Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ha beszokik a faluba…

Ha beszokik a faluba… Kovászna megye

Tüntetni készülnek az Uzon községbeli gazdák az egyre szaporodó vadkárok miatt. Nekik történetesen nem csak a medvével van meggyűlve a bajuk – bár tegnap már emberre támadt –, vaddisznóhordák, őzek teszik tönkre a bevetett területeket, és tapasztalataik alapján kártérítésben sem reménykedhetnek.

Mivel szóban nagyon sokan jeleznek hasonló károkat, de a bürokráciától meghátrálva kevesen járják végig a procedúrát, hivatalosan „csak” négy júniusi esetet tart nyilván az uzoni polgármesteri hivatal. Szentiván, Uzon környékén 30–40 vaddisznóból álló konda garázdálkodik, a gazdák szerint a villanypásztorok sem hatékonyak már. „Előfordult, hogy kijárt a földtulajdonoshoz a kárfelmérő bizottság, megállapította a 20%-os kártételt, ám aznap éjjel visszajöttek a vadak, és a cukorrépa felét kitúrták – mesélte Szabó Anna alpolgármester, a kárfelmérő bizottság tagja. Uzon és Uzonfüzes között közel 50 őzből álló csorda él, ámbár azok inkább tavasszal rágják a friss vetést.
Múlt héten közgyűlést hívtak össze, az érintett vadászterületek elnökei, a környezetvédelmi hivatal szakemberei is jelen voltak. Sárkány Árpád, a Dél-Hargita Vadásztársaság elnöke és László Béla, a Kovászna Megyei Halász–Vadász Egyesület elnöke egyaránt megígérték, hajtásokat szerveznek, hogy távol tartsák a vaddisznókat a településektől, ennek látható hatása egyelőre nem mutatkozik.

A vadásztársaságok
térítsék meg
– Kihajtod ide, behajtod oda – mondja szkeptikusan Ráduly István polgármester, aki azt kéri a vadászoktól, hogy ne csak a medvekilövési kvóta visszaállítását kérjék, hanem jobban képviseljék a gazdák érdekeit azzal, hogy a kártérítést is határozottan kikövetelik. Illetve a parlamenti képviselőkhöz is fordul – ezúton is –, hogy foglalják törvénybe, a vaddisznó okozta károkat térítse meg a vadásztársaság, hiszen ők értékesítik a trófeákat.
Sárkány Árpád a maga során azt mondja, a vadállomány állami tulajdon, a vadásztársaság csak gondozza, adminisztrálja azt, és ha mindenki megteszi a kötelességét, a földeket például megfelelően őrzik, védik a gazdák, akkor az állam kárpótolja a károsultakat.
– A villanypásztornál hatékonyabbat eddig még nem találtak ki, a medve is csak akkor megy át rajta, ha az nincs bekapcsolva– szögezi le a Dél-Hargita Vadászegyesület elnöke. – A vadásztársaság továbbra is ingyen ad felszerelést azoknak, akik igénylik, nyilván, a hozzájuk tartozó vadászterületen. A panaszok nyomán a napokban hajtást szervezünk, és az erre a szezonra és erre a területre megszabott maximális kvótát – 30 vaddisznót – kilőjük. A hétvégén is öt vaddisznót lőttünk ki, anyakocákat nem bántottunk. Az őzek pedig nem okoznak károkat, a szakirodalom sem említ ilyesmit – zárta érvelését Sárkány.

