Rendeznék az Őrkő romanegyedet, ám csak egy részét lehet rendbetenni
A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, illetve a Sepsi Helyi Akciócsoportnak több beav...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Közösen szerveztek gyakorlatot a Kovászna megyei katasztrófavédelem, valamint a kézdivásárhelyi állomás hivatásos tűzoltói a gelencei önkéntes tűzoltóság tagjainak számára. Ilyés Botond, Gelence polgármestere kérdésünkre elmondta, hogy a gyakorlat sikeres volt, a tanárok és szakemberek az előírt protokollnak megfelelően jártak el a földrengés-szimuláción: az első csengő megszólalásakor a gyerekek bebújtak az iskolapadok alá, hogy ezzel is védjék magukat, a tanároknak eközben az volt a feladatuk, hogy kontrollálják őket, ne engedjék számukra elhagyni a termet, ameddig az nem biztonságos.
Az első földrengést követő 2-5 percen szokott következni az utórengés, ezidő alatt kellett kiüríteniük az iskolát, de csak akkor indulhattak el, amikor megszólalt a második csengő. Az előírásnak megfelelően a gyerekek a fejüket hátizsákjaikkal védve hagyták el az iskolát a legközelebbi kijáraton azért, hogy valódi földrengés esetén tudják, hogyan védhetik meg magukat az iskola tetőzetéről lehulló cserepekkel szemben. Az iskolát három perc alatt sikerült is kiüríteni. Ezután a tűzoltók az önkéntesekkel együtt átfésülték az épületet, ahogy azt éles helyzetben tenni kell, a lehetséges sérültek után kutatva. Amikor megbizonyosodtak arról, hogy mindenki épségben kijutott, véget ért a szimuláció.
A terepgyakorlaton túl az önkéntesek és a hivatásos tűzoltók esettanulmányokon is dolgoztak közösen, ezzel is tanulva azt, hogy különböző helyzetekben hogyan tudnának hatékonyan együttműködni a rendőrséggel és adott esetben az önkormányzattal is.
„Büszkén mondhatom azt, hogy egy eléggé felszerelt önkéntes tűzoltóságunk van, erre tudatosan próbáltunk nagyobb figyelmet fektetni. Mivel az önkéntesek számára már megvásároltuk a légzőkészülékeket, ezért a hivatásos tűzoltók most meg is tanították, hogyan használják ezeket helyesen”-mesélte a község polgármestere. Gelence ugyanis aktív önkéntes csapatot tudhat a háta mögött, összesen 35-40 fővel számolnak, akik közül legalább húsz személy van, akikre kivétel nélkül, bármikor lehet számítani. „A legjobb az, hogy aktív csapatunk van, olyan tagokkal akik hajlandóak és akarnak is tanulni” – büszkélkedett Ilyés Botond.
Gelence község jelenleg három tűzoltóautóval rendelkezik, ezek közül az első már három évvel ezelőtt is megvolt. Azóta egyesületként tevékenykednek, és mint civil szervezet, szponzorokat is könnyebb volt bevonzani. Ennek köszönhetően be tudtak szerezni egy DAF típusú tűzoltóautót is, amellyel már sokkal könnyebben és gyorsabban tudnak eljutni a tűzesetek helyszíneire. Ezenkívül adományként kaptak egy 9 ezer literes tartállyal rendelkező Rába autót is, ezt felújítva már biztosítani tudják az oltáshoz szükséges víz utánpótlását is.
„Az alpolgármesterségem időszakában volt egy komoly tűzeset a községben, akkor döntöttem el, hogy ebbe muszáj lesz belefektetni”- emlékezett vissza Ilyés Botond, aki szerint hat évvel ezelőtt még komoly hiányosságokban szenvedett a település tűzoltói felkészültség szempontjából. „A legközelebbi tűzcsap 7 kilométerre volt. Akkortól feltett szándékom volt, hogy ha egyszer lehetőség adódik, akkor ezt bővíteni fogom. Azóta pedig a tűzcsapok száma is megtriplázódott a községben”-részletezte az elöljáró. Kovászna Megye Tanácsának segítségével tavaly tíz új csapot telepítettek, ezzel együtt most már közel harminc tűzoltócsapot számlálnak.
A polgármester elmondta, hogy szerencsére az utóbbi időben nem volt tűzeset Gelencén, gyakorlatokat azonban rendszeresen tartanak. Legutóbb októberben vettek részt terepgyakorlaton a Vitézi Rend Katasztrófavédelmi Század erdélyi állományával közösen. Első körben egy sérült turistához kapott riasztást a csapat, akit egy kidőlt fa szorított maga alá, ezt követően pedig egy kiáradt folyóhoz hívták őket, mindkét esetben kiválóan szerepeltek. „Szeretjük azt, ha csak gyakorlat van, ha nem történik valódi baj” – fogalmazott.