Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Húsz másodperc alatt minél több nyílveszővel eltalálni a forgó célpontot

Húsz másodperc alatt minél több nyílveszővel eltalálni a forgó célpontot Kovászna megye

Erdélyben jelenleg egyetlen, a világhírű Kasai Lovasíjászat kritériumainak megfelelő pálya működik, az is a Kerecsen Lovasíjászat Sportklub égisze alatt létrejött csibai Virág Lovasíjász Központban. Hétvégén hármat is avatnak – az egyiket a Kézdiszentlélek fölött magasló Perkő oldalán.

Hirdetés
Hirdetés

A Kassai Lajos által kidolgozott, 1994 óta jegyzet, 2013-ban hungarikummá nyilvánított lovasíjászat, mint sportág és iskola egyre mélyebb gyökereket ereszt Székelyföldön is. A Lőrincz Rómeó nevével fémjelzett, jelenleg negyven taggal bíró Kerecsen Lovasíjász Sportklub csibai versenypályáját 2021 májusában avatták fel, ahol azóta számos, a nemzetközi szövetség által is jegyzett versenyt rendeztek, legutóbb június 3-án. A harmadik augusztusi hétvégén viszont három új pályán is szalagot vágnak az alapító Kassai Lajos jelenlétében: augusztus 15-én a Maros megyei Székelykálon, 16-án Kézdiszentléleken, 18-án pedig Csíkmadarason.

Eme lovasíjászat legfontosabb elemei a közösségformálás, a hagyományápolás, a nemzettudat erősítése. Emellett a „növendékek” önfegyelmet tanulnak, a lovaglással helyes testtartást gyakorolnak, kitartásra nevelik őket, ráadásul egy ősmagyar gyökerekkel rendelkező sportág művelőinek mondhatják magukat.

Kassai-lovasíjászok a Székely Vágtán. Fotó: Székely Vágta/Facebook

Jelenleg 16 országban található a Kassai Lovasíjász Iskola alapelvei szerint működő lovasíjász-központ. A standard pálya 99 méter hosszú, a verseny célja 20 másodperc alatt, lovaglás közben minél több nyílvesszővel eltalálni a közepén felállított forgó céltáblát. Lőrincz Rómeó elmondása szerint nekik van olyan íjászuk, aki három nyílvesszőt lő ki ezen a távon, de olyan is akad, aki tizenkettőt. A Kassai Lajos által még 2011. december 4-én felállított világrekordot ennél azért bonyolultabb megdönteni: ő akkor 14 darab 30 cm átmérőjű, feldobott korongot talált el 19,85 másodperc alatt egy vágtató ló hátáról!

A Perkő Lovásíjászatot a kézdiszentléleki Török Albert alapította, jelenleg közel húsz tagot tud a sorai között. Ő egyben a rangidős is a csapatban, a legifjabb lovasíjászuk, Tüzes Dóra alig 14 esztendős. Összesen 13 lóval rendelkeznek, ebből egy a székely fajtát képviseli.
Az alapító a 2000-es évek elején vizsgázott a Kassai-völgyben, azóta lelkes híve a lovasíjász-mozgalomnak. A falu fölött magasló, Szent István-kápolnával koronázott Perkő-hegy oldalában saját pénzéből vásárolta meg azt a több mint egyhektáros területet, ahol a szombaton felavatandó pályát társival együtt kialakították, és ahol innentől évente két versenyre számíthatunk.

Versengés a csibai pályán. Fotó: Szekler Cavalry/Facebook

Az avatással egy időben is tartanak egyet Kassai Lajos jelenlétében, ám aki ezt meg szeretné tekinteni, korán kell kelnie, ugyanis reggel 6 órakor kezdődik – később, ahogy melegedik az idő, a legyek annyira zavarnák a lovakat, hogy az már befolyásolná a vetélkedő végkimenetelét. Aki viszont erről lemarad, még mindig részt vehet a helyi művelődési központban 15 órától esedékes közönségtalálkozón, és kérdéseket tehet fel Kassai Lajosnak. A belépés ide is ingyenes, akárcsak a versenyre.

Augusztus 15-én, csütörtökön a Maros megyei Nagyernye községhez tartozó Székelykálban is nemzetközi lovasíjász-pályát avatnak, ugyancsak lovasíjász-verseny keretében, Kassai Lajos lovasíjász nagymester jelenlétében, ezt követően Szaniszló Ferencet nemzetközi bíróvá minősítik. A rendezvény reggel 7 órakor kezdődik, majd a ceremónia után, 16 és 18 óra között közönségtalálkozó lesz a nagymesterrel.

Augusztus 17–18-án a csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadóba várják mindazokat, akik részt szeretnének venni a Vércse Hagyományőrző Lovasíjász Csapat pályájának avatóján. Kassai Lajos természetesen itt is tiszteletét teszi, közönségtalálkozó is lesz vele, a meghívottak között találjuk továbbá a csibai Kerecsen Lovasíjász Sportklub tagjait Lőrincz Rómeó vezetésével, a csíkszentdomokosi születésű György Alfréd kamilliánus szerzetest, Pál Zoltán történelemtanárt, a csíkszentdomokosi lovastúrázókat, a nyujtódi Ugron Attila lovaskaszkadőr-csapatát és a hagyományőrző Mátyás-huszárokat. További információ Sándor Csabánál (0744 579 079) és Gáll Leventénél (0721 946 434) vagy az info@zsigmondