Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Folytatni a nyolc éve elkezdett munkát

Folytatni a nyolc éve elkezdett munkát Kovászna megye

Harmadik mandátumára készül Baróton Lázár-Kiss Barna András jelenleg is tisztségben lévő elöljáró, aki úgy érzi, az elmúlt években sikerült kimozdítani holtpontról a várost a hozzátartozó falvaival egyetemben. Mindez a tudatos és következetes, előrelátó munkának és az annak idején kitűzött, megvalósítható és kivitelezhető céloknak is köszönhető. Az eredmények kézzelfoghatóak, természetesen gondok mindig is voltak és lesznek, de közös munkával minden akadály előbb-utóbb legyőzhető. Jövőt Erdővidéken is csak biztonsággal és fejlődéssel lehet építeni – vallja az elöljáró.

 

– 2012-ben milyen várost vett át a hozzátartozó falvaival együtt?

Állandó és meddő politikai csatározások miatt egy csőd szélére jutott város vezetését vettük át. A mindennapos csőtörések, gödrös, járhatatlan utak, és egy pattanásig feszült közhangulat volt jellemző. Ilyen állapotok uralkodtak akkoriban Baróton és a hozzátartozó falvakban. Nem volt jövőkép, nem volt semmilyen stratégia, elképzelés. A polgármesteri hivatal is az állandó széthúzások, politikai frusztráció színtere volt, ami nagyban befolyásolta – rossz irányba – a város hangulatát is. Az első és legfontosabb cél akkor az emberek megnyugtatása volt, olyan légkört teremteni mind a hivatalban, mind a városban, hogy lehessen nyugodtan tervezni és dolgozni. Mivel tényleges elképzeléseim és terveim voltak azzal kapcsolatosan, hogy mit hogyan kell csinálni, nem volt idő tétlenkedni.

Hirdetés
Hirdetés

–Milyen stratégia mentén haladtak a munkálatok?

– Első lépésünk a vízhálózat rendbetétele volt. Útjaink, köztereink állapota és látványa is hagyott kívánnivalót maga után. Ahogy haladtunk az új vezetékek lerakásával, kezdtük is az utak, utcák modernizálását. A város északi részén kezdtünk, teljes egészében felújításra került a Rózsák útja, az 1918. december 1. utca, a Bányász és a Béke utcák. Közművesítettük és leaszfaltoztuk a Kifli negyedet, a Szabadság teret (belevéve a Party-pub előtti útszakaszt és az Új sort). A központból egészen fel a város végéig leaszfaltoztuk a felső Kossuth utcát, erre szükség volt, hiszen az említett útszakasz borzalmas állapotban volt. Új aszfalt került még a Stadion utcában, ami a megújuló sportbázisunknak köszönhetően szintén forgalmas része lett városunknak. De az úgynevezett ipari telepünket sem felejtettük el, az egykori Technika-telep irányába szintén új aszfaltszőnyeget húztunk. Modernizáltuk az utakat Bodosban, következik a bekötőút aszfaltozása is, hasonló munkálatot végeztünk a bodosi letérőtől egészen Bibarcfalva alsó végéig, ahol szintén modernizáltuk a főutat, Kovászna Megye Tanácsával közösen. Ezt a fajta következetes munkát a hozzánk tartozó falvakon is folytatni szeretnénk, erre jó példa Felsőrákos. Ez a település volt a legjobban elszigetelve a külvilágtól, ma vadonatúj aszfaltúton lehet megközelíteni, a településen folyik a közművesítés és a falu között frissen aszfaltozott utak, járdák vannak. Öt faluban pedig ravatalozóházat építettünk.

Dolgoznak Erdővidék legnagyobb értékű infrastrukturális beruházásán. A Málnásfürdő – Barót – ágostonfalvi híd közötti útszakasz teljes körű felújítását Kovászna Megye Tanácsa uniós pályázatból és saját költségvetésből finanszírozza

 

–Mi a helyzet az iskolákkal, a kulturális és egészségügyi intézményekkel?
Partnerségre, együttműködésre törekedtünk. Olyan programokban és pályázatokban vettünk részt, amelyből a város a hozzátartozó falvaival együtt csak nyerhet. Pályáztunk a megyei tanács programjaira vidéki kultúrházaink és iskoláink felújítása érdekében. Így sikerült felújítani Bodosban az iskolát és a kultúrotthont, Köpecen és Felsőrákoson szintén modernizáltuk az iskolát és a kultúrházat, míg Miklósváron az iskola feljavítására került sor. Szintén kihasználva a megyei tanács vidékfejlesztési programját, sikerült közösen korszerűsítenünk a családorvosi rendelőt Köpecen.

 

– Baróton is sikerült hasonló beruházásokat megvalósítani e téren?

A megyei tanács anyagi hozzájárulásával, valamint önerőből kicseréltük az összes nyílászárót a központi iskolaépületen, ahol többek között az 1–8. és a líceumi osztályok is működnek, mindemellett tetőzetjavításra, meszelésre és az illemhelyek feljavítására is sor került. A több mint harminc éve épülő iskolai kampuszban is javában folynak a munkálatok, jelenleg 24 tanterem kialakításán dogoznak. Évtizedek óta nem történt ekkora haladás abban az épületben. Erdővidék egyetlen közkórházát a sírból hoztuk vissza, többek között Cseke Attila egykori RMDSZ-es egészségügyi miniszternek a közbenjárásával. Ma a kórházunk működőképes, akkreditált intézmény. Úgy gondolom, hogy a helyi tanács, a kórház vezetősége, a környező községek és a megyei tanáccsal való közös együttműködésnek köszönhetően olyan egészségügyi központja van ma Erdővidéknek, ahol megfelelő módon el tudják látni a betegeket. Működik az állandó háziorvosi és elsősegély ügyeletünk is.

