Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sajtóértekezleten számolt be András-Nagy Róbert menedzser és dr. Forró Csilla a trombolízis program vezetője arról a díjról, amelyet a napokban kapott meg a megyei kórház. Ezzel a szakma ismerte el az intézmény hatékony és gyors munkáját a stroke-betegek ellátásában. Az úgynevezett Angels Awards arany kitüntetést, amelyet a kórház kapott, eddig 11 intézmény kapta meg Romániában. Az igazgató elmondta: rendkívül büszke a csapatra, a kórház orvosaira és nővéreire, mindenkinek hálás, hiszen közösen érdemelték ki ezt az elismerést. Az iszkémiás stroke kezelésére két évvel ezelőtt indították el a trombolízis programot, egy országos projekt részeként, eddig mintegy 71 páciens esetében végezték el az életmentő beavatkozást.
Dr. Forró Csilla a betegségről, a legfontosabb teendőkről, illetve magáról a beavatkozásról beszélt. Mint mondta, a stroke egy agyi történés, amelynek két típusa van, az egyik az iszkémiás stroke, amikor agyérdugulás történik, és az agyszövet vérellátása csökken, így a legfontosabb az időfaktor, hiszen a kezelésben minden perc számít. Amennyiben időben ellátás alá kerül a páciens, megkapja a trombolízist, azaz vérrögoldó (trombolitikus) gyógyszert juttatnak be az alkar vénáján keresztül a szervezetébe. A vérrög feloldása csökkenti a stroke következtében fellépő károsodás mértéket, javítja a felgyógyulási esélyeket. Mindezt akkor, ha a beteg időben kórházba kerül, ugyanis az idegsejtek gyorsan elhalnak, 1,9 millió percenként, és ha túlhaladnak egy időkorlátot, nem lehet megmenteni a beteget, vagy maradandó a károsodás – hangsúlyozta az orvos.
Mióta elkezdődött a program, 71 esetben végeztek ilyen eljárást a 393 stroke-kal beutalt betegből, 40 százaléknál pedig javulást értek el. Az orvos kiemelte: azért csak 7,6 százaléknál végezték el a trombolízist, mert nem mindig értek be időben a betegek a sürgősségire. A meghatározott idő 4 és fél óra, de minél előbb kerül kórházba a páciens, annál gyorsabban zajlanak a vizsgálások. Sok múlik azon, hogy a beteg hozzátartozói tudják-e, mikor kezdődtek a tünetek, milyen gyógyszert szed a beteg.
A díjat továbbgondolva felhívást, kampányt is indítanak, annak érdekében, hogy a strokegyanús betegek időben jelentkezzenek. Éppen ezért ismerni kell a tüneteket, amelyre az orvostudomány egy mozaikszót is alkalmaz: FAST (Face–arc, Arm–karok, Speach–beszéd, Time–idő). A betűk arra utalnak, hogy először a beteg arcizmai bénulnak le, nem tud mosolyogni, továbbá nem tudja mozgatni végtagjait, nehezére esik a beszéd – ezek a legfőbb tünetek, a T betű pedig az időtényezőt jelzi, hogy azonnal hívni kell a 112-es számot.
Ezt követően a családnak is fel kell készülni: bepakolni a beteg gyógyszereit, kórtörténetét, hogy az orvosok azonnal dokumentálódjanak a betegről. Az orvos hangsúlyozta: a vérrögoldó beadása után volt olyan páciens, aki teljesen felgyógyult, viszont, amennyiben ez nem történik meg, akkor sem mindegy, hogy enyhe mozgáskorlátozottság marad vagy súlyosan károsodik az agy.