Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fityisz az oktatásnak

Fityisz az oktatásnak Kovászna megye

Miután korábban már erőteljesen követelték a törvényben előírt, a bruttó nemzeti össztermék 6%-át kitevő költségvetést a tanügynek, várható volt, hogy az ágazati szakszervezetek nem maradnak passzívak, miután szembesültek az utóbbi 30 év legkisebb, 2,5 %-os költségvetésével. Mindenáron a kormányfővel akartak tárgyalni, de ez nem bizonyult egyszerűnek…

Korábban Florin Cîțu miniszterelnök kétszer is az utolsó pillanatban tért ki a szakszervezetek küldötteivel való találkozás elől, így a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret és Alma Mater föderációk felháborodott vezetői Klaus Iohannis államfőhöz fordultak, hogy közreműködését kérjék egy tárgyalás létrejöttéhez. A kormányfőnek is írtak egy felháborodott levelet, amiben számos panaszuknak hangot adtak.

Hirdetés
Hirdetés

Tüntetések megszervezésére több okot is felsorol Simion Hăncescu szakszervezeti elnök a miniszterelnöknek írott levelében, tudtuk meg Nagy Gábortól, a FSLI Kovászna megyei képviselőjétől. Így Hăncescu elsőként a tárgyaláskészség teljes hiányát nehezményezi, de azt is, hogy a kormány nem biztosít elegendő oltást a tanügyi alkalmazottaknak, vagy hogy a fizetésre szánt keretből nem lehet fedezni a korábban jogtalanul visszatartott, elmaradt juttatásokat. A fizetések befagyasztását, az emelések elmaradását, a fizetési skála alsó negyedében elhelyezkedő tanügyi bérek megalázó voltát is felrója. Ha törődnének az oktatással, a PIB minimum 10%-át kellett volna kiutalni a tanügynek, tekintve, hogy 836 oktatási intézménynek még mindig az udvaron van az illemhelye, háborog a szakszervezeti vezető. Logikátlannak nevezi ugyanakkor, hogy idén nem bocsátanak ki vakációs utalványokat, ezzel elsősorban a kispénzűeknek, de ugyanakkor a turizmusnak is ártván.

Tegnap tehát reményeik szerint sor került volna a tárgyalásra a miniszterelnökkel, ám az „egy mestercsellel” nem a kormányépületbe, hanem a Liberális Párt székházába hívta a küldöttséget, ahol Rareș Bogdan, a párt alelnöke várta őket. Másfél óra alatt meghallgatta a panaszokat, szerdára pedig ismét miniszterelnöki találkozót ígért.

Mint a találkozó után a szakszervezet vezetősége tájékoztatta a megyei képviselőket, számos tiltakozó akciót terveznek a közeljövőben, bár kevés reménnyel: február 22-én őrségállás lesz a kormányhivatal előtt, 23-án, a költségvetés megszavazásának várható napján pedig a parlamentnél. Márciusban minden héten tiltakoznak központi és megyei helyszíneken, annak függvényében is, hogy mit vállal fel a tagság. „Ha továbbra sem akarnak az oktatásba fektetni, ha a harc­hoz kellő támogatást kapunk, és mindenki mellénk áll, akkor év végére általános sztrájkot hirdetünk” – mondta Nagy Gábor, ami azt jelenti, hogy a gyerekeket nem zárják le. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. február 16., 7:11
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Ilyen intézkedések nyomán züllött így le a tanügy. Harminc éve mindig a tanügynek kiutalt összeg növelését ígérték, s íme most már visszazüllesztették 2,5 %-ra. Ebből még működtetni is alig lehet, nemhogy fejleszteni!

  • User
    Dátum: 2021. február 16., 21:04
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Milyen egy orszag!!!Megszavazzak hogy a tanugynek a PIB bol 6% jar minden evbe,az egeszsegugynek x%,akkor MIERT NEM TARTSAK be az altaluk hozott torvenyeket???Az erintet miniszterekbe nincs annyi gerinc hogy a torveny BETARTASARA kotelezze a kormanyfot,es ha nem hajlando akkor a miniszterek lemondanak.MEDDIG megy ez a kepmutatas.A torveny betartasa MINDENKIRE vonatkozik!!!Vagy nem???