Több mint 1100 tesztet dolgozott fel eddig a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam klinika laborja (de ebben benne vannak a Brassó megyéből itt elvégeztetett tesztek is), ez pedig már elég nagy esetszám néhány következtetés levonásához, viszont egy háromszéki helyzetkép megrajzolásához még mindig nem elegendő.
A Pro Vitam statisztikája szerint a Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) által küldött minták sokkal nagyobb arányban voltak pozitívak (24-%-ban), mint az állami és magánkórház által küldött minták, amelyeknek 8–9 %-a volt pozitív. Az indokolt esetben magánszemélyeknek kérésre elvégzett tesztek 11 %-ban mutatták ki a koronavírus-fertőzést, sokakat azonban eltanácsoltak a teszteléstől, mivel nem voltak tüneteik vagy pozitív kontaktjaik, a teszteket pedig tartogatni kell a járványtanilag indokolt eseteknek. Az országosan elvégzett össztesztszám mintegy 10 %-a pozitív.
A Pro Vitam klinika tulajdonosa és igazgatója, Terza Lívia doktornő úgy véli, ahhoz még nincs elegendő adat, hogy ennél általánosabb, netán helyspecifikus jellemzőit kiolvassák a járványnak, annál is inkább, hogy csak magánszemélyek töltik ki a klinika honlapján lévő kérdőívet, amelyben a tüneteikre is rákérdeznek, a DSP és a kórház által küldött mintákhoz nem tartoznak hasonló adatok. Azonban a hozzájuk forduló magánszemélyek betegségének minden adatát számon tartják, és majd, miután lecseng a járvány, teljesebb képet kapnak a vírusról. Ehhez jó volna persze minél több tesztet végezni, aminek egyetlen akadálya, hogy a tesztek nehezen beszerezhetők és drágák, a minták kielemzéséhez szükségeseket is nagy késéssel szállítják a beszállítók, ami a labor munkáját nagyban hátráltatja. Viszont egy második PCR gép beszerzése után már akár napi 200 teszt elvégzésére is képes a Pro Vitam klinika, ami nagy elégtétel az intézménynek, amikor az országban sokan meghátráltak a feladat elől annak komplexitása és veszélyessége, illetve az azzal járó felelősség miatt.
– A PCR-tesztelés nagyon munkaigényes, aprólékos dolog, kiválóan képzett szakember és jó gép kell hozzá, és fontos jól levenni a próbát. Ha mindezekből hiányzik valami, nem biztos az eredmény – mutatott rá dr. Terza Lívia.
Ha a teszteredmények nem meggyőzőek, akkor azokat a Pro Vitamnál megismétlik. Egyelőre úgy néz ki, a vírus stabilitása elég magas, vagyis nincsen forgalomban olyan sok mutációja (nem annyi, hogy az antitestek ne védjenek meg). A Pro Vitam kutatói, Fejér Szilárd irányításával ugyanakkor dolgoznak egy, az eddigieknél sokkal érzékenyebb teszten, amelyet a fertőzés ellen termelt antitestek kimutatására lehetne használni. Ez egy az eddigieknél jóval olcsóbb módszer, amely így lehetővé teszi majd a széleskörű tesztelést a járvány vége felé. Az antitestvizsgálat azért fontos, mert a betegségen átesett személyek jelen ismereteink szerint egy időre védettek az újrafertőződéstől, és a gazdaság újraindításában az ilyen személyeknek nagyon nagy szerepük lesz. Éppen csak az egyik hozzávaló fehérje-alkotóelem akadt el Franciaországban a vámon.
Kedden a DSP segítségével sikerült ezer tesztet beszerezni a klinikának, ez úgy 8–10 napra lesz elegendő – vélekedett a doktornő, aki szerint biztos, hogy a fertőzöttek száma tízszerese, de akár harmincszorosa is lehet a bizonyított eseteknek, mert főként falun az embe-rek könnyebben átesnek rajta (mivel hogy erősebb a szervezetük), kikúrálják magukat házi módszerekkel, illetve enyhébb tünetek esetén nem is fordulnak orvoshoz.
kiválóan képzett szakember … ebből van hiány, lehet a jó gép ha nem tudják kiértékelni és össze vissza
eredményt hoznak ki …. na de végül valaki jól is kell járjon a járvány alatt.