Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Gyűrűzik a zászlóbotrány

Gyűrűzik a zászlóbotrány Kovászna megye

A prefektus vagy a kormány helyi képviselője, nem tartja be a kormány utasításait, vagy – ami még ennél is rosszabb – nem a kormánytól kapja az utasításait – hangoztatták tegnap az RMDSZ helyi vezetői.

Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke úgy vélekedett, „nem tudnak annyi bírságot kiszabni, mint ahányan mi tudunk ünnepelni”. A székely emberek a szívükre hallgatnak, hisz „ez legszentebb nemzeti ünnepük”, és ha büntet a prefektus, ha nem, ők akkor is ünnepelnek. A megyei tanácselnök emlékeztetett: a települések március 15-i feldíszítése „nem az elhíresült zászlótörvény” alapján, de nem is a prefektus által idézett, a zászlók és nemzeti jelképek használatáról szóló törvény alapján történt, mert „most nem erről volt szó”.

– Most saját ünnepünkről beszélünk, amely kimondottan a 2001/1157-es kormányhatározat esete, amit egyébként a Năstase vezette szociáldemokrata kormány fogadott el. A jogszabály kimondja „azon nemzeti kisebbségek, amelyek rendelkeznek országos szintű reprezentatív szervezettel, saját rendezvényeiken használhatják a saját jelképeiket is” – idézte a kormányhatározatot Tamás Sándor, aki szerint „ezt nem lehet félreérteni”.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere értetlenségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy míg Viorica Dăncilă miniszterelnök március 15-i üzenetében méltatta „az országon belüli nemzeti közösségek közötti jó együttműködést”, Liviu Dragnea, a legnagyobb kormánypárt elnöke pedig a nemzeti közösségek közötti „békés együttélésről” beszélt, addig a prefektus osztogatta a bírságokat. Antal szerint „három különböző forgatókönyv lehetséges”.

– Az első, hogy a kormány egyet mond és mást tesz, azaz, a vezetők szépeket üzennek, s közben arra biztatják a prefektusokat, hogy büntessék meg a polgármestereket. Ebben az esetben az RMDSZ felső vezetésének kell megtárgyalnia az ügyet a kormánypárt vezetőivel. A második az, hogy a miniszterelnök és pártelnök gondolatai őszinték, de a prefektus ezzel szembemegy, magánakcióba kezd. A harmadik az, hogy a prefektus nem a kormánytól, hanem más intézményektől kapja az utasításokat. Ez utóbbi két esetben a kormánypártnak kellene eljárnia saját embere ellen – vélekedett Antal Árpád.

Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármester felidézte: a céhes városban még „be sem sikerült fejezni a díszítést”, és – mindenféle felszólítás nélkül – már meg is büntették. Úgy fogalmazott: „természetesen” nem fizeti ki a bírságot, hanem bíróságon támadja meg a büntetőjegyzőkönyvet.

A prefektus ezzel szemben azt állítja: csak a törvényt alkalmazta.

– Ha megtámadják a jegyzőkönyvet, majd a bíróság eldönti, kinek volt igaza. Arra azonban szeretném emlékeztetni a helyi hatóságokat, hogy ők nem valamely kisebbség reprezentatív egyesületei – szögezte le Sebastian Cucu.

Amint ismeretes, a prefektúra 10–10 ezer lejre bírságolta meg a sepsiszentgyörgyi és a kézdivásárhelyi polgármestert, mert a március 15-i városdíszítéskor „nem tűzték ki a román zászlót a magyar mellé”.

Március 15-e alkalmával Háromszék 90 településén 128 rendezvény volt, amelyen több mint 30 ezer ember vett részt. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. március 20., 11:43
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Volt Kokosnel egy szep ,nagy -Szekelyfoldet hirdeto_reklam tabla/banner.Volt Szentgyorgyon a prefectura elott szekelyzaszlo,volt,volt,volt…..Mivel hogy tobbre-SAJNOS-nemkepesek ”vezetoink”,nagyon kapora jon a szinte minden napos zaszlos figyelem eltreles,es OK ebbol nagyon jol megelnek.Az ado fizetoknek pedig ott vannak a szinte jarhatattlan utak,jardak,az omladozzo muemlek epuleteink-amelyeket igy vagy ugy letakarunk,eltakarunk-.Hany olyan szekely van aki[k] 89 elott a sarlos-kalapacsos zaszlot osztogatta folvonulasokkor,es nem kenyszerbol a legtobbszor hanem meggyozodesbol?Akkot is es most is jolviszik.