Emberre támadt, kecskét ölt
Múlt hétvégén jelezte Ráduly István, Uzon község polgármestere, hogy Bikkfalva felső végében, 100 méterre a házaktól kószál egy kétbocsos anyamedve. Akkor még eloldalgott a kiabálás hatására, tegnap azonban emberre támadt. Fényes nappal!
Kótér Attila kora délután indult kecskéivel a patakra itatni, amikor a hátsó udvarán, a házához közel rátámadt a bundás. A védekező ember jobb karját érték a karmai, de szerencséjére csak a bőrét hasították fel, majd a támadó visszavonult, mert a kecske könnyebb zsákmánynak ígérkezett. Egy állatot ott helyben elkezdett elevenen marcangolni, ám az kiszabadult a fogai közül, így visszatért a másik kecskéért, amit elhurcolt körülbelül 300 méterre, a közvetlenül a falu szélétől kezdődő erdőig, és ott elkezdte elásni. Ezenkívül a gazda másik öt jószágának is nyoma veszett, ugyanis fejvesztve menekültek be az erdőbe.
Természetesen a polgármester riasztotta a területért felelős Dél-Hargita Vadásztársaságot, illetve Sárkány Árpádot, aki borúlátóan jósolta: ha ez a medve beszokik a faluba, sok jót nem várhatnak tőle. Ráadásul riasztólövéseket sem lehetett leadni, hiszen az a falu belterületén nem engedélyezett. 

„Sorra került” Sepsibükszád is
Sepsibükszád eddig valahogy kimaradt azon falvak közül, ahova idén „benézett” a medve. A jelek szerint a látogatások nem maradnak el, csak „most került sorra” a település.
– „Medvézünk” minden nap – mondta érdeklődésünkre Bács Márton Csaba sepsibükszádi polgármester. – A tavaszi viszonylagos csend után az elmúlt két hétben négyszer is pusztított a medve a faluban. Előbb egy tehén esett áldozatul, majd kétszer egymás után méhkaptárokat szedett szét a vad, legutóbb két juhot és egy kecskét marcangolt szét. Összehívjuk a bizottságot, felmérjük a kárt, fotókat készítünk – már amikor van amiről, mert a minapi támadásból a juhnak csak a fejével maradtunk –, összeállítják az iratcsomót, elküldjük Brassóba, onnan jó esetben elküldik Bukarestbe, s azzal maradunk – legyintett lemondóan a polgármester.
A vaddisznók tavasszal túrták a határt, de ezek „csak” az elültetett magokat szedték ki a földből, nagyobb kár nem esett – tette hozzá. (erdély)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. június 28., 12:10
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Es a masik komment a 11-es utrol meg az ozekrol…Az mar nem felelt meg az udemeraj pribekjeinek,ugyebar.Nem is felelhetett meg olyanoknak akik sem a nepuket, sem a termeszetet,sem pedig a szulofoldjuket nem tisztelik es nepuket(ha egyaltalan szekelyek ezek,mert erosen ketlem)nap mint nap felrevezetik es alhirekkel riogatjak csak azart,hogy perverz,kapzsi vagyaikat torvenyerejure tudjak emelni.Hadd legyen az,hogy a nep kerte,hogy a medveket kilojuk.

  • User
    Dátum: 2017. június 28., 17:03
    ÉRTÉKELÉS: -7

    Emberek! A vadászoknak valóban érdekük a kilövési kvóta! És lehet az ellen szólni, hogy ha megkapják, ne a trófeavadakat lőjék ki, az állományszabályozó, genetikailag is értékes nagy hímeket. De mert a vadászok érdeke most egybeesik a falusiakéval, kövezzük meg őket? Hát a gazdáknak is ugyanúgy érdekük, hogy megmaradjanak a háziállataik, a terményeik. A parlament kellene felelősebben gondolkodjon erről, egyáltalán gondolkodjon, az ő kezükben a megoldás, de ott kevés az az ember, aki a zsebén kívül másra is gondol…

  • User
    Dátum: 2017. június 28., 20:12
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Irjatok az orszagunkat ero afrikai hohullamrol,mert Kovaszna megyet is erinti.Vagy a hetvegere beharangozott hatalmas viharokrol amely szinten erinti majd Kovaszna megyet is.Es saccolhattok is, hogy melyik fog tobb embert megolni ,a hohullam vagy a vihar.Szerintetek az erdok kiirtasanak semmi koze ugye a klimavaltozashoz es az ezzel jaro termeszeti katasztrofakhoz?!Majd hamarosan meglatjatok ti,hogy hova vezet egyes embertarsaink moho gazdagodasi vagya ha mi tobbiek nem teszunk ellene semmit.

  • User
    Dátum: 2017. június 28., 22:28
    ÉRTÉKELÉS: 16

    A ragadozók nem szaporodnak túl. Ha fogytán az élelem, akkor kevsebb egyed születik. Ne féltsd a szarvasokat, nem írtják ki a medvék őket. Ha nem így lenne, már rég nem látnál semmi mást, csak medvét, farkast és egyéb, a tápláléklánc csúcsán levő állatot.
    A medvék esetében meg kell adni nekik a lehetőséget arra, hogy az erdőben élelmet találjanak. Az állatok opportunisták. Ha felfedezik, hogy könnyebben lehet a falvakban jóllakni, akkor oda járnak és ameddig bőséges az élelem, szaporodni is fognak. Szerintem több dolgot kell tenni, hogy ne a medvékről szóljon minden nap az újság:
    1) Megfelelő teret és élelmet kell hagyni nekik az erdőben. Erdei gyümölcsöt, gombát, mézet és prédaállatot (főleg a sérült, gyenge állatokat)
    2) Azokat az egyedeket, melyek rászoktak a falvakra, el kell költözteni első körben olyan helyre, ahol nem kap könnyen élelmet, második körben mendékhelyre, amennyiben lehet, és harmadik körben elfogadom, hogy ezeket ki lehet lőni. De mindehez az egyedeket figyelni kell és meg kell jelölni.
    3) A veszéleyzetett helyen levő emberek igenis kell költsenek arra, hogy a medve ne szokjon rájuk. Vannak modern módszerek is, a megkötött kutya és a dülledező istálló nem az.
    4) Ha emberre támad, akkor vagy zárt helyre kell szállítani, vagy ki lehet lőni.

    Mindezt megtehető, szerintem az állatvédő egyesületek is beleegyeznének és egy idő után beállna a természetes egyensúly. A vadászoknak természetesen ez nem érdekük, és a gazdáknak is egyszerűbb lenne az élet, ha a medve eltűnne innen is. Sajnos.

    Ugyanakkor az elmúlt év tilalmára vonatkozni elég furcsa, mert ez vagy azt jelenti, hogy azelőtt rengeteg medvét kilőttek (kétlem, mert az elmúlt 20 évben is voltak esetek, csak a hisztéria volt kisebb) és ezért ugrott meg a számuk, vagy a medve nagyon gyorsan szaporodik, mint a nyulak, ami szintén nem tűnik valószínűnek.

    Végül még egy gondolat: 89 előtt is tilos volt medvére vadászni, nem? Akkor miért nem szaporodott túl?

    És bár nem medve, és a kettőt külön kell kezelni, nem hagyhatom szó nélkül a pásztorkutyák helyzetét. Objektíven sokkal veszélyesebbek, nagyobb az esély, hogy ők okozzanak sérülést. És közrejátszanak abban is, hogy a medvének kevesebb sérült, gyengébb vad jut

  • User
    Dátum: 2017. június 29., 13:33
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Nincsenek számaim, hogy hány vadat lőttek az elvtársak, de valahogy kétlem, hogy többet, mint a mai, kilövési pénzből élő vadásztársaságok.
    Ugyanakkor tévedés a nyulat (vagy bármely prédaállatot) a ragadozókhoz hasonlítani, még akkor is, ha a medve mindenevő. Még nagyobb tévedés nem őshonos, betelepített állat elszaporodását az őshonosokhoz hasonlítani. Medve és szarvas (vaddisznó, stb.) „mióta világ a világ” volt errefele és kialakult egy egyensúly az állomány között, egyensúly, amit az ember felborított. És a felborítás után is a vadakat hibáztatja.

    És ekkor még nem éríntettem azt, hogy a vadászok a hiúz és vadmacskákat is említették, mint példát, hogy jaj, már azokat se tudjuk levadászni. Na, azok aztán nagyon kártékony állatok.

  • User
    Dátum: 2017. június 29., 15:26
    ÉRTÉKELÉS: -8

    Ha minden minden medve két-három boccsal jár, akkor az azt jelenti, hogy ÉVENTE megkétszereződik, megháromszorozódik az állomány. Már amennyiben ez így megy évek óta, hiszen 4-6 évesen már ivarérettekké válnak.