 

– Nemrég adták át a tűzoltógarázst Baróton…

Nagy örömömre szolgál, hogy a 2012-ben átadott mentőállomás mellett ilyen modern tűzoltógarázst sikerült felépítenünk közös erőből, hiszen ebben partnereink voltak az erdővidéki községek és a megyei tanács. Így lett a térségnek olyan profi tűzoltó- és katasztrófavédelmi egysége, amely szakszerűen el tudja látni feladatát. Ez is jól bizonyítja a közös munka és a partnerség erejét.

Június óta a baróti kórház udvarán kialakított tűzoltóegységben két tűzoltóautón és egy rohammentőn hat személy teljesít állandó szolgálatot. A fotó az átadón készült

– Említette a megújult sportbázist, mesélne röviden erről is?

– Lépésről lépésre építkezünk. Kialakítottunk egy salakos teniszpályát, majd elkészült a műfüves pályánk is, felújítottuk az öltözőt kívül-belül. Rendbe tettük a füves pályánkat is, amit a megyében a legjobb pályák között jegyeznek. Az edzőpályán hetente több mint száz gyerek fordul meg a működő fociakadémiának köszönhetően. Anyaországi segítséggel felújítottuk a lelátót, a nagycsapatunk pedig nem a kiesés ellen küzd, hanem osztályában a legjobb csapatok egyike megyeszinten.

Többször említette az interjú során a város–községek–megyei tanács együttműködési tengelyt. Ez lenne az Erdővidékben való gondolkozás lehetősége és egyben a jövő?

Ezt nemcsak mondjuk, hanem számtalan megvalósításunk is ezt igazolja: csak úgy jöhettek létre ezek az eredmények, hogy együttműködünk a környező polgármesteri hivatalokkal, jó kapcsolatot ápoltunk a megye vezetésével és hallatjuk a hangunkat, ha kell, Bukarestben is. Úgy érzem, ez ad egyfajta biztonságérzetet is ebben az eléggé kiszámíthatatlan világban. Tisztában vagyok azzal, hogy vannak elmaradt dolgaink, megoldatlan problémáink, de hiszek abban, hogy csak a következetesen végzett városvezetés hozza meg azt az eredményt, amire az itt élőknek hosszútávon szüksége van. Ugyanakkor jogos elvárás a lakosság részéről, hogy naprakész tájékoztatást nyújtsunk a városban zajló munkálatokról, tervekről, éppen ezért a továbbiakban jobban odafigyelünk erre, élve a közösségi média nyújtotta lehetőségekkel.

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. augusztus 21., 8:43
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Elég korán elkezdődött a lakosság tájékoztatása. Félő, hogy a kampány időszaka nem lesz elég, hogy elolvassuk a temérdek megvalósítást. Szomorú, ami végbemegy az utolsó 100 méteren Baróton. Remélem a lakosságnak van annyi állampolgári felvilágosultsága, hogy mérlegeli a dolgokat és a voksát olyan jelöltre teszi, aki nem feküdt össze semmilyen politikai párttal. Mert az már nem függetlenség, hanem pártkatona! Szívemből kívánok szebb jövőt Barótnak és falvainak!!!

  • User
    Dátum: 2020. augusztus 21., 13:13
    ÉRTÉKELÉS: 3

    A szomorú valóság az, hogy a megyei tanács győztes pártja vajmi kevés pénzt oszt le Barótnak, ha nem az Ő katonája ül a polgármesteri székben, s nem pártfogolja az illető várost vagy községet különböző programokkal, amivel EU-s pénzek hívhatók le.
    A mostani, még funkcióban levő polgármester sok mindent felsorol mint megvalósítást, de azt nem mondja például, hogy a lerakott kanalizálást teljesen újra kell csinálni olyan rosszul van kivitelezve. A központban mindenütt folyik ki a csatorna födeleknél a bűzös szennylé, a járdákon alig lehet gyalog járni, mert bokakificamítók, olyan állapotban vannak, s ilyen az egész városban kivéve azokat az utcákat, ahol valami módon 8 év alatt sikerült leaszfaltozni azokat. A Kossuth utca felső felében lerakásra vár a víz-és csatorna hálózat, mert a régi már rég elavult. Ehhez persze fel kell törni a nemrég leaszfaltozott utcákat. A Petőfi utca, valamint a Millenniumi park sorsa közismert Baróton. Sorolhatnánk a hiányosságokat, de mondják el majd az érintettek, amikor eljön annak az ideje. Nem kell mindenhez pénz, tisztelt jelöltek! Gondoljuk csak meg, Bardoc község miért tudott ilyen látványosan fejlődni? Mert jó a vezető!

  • User
    Dátum: 2020. augusztus 21., 22:37
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Mijen munkát kezdet el és mit akar fojtani??? A város meg jobban tönkre tenni vagy mit?? Mindjárt Etiópia szintjére süllyed le Barot!! Munkahely 0 ami volt azt is be buktatak. Meg van bőr a pofájukon dicsekedni!!! Szégyen amit az udmr elmuvel Barotal es egész Erdövidékel!!!