Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hulladékudvari panoráma

Hulladékudvari panoráma Kovászna megye

Azt mindannyian tapasztaljuk, hogy hatalmas mértékben nőnek a nem lebomló, nem újrahasznosított hulladékokból keletkező szemétdombok és hegyek, rendszerint a patakok és utak mentén, az ember és a civilizáció szégyenére. Viszont, akik szeretnénk a magunk részét megtenni ennek az elkerülésére, és amit lehet, újrahasznosítható módon eldobni, sokszor kételyeink ellenére tesszük ezt, hiszen azt tapasztaljuk, az általunk különválogatott szemetet egybe­ürítik az autóba. Utánajártunk a dolgoknak, tettünk egy kört a Tega Rt. kezelésében levő hulladékudvarban. Meggyőző volt…

 

3623 tonna hulladékot raktunk le júniusban a brassói szeméttelepen, tudtuk meg Máthé Lászlótól, a vállalat igazgatójától. A lerakás díja pontosan 628 224 lej! Hatalmas összeg, ezért is megérné egy kicsit jobban odafigyelni a lakosságnak, maradhatna ebből még a városnak. Sovány vigasz, hogy a Kovászna megyei 13%-os újrahasznosítás jóval meghaladja más megyék 5–10%-os teljesítményét.

Az igazgatónak is feltettük a kérdést, minek gyűjtsük szétválogatva a szemetet, ha úgyis összeöntik a tartályokból a hulladékot? „Én ugyanis láttam” – tehetik hozzá sokan. Máthé László az Energia utcai hulladékudvarra irányított, ahol Forró Mihály volt az „idegenvezetőnk”. Most pedig jöjjön az, amit mi láttunk.

A telepvezető az akkor éppen befutó szemeteskocsihoz vezetett. Ennek a konténere lappancsokkal, azaz billenőajtókkal három részre van osztva, így amikor a színes tárolók tartalmát a megfelelő tartályba ürítik, a szemlélő valóban úgy látja, hogy minden egybemegy. A kocsi tartalmát pedig külön-külön kupacba ürítik a telepen, és ott további válogatáson esik át. A PET-palackokat szín szerint válogatják szét, majd egy futószalagon kilyuggatják, tömörítik, bálázzák, így várják a feldolgozóhoz szállítást. De a műanyag is sokféle, a leürítéskor kiválogatják a nejlonzacskókat, illetve a mosószeres, samponos flakonokat, ezek külön tételt képeznek, mint ahogy az összetört műanyag (zöldséges) ládák is.

Az udvar másik részén a vegyes háztartási hulladék kerül futószalagra, ebből két oldalról, emberi erővel válogatják az újrahasznosíthatót, a maradék megy a konténerekbe, amelyek a brassói szeméttelepre kerülnek.

A papír sok helyről származik, sajnos jelentős részét teszik ki a bontatlan kötegben levő reklámlapok, amelyek nyersanyagot, de emberi munkaerőt, pénzt, időt emésztettek fel teljesen hiábavalóan. Azt is tapasztaltuk, hogy a faluról éppen frissen érkezett szállítmány csak elméletben volt papír, az autógumitól az üvegig minden egyebet is tartalmazott…
Az elektronikus hulladék testesebbje (mosógépek, tévék, hűtők), másikban a kisebbek (monitorok, hangfalak) szintén konténerekben várakoztak az elszállításra.

Végül a fák nyeséséből, a zöldövezetek karbantartásából gyűlő zöldhulladék is még egyszer hasznosul mint kazánfűtő anyag.

Az Energia utcában az odaszállított válogatott hulladék mennyiségét a hivatalos összegekkel leszámlázva levonják az ügyfél szemétszállítási díjából, ezért ha valakinek nagyobb mennyiség gyűl össze, megéri ezzel is foglalkozni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás