet a napfénnyel. Szobahőmérsékleten, ami 25–30 Celsius fokot jelent, tarthatjuk a tablettákat, kapszulákat, amelyeken nincs feltüntetve különleges tárolási utasítás.
Az az elmélet sem igaz, hogy a gyógyszereket a hűtőszekrényben kell tartani. Ez csak akkor tárolható ott, ha a dobozában lévő betegtájékoztató nem tiltja. Ha a hőmérséklet túl alacsony, a készítmény minősége visszafordíthatatlanul megváltozhat, például egyes injekciók kifagyhatnak – magyarázta a szakember.
A gyógyszerész a különleges gyógyszerformákat is kiemelte: ilyenek a tartályos inhalátorok, ezek legfeljebb 30 Celsius fokon tárolandók, fagytól, hő és napsugárzástól védve. Az inzulin tartalmú injekciók felbontás előtt hűtőszekrényben 2–8 Celsius fok között tarthatók, de semmiképp nem fagyaszthatók. Használat közben, a megkezdett tollat szobahőmérsékleten lehet tárolni.
Ugyanakkor, ha a gyógyszerkészítményekben bármilyen rendellenességet észlelünk: megváltozik a színe, porlik, az állaga elfolyósodik, nem szabad felhasználni akkor sem, ha a felhasználhatósági időn belül van – figyelmeztet a szakember.