Mostantól vadonatúj, modern röntgengép szolgálja a városi és környékbeli páciensek javát a baróti kórházban. Az új műszerrel egy 21 éves régi gépet váltottak fel, de ezenkívül számos hiánypótló orvosi eszközt is sikerült beszerezni a tavalyi év során. Az egészségügyi intézmény fejlesztése idén is folytatódik: az év folyamán elkezdődnek a kórház udvarának és közműveinek felújítási munkálatai is.
Az új orvosi műszert a tavalyi 1,5 millió lejes központi költségvetési támogatásnak köszönhetően vásárolhatta meg az intézmény, a gépet január 8-án helyezték üzembe. Váncza Gabriella kórházmenedzser kérdésünre elmondta, hogy a dokumentáció, a megfelelő környezet kialakítása és a röntgengép értéke 1 millió 260 ezer lejre rúg, ebbe beletartoznak az ólmozott falak és ajtók, valamint a sugárvédelemmel ellátott ablak, orvosi szoba és mellékhelyiség. A fennmaradt összegből további hasznos, korszerű eszközökre is szert tettek, többek között vadonatúj hordozható ultrahang készüléket vásároltak a nőgyógyászati osztályra, valamint három oxigénfejlesztővel és két laborgéppel is gazdagodott a gyógyintézet betegellátáshoz szükséges kínálata.
A kórháznak jelenleg 150 alkalmazottja van és 20 szakorvosa. A röntgenfelvételek kiértékeléséhez szükséges radiológus is rendel a gyógyintézetben hetente egyszer, az új gép azonban lehetővé teszi az egyszerű, online értékelést. „A régi gép felvételeit filmre nyomtatták és azokkal külön kellett elmenniük a pácienseknek radiológushoz. Az új digitális képet készít, így bárhol, bárki ki tudja értékelni a felvételeket. Ezért a röntgenorvosunk minden szerdán személyesen, valamint online is a betegek rendelkezésre tud állni” – részletezte Váncza Gabriella.
Altatórvosból és gyermekgyógyászból továbbra is hiány van nem csak Baróton, hanem az ország többi részében is. A menedzser elmondta, hogy egyetlen altatóorvos áll rendelkezésre a kórházban, aki minden héten egyszer, keddenként dolgozik a kisvárosban, ezért ha tehetik, rendszerint egyetlen napra sűrítik be azokat a műtéteket, amelyekhez a betegek orvosi altatására van szükség. Emellett gyermekgyógyász-neonatológusra is szükség volna, hiszen jelenleg csak egyetlen szakorvos dolgozik az intézményben. Emiatt nehéz megoldani a szabadságolást, a menedzser szerint azonban ezen a problémán is dolgoznak, reményeik szerint a jövőben sikerül hazacsábítani az orvosokat és bővíteni a gárdát.
A 2024-es év kezdetével újabb, nagyobb lélegzetvételű beruházásra is sor kerül a helyi önkormányzat és Kovászna Megye Tanácsa együttműködésével. A kórház udvarának, valamint közműveinek felújításáról szóló szerződés dokumentációját elkészítették, eszerint a beruházás értéke nagyjából 4,5 millió lejre rúg, ez fele-fele arányban oszlik meg a két önkormányzat között. Benedek Huszár János, Barót város polgármestere megkeresésünkkor elmondta, hogy az eredetileg betervezett munkálatokhoz hozzájön még egy víztisztító-állomás is, így a végösszeg valószínűleg növekedni fog, akár az 5 millió lejt is súrolhatja, ennek pontos részletei viszont csak később derülnek ki.
A partnerszerződés három évre köttetett, a felújítási munkálatok már idén elkezdődnek, a kórház akkreditációjával összefüggő prioritásokat figyelembe véve. Így idén elsősorban egy víztartály beszerelésére kell sor kerüljön, ami másodlagos vízforrást fog jelenteni az egészségügyi intézmény számára, valamint egy nagykapacitású elektromos generátor beszerzése is létfontosságú, ami áramkiesés esetén teljes lefedést biztosít a kórház minden helyiségének. Ezenkívül a víztisztító-rendszer beszerelése is elsőbbséget élvez, ehhez kapott nemrégiben támogatást Barót városa az idei központi költségvetésből, mintegy 500 ezer lejt.
Az elkövetkezendő években a Baróti Városi Kórház víz- és villanyvezetékeinek, szenny- és esővíz elvezető rendszerének felújítása is megkezdődik. Ezenívül az udvar esztétikai rendezése is esedékes, ennek keretén belül a sétányok javítására és aszfaltozásra is sor fog kerülni.
Nagyon szépen mutat a szemét a kapu szomszédságában. Egy görbe tükör a lakosságnak…