A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban megtartott szombati Best of Sepsi gálaesten azokat a „hétköznapi hősöket” díjazták, akik munkájukat úgy végzik, hogy azzal örömöt okoznak mindenkinek, aki annak haszonélvezője: orvos a betegnek, edző a tanítványnak, fodrász a kliensnek, lelkész a híveknek.
A Best of Sepsi (magyarul Sepsi „legje”, legjobbja) mozgalmat szeptemberben kezdeményezte a sepsiszentgyörgyi városháza: arra biztatta a városlakókat, hogy nevesítsék azokat az embereket, akiknek a munkájában nem találnak kifogást, emberileg és szakmailag értékes tagjai a közösségnek, „akik jóságukkal, figyelmességükkel, segítőkészségükkel és tudásukkal jobb hellyé teszik a várost, akik ránk mosolyognak, bearanyozzák napunkat, kedvességükkel jobbá teszik a közösséget.”
Kilenc kategóriában nevesíthettek személyeket a városlakók:
- eladók, vendéglátásban dolgozók (pincér, báros, szakács, eladó stb.);
- szolgáltatók (taxisofőr, fodrász, kapus, asztalos);
- egészségügyben dolgozók (orvosok, asszisztensek, gyógytornászok, önkéntesek);
- művészek és kreatív, kommunikációs szakemberek (színész, képzőművész, szobrász, fotós, zenész, újságíró, rádiós stb.);
- oktatók és nevelők (óvónő, tanítónő, tanár, egyetemi tanár, professzor stb.);
- sportolók, edzők;
- egyházi elöljárók, egyházközségek aktív tagjai;
- a város biztonságáért dolgozók, vészhelyzet-kezelők (mentős, tűzoltó, rendőr, stb.);
- aktivisták, önkéntesek, szociális munkások.
Rengeteg, 2690 jelölés érkezett, kategóriánként a legtöbb szavazatot összesítő öt-öt személy került a döntőbe, és közülük kerültek ki azok, akiket szombaton díjaztak.
Sokat izgulhattak a jelöltek, mert a gálaest eredetileg novemberre volt időzítve, a költségvetési megszorításokat elrendelő őszi kormányrendelet miatt azonban a városháza a múlt év végén nem fordíthatott rendezvényszervezésre pénzt. Viszont most megadták a módját: a vendégek vörös szőnyegen sétálhattak be a csillogó-villogó előtérbe, ahol a SepsiArt Quartett muzsikált, kellemes zene fogadta az érkezőket. Mintha egy Oscar-díjkiosztón vettünk volna részt, ahol a hétköznapi hősök voltak az ünnepelt sztárok.
Az ünnepségen Antal Árpád polgármester rövid beszédet tartott, majd a Sepsiszentgyörgyről tavaly készült imázsfilmet láthatta a közönség jól elkapott és hangulatos pillanatokkal. Megtudhattuk, hogy 41.859 szavazat döntötte el a döntősök, majd a nyertesek kilétét.
A díjazottak
Művészek, kreatív szakemberek kategóriában Fazakas Albert népzenész, Kónya Ütő Bence színész, Huszár Szilamér fotóművész, Szőcs Botond zongoraművész, tanár és Benkő Éva hagyományőrző közül, 1727 szavazó szerint utóbbi lett a „Leg-”. Benkő Éváról tudni kell, hogy „a Guzsalyas Alapítvány és Játszóház alapítója, általa lett hagyomány az éjjeli húsvéti tojásírás, ő a gyermektáncház megalapítója, több generáció ismerkedett meg általa a népművészet számos ágazatával.”
A szolgáltatók kategóriájában egy fiatal csomagkihordó futár, Rozsondai András munkáját értékelték a legjobban. 1531 szavazatot tudhat magáénak azért, mert „mindenkihez van egy jó szava, jó a humora, kedves az ügyfelekhez. Ő az egyik legszorgalmasabb és legsegítőkészebb futár Szentgyörgyön. A csomagot mindig az ajtóig hozza, és mindezt jószívvel teszi.” Mellette Balog Szendike és Dobricza Endre fodrászok, Máthé Enikő manikűrös, Veres Andrea kozmetikus nyerte el különösen sok szentgyörgyi szimpátiáját.
Az egészségügyben dolgozók közül Gál Ramóna gyermekorvos, Mild Edit bőrgyógyász szakorvos, Fazakas Katalin gyógyszerész, Rétyi Zsigmond szájsebész szakorvos és Szávuly Andrea optikus kapott oklevelet. A pálmát pedig a halkszavú, szerény Mild doktornő vitte el 1555 szavazattal. „Nem sajnál időt fordítani arra, hogy részletesen elmagyarázza a páciensnek a betegség jellemzőit, a kezelés módját. Megvan benne a kellő szakmai alázat” – írták azok, akik díjazásra javasolták.
