„Van munkánk mára, holnapra és holnaputánra is”
Számos beruházási terv szerepel a Kovászna városi önkormányzat idei listáján. Habár ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
23 embernek 265 év
Az 1956-os eseményekkel kapcsolatba hozható sepsiszentgyörgyi eseményekért 23 személy összesen 265 év börtönt kapott – olvasható a polgármesteri hivatal emléktábláján. Sajnos, a retorziók egykori elszenvedőin, családtagjaikon és az önkormányzat képviselőin kívül más már nem tartja számon ezt az évfordulót, legalábbis ez a látszat, mivel nagyon kevesen voltak jelen a koszorúzáson.
A Volt Politikai Foglyok Szövetsége nevében az események után kilenc évig raboskodó Török József egyesületi elnök koszorúzta meg az 56-os forradalom szentgyörgyi áldozatainak szentelt emléktáblákat. Rövid beszédében kiemelte, az 56-ös eseményekre a világ minden táján, az egész Kárpát-medencében emlékeznek, mindenütt lévén közvetlen vagy közvetett áldozatai.
A Gloria Victis táblától a Csíki utcában levő Szalay Attilának állított emléktáblához vonultak a tisztelgők, köztük további három egykori bebörtönzött politikai fogoly, Zsók László, Sándor Csaba és Váncsa Árpád, akik összesen közel 25 évet raboskodtak.
Az egykori textilgyári lakatos, Szalay Attila egykori házánál elhangzott: a 29 évesen elhunyt, atlétatermetű fiatalember valószínűleg a szekuritáté kínzásainak következtében halt meg nagy kínok között gyomorvérzésben, a szamosújvári börtönben, miután belekeverték a mikós diákok koncepciós perébe. A kiskorú diákokat 1958-ban fogta el a titkosrendőrség, amely már felkészülten várta, hogy a diákok megismételjék 1957-es akciójukat, a 48-as emlékmű megkoszorúzását. Ebbe a perbe kellett egy felnőtt is, Szalay Attilára esett a választás, noha a diákok és ő nem is ismerték egymást. Az elhunytat Szamosújváron, a Téglavetők dombján, a rabtemetőbe hantolták el. A rendszerváltás után minden rab kapott egy fejfát, ám Szalay Attila sírja most sincs azonosítva, vélhetően már nem is lesz.
Egész napos ünnepség Kézdivásárhelyen
Vasárnap délelőtt 11 órakor kezdődött az 1956-os forradalomra való megemlékezés a céhes városban. A református templomban istentiszteletre várták az ünnepelni vágyókat, ahol a jelenlévők megtekinthették a Református Kollégium tanulóinak ünnepi műsorát is. A megemlékezés a református temetőben folytatódott, ahol nt. Beder Imre, a Kézdi-Orbai Református Egyházmegye főjegyzője nyitotta meg az ünnepséget a 60. zsoltár imádságának felolvasásával. A továbbiakban Székely Henrietta diáklány énekelt, majd Opra Hunor Levente a kollégium ifjúságának üzenetét tolmácsolta. „1956 véres pátosza felidézhetetlen. Minden nagy szó, minden rikító jelző csak fakítja a valóságot ahelyett, hogy felidézné.
Amit akkor éltünk át, soha többé át nem éljük. Az indulat, ami akkor volt hiteles és valóságos, ma már, ha idézzük, alig több mint színpadi díszlet” – szónokolta az ifjú, hangsúlyozva, megemlékezni őseinkre és történelmünkre fontos marad, ha nem is élhetjük át az akkori eseményeket. A koradélutáni ünnepség a kegyeletkoszorúk elhelyezésével, himnuszaink eléneklésével zárult. A megemlékezés délután folytatódott a kantai Szentháromság templomtól való fáklyás felvonulással, majd az ünnepi műsorral. A Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai előadásának a Vigadó Művelődési Ház adott otthont.
Méltó megemlékezés Kovásznán
Az őszi hideg ellenére szép számban összegyűltek a kovásznaiak vasárnap délben az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére szervezett megemlékezésen. A rendezvényt Ferencz Botond MPP-s önkormányzati képviselő nyitotta meg J. F. Kennedy 1960-ban elmondott beszédét idézve: „1956. október 23. örökké élni fog a szabad emberek és nemzetek emlékezetében. E nap a bátorság, öntudat és a győzelem napja volt. A történelem kezdete óta nincs még nap, amely világosabban mutatja az ember csillapíthatatlan vágyát a szabadság iránt – bármely kicsi is a siker esélye, bármely nagy is az áldozat, ami követi…”.
A folytatásban Mátyás Károly római katolikus plébános szólt az egybegyűltekhez, majd Kakas Koppány, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum tanulója szavalt. Tánczos Szende történelem szakos tanárnő a korabeli eseményeket idézte fel, amit Balogh Zoltán református esperes áldása követett. Az esemény hangulatát a Sicton zenekar emelte, közreműködött továbbá a Havadtőy Sándor cserkészcsapat. A megemlékezés az ’56-os emlékmű, a Lyukas kő megkoszorúzásával, illetve himnuszaink eléneklésével zárult.
Visszaemlékező előadás
Baróton 17 órakor kezdődött a megemlékezés és koszorúzás a Gaál Mózes Általános Iskola udvarán, Jan Palach, Bauer Sándor és Moyses Márton kegyhelyénél, illetve a négy baróti diákforradalmár: Bíró Benjámin, Józsa Árpád Csaba, Kovács János és Moyses Márton emléktáblájánál. Az eseményen közreműködtek a Gaál Mózes Általános Iskola diákjai. Innen a jelenlévők gyalogosan átvonulnak a Petőfi Sándor (Híd) utcai 1956-os emlékműhöz, ahol szavalatokkal, majd Benedek-Huszár János polgármester beszédével folytatódott a megemlékezés. A megemlékezést követően a Baróti Városi Művelődési Ház kistermében Kelemen Csongor volt ’56-os politikai fogoly (Csíkszereda – Uzonkafürdő) Az én ’56-om címmel tartott visszaemlékező előadást.
Fotó: Tofán Levente