Külföldön a forgalmas, zsúfolt pályaudvarokon, repülőtereken több helyen látni az életmentéshez szükséges defibrillátorokat, amelyekkel hirtelen szívmegállás esetén azonnal közbe lehet lépni. Milyen esélyei vannak nálunk annak, akit ez a csapás sújt, hol vannak nálunk a készülékek? – érdeklődtünk.
A Kovászna megyei mentőállomás igazgatónőjét, Török Zsuzsannát kérdeztük először. Állítása szerint ezek a készülékek a mentőautók standard felszereltségébe tartoznak. Naponta 11 mentőautó áll készenlétben nappal, kilenc éjszaka, tehát ugyanennyi defibrillátor van készenlétben. Nyilvános helyeken nálunk azért nem találni, mert működtetésükhöz hozzáértő ember kell, ezért – bár automata készülékek – csak repülőtereken elérhetők, magyarázta.
A Kovászna megyei Vöröskereszt viszont rendszeresen tart elsősegély-tanfolyamokat, ezeken oktatják a defibrillátor használatát. A tanuláshoz egy egyszerűbb, az éles helyzetekhez egy csúcstechnológiát képviselő készülékkel rendelkeznek, amilyen az amerikai hadseregnek is van – mondta Papp Adolf igazgató. Ezekkel a félautomata készülékekkel laikusok sem tudnak ártani, mert azok nem lépnek működésbe, ha az elektródák nincsenek helyesen feltéve, vagy szívműködést észlelnek. Egyébként a gép rövid, egyszerű utasításokkal diktálja használójának a tennivalókat – mondta. A Vöröskereszt tanfolyamain eddig több mint ezren vettek részt, potenciálisan tehát ennyi életmentő lehet a megyében már, de nem annyira a képzettség, mint a lélekjelenlét teszi képessé az embert a kritikus helyzetekben való közbelépésre – véli Papp Adolf. Ezt pedig a kezelésben való biztonság is segítheti, érdemes tehát a tanfolyamon szerzett tudást frissíteni, rögzíteni. <<
Ha már vöröskereszt! Ajánlom a Vöröskereszt verseny szervezőinek, hogy tartsanak felkészítőket esetleg versenyeket a vidéki diákoknak is, mert azzal, hogy Sztgyre legyűjtenek több 10 csapatot azzal sokat a diák nem tanul! 1 tanár akár 3 suliban is tanít mégis csak 2 csapatot vihet versenyre, ezért nincs sok esélyük, ellenben a ” bérletesekkel” akik 4-5 csapatot is visznek, mert hát mindig akad 1,2 tanár pluszba akinek a nevét odakaparják és indulhat a verseny! Ha a vidék: pl Kézdi, Barót, Kovászna környéke nem is vonzó helyi szakaszok megrendezéséhez, akkor legalább korlátozzák 1-2 csapatra iskolánként!!!! a megyei szakaszon való részvételt pontos játékszabályokkal, pontos kiértékeléssel(barem) már az elején és ne a verseny végén magyarázkodjanak! Köszönjük a résztvevők nevében!