Az eladók, vendéglátásban dolgozók közül 979 szavazattal Cristina Dumitrescu, a Szent György pince vendéglő pincérnője került ki győztesként. Mint ahogy benevezői írják, „felelősségtudattal odaadással végzi munkáját. Minden vendéggel tud beszélni, igazán érzi a mesterséget. Segítőkész és vidám, pillanatok alatt szebbé teszi a napunkat.” Cristina Dumitrescu mellett Albert Vivienn eladó, Bakk Csaba pincér, Bocz Csaba barista és Gumka Mónika pultos munkáját értékelték legjobban a szentgyörgyiek.
Préda Csaba karateedző „tud beszélni a gyermekek nyelvén, tiszteletre, alázatra és fegyelemre neveli a tanítványait, nagyon jó példakép. Nemcsak a karate technikáját tanítja, hanem mindig ad magából, a nagybetűs életre nevel”. Ezen erényei miatt 1436 szavazattal a sportemberek között kategóriagyőztes lett, de edzőkollégái hivatástudata és odaadása is felértékelődött: Liviu Botos tornászedző, Imreh László fociedző, Cristian Schiopu dzsiudzsicu edző és Vass Hunor karateedző is az első öt közé került kategóriájában.
Nagyon sokan szurkoltak azért, hogy Szőts Dániel nyerje meg az oktatók, tanárok kategóriájában a versenyt. A friss nyugdíjas Dani bácsi „Sepsiszentgyörgy számára is kincs, mindig méltó hírnevét vitte városunknak határon innen és túl, mikor kórusa sorra hozta haza az országos és nemzetközi díjakat, elismeréseket. Higgadtsága, életenergiája, vidámsága fényt hoz a mindennapokba, a zene iránti szeretete, tisztelete és tehetsége erre csak ráadás”, írják tanítványai. 2078 szavazattal lett kategóriájának győztese. Nem kevésbé értékelik azonban a szülők Beke Timea óvónő, Domokos Zsuzsa, Szakács Ágnes, Tankó Blanka tanítónők hozzájárulását gyermekük személyiségének fejlesztéséhez.
Az egyháztagok, egyházi vezetők között Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész szoros versenyben lett a „Best of” saját kategóriájában, amelyben formálisan versenytársai voltak Ft. Ilyés Zsolt plébános, Incze Zsolt és Dénes Katinka református lelkészek, Bajcsi Tibor lelki vezető. „Péterfi Ágnes inspiráló, karizmatikus lelkész. Nem ismerek nála lelkiismeretesebben dolgozó személyt. Ő egy csoda. Városunk oszlopos tagjává vált, rengeteg fiatal, felnőtt és idős támaszává, példaképévé” – laudálták hálás hívei.
A város és az emberek biztonságáért dolgozók közül Benkő Rómeó tűzoltó, Bilibók András asszisztens, Buna Hunor mentős, Pollák (Kimi) Krisztán mentős és Székely Szende mentős önkéntes közül Buna Hunor, a Salvatore Egyesület alapítója kapta kézhez a díjat a következő érdemeiért: „hetente több mint 60 önkéntes munkáját koordinálja; Hunor elszánt, becsületes, önzetlen, szerető személy, aki mindig mindenkin szeretne segíteni és mindenkihez van egy jó szava.”
Végül az aktivistákra, önkéntesekre, szociális munkásokra irányult a fókusz. Ők tették, amit a lelkiismeretük diktált, anélkül, hogy elvárták volna az elismerést, most azonban azt is megkapták. Bács Emese, Kuti Katalin, Székely Róbert, Mihai Roşu jótékonykodásukkal megkönnyítették a rászorulók életét: a hátrányos helyzetűek, betegek, hajléktalanok, a pályakezdő fiatalok hálásan gondolnak rájuk. Igyártó Nándort nem dicsérhették azok, akiknek segített: a négylábúak helyett azonban szóltak azok, akik örültek, hogy van, aki helyettük is cselekszik. 1982 szavazatot gyűjtött be a kutyákat, macskákat mentő, istápoló fiatal.
A döntősök oklevelet, emlékplakettet és virágcsokrot kaptak, a díjazottak a díjat Antal Árpád polgármestertől, illetve Vargha Fruzsina és Tóth-Birtan Csaba alpolgármesterektől vették át. A Legek gáláját hagyományteremtő szándékkal szervezte meg a sepsiszentgyörgyi önkormányzat.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata/Vargyasi Levente
Ha ez a rendezvény nem kampány évben indult volna és nem egy politkus kezdeményezi, hanem egy civil szervezet sokkal szerencsésebb lett volna. Így sajnos egy kampányrendezvény lett, ahol sok a városért tenni akaró és aktívan a közösségért dolgozó hétköznapi embernek, akiknek minden elismerés kijár, statiszta szerep jutott Antal Árpád polgármester-jelölt kampányrendezvényén.