Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ha lejárt a gyógyszer

Ha lejárt a gyógyszer Kovászna megye

Mit lehet tenni a lejárt gyógyszerekkel, ha valakinek elsőrendű szempont a környezetvédelem? – jártunk utána a kérdésnek, abból az álláspontból kiindulva, hogy a gyógyszerek mindig veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért kötelezi a törvény a patikákat arra, hogy a lejárt orvosságokat visszavegye a lakosságtól, és azokat szakcéggel semmisíttesse meg.

Érdeklődésünkre több patikában habozás nélkül állították, hogy beveszik a lejárt gyógyszereket, és azt tételesen átadják megsemmisítésre. Viszont más egységekben csak az onnan vásárolt gyógyszerek visszavételére voltak hajlandók. Persze az két, három vagy több év, de már pár hónap után is nehezen beazonosítható, hogy hol vásároltuk annak idején (egy receptről akár két-három patikában is), hiszen egy háztartásban nemcsak a szavatossági idő lejárta miatt halmozódhatnak fel gyógyszerek, hanem például azért is, mert valamelyik felírt fajta nem válik be, mást rendel az orvos, így még az érvényes, használható orvosságok is gondot jelentenek egy lelkiismeretes fogyasztónak. Azonban – ahogy az egyik patikus elmondta – nem lehet ezt a kérdést egy törvénybe foglalt félmondattal elintézni, hiszen ennek költségvonzatai is vannak.

Kovászna megyében az egyetlen, egészségügyi egységek hulladékának begyűjtésére engedélyezett cég, amelyik a kórházaktól, rendelőktől és patikáktól is átveszi azt, a Bio-Risc. Ügyintézője, Borlan Iosif elmondta: ők csak összegyűjtik (a patikai hulladékot kilónkénti 15 lejes áron, de ez más cégeknél több is lehet), és átadják az engedélyezett megsemmisítő cégeknek az összegyűjtött mennyiséget, azok pedig elszállítják. Az országban csak néhány nagyvárosban – Marosvásárhely, Kolozsvár, Bukarest, Konstanca – foglalkoznak a veszélyes hulladék semlegesítésével.

Hogy mennyire lelkiismeretes egy fogyasztó, arra vonatkozóan ellentmondásos válaszokat kaptunk. Egyes gyógyszerészek szerint nagyon ritkán, esetleg évente egyszer fordul valaki hozzájuk ilyen igénnyel. Más egységekben azt mondták, egyre többször, egy évi „termés” 6 kilóra is rúg. Hogy pontosan mennyi gyógyszer végzi a háztartási vegyes hulladékban, nem tudni.

Dr. Bartalis Ildikó, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Környezettudományi Tanszékének vezetője szerint az orvosságok mennyisége elenyésző lehet a szemét mennyiségéhez képest, és azok veszélyessége inkább abban áll, hogy illetéktelenek esetleg kiturkálják és felhasználják azokat. Mivel mégis tartalmazhatnak káros vegyületeket, az egyetemi adjunktus is azon a véleményen van, inkább a patikákban kellene azokat leadni. Mint azt a környezetvédelmi őrség vezetője számunkra elmondta, a citosztatikumok, morfinszármazékok, onkológiai gyógyszerek minősülnek különösen veszélyes hulladéknak, azokkal azonban kizárólag kórházakban kezelik a betegeket, de ettől eltekintve véleménye szerint is szükség lenne a lakosságban tudatosítani az orvosságokkal való felelősségteljes bánásmód szükségességét, és ebben a Közegészségügyi Hivatal lenne a legilletékesebb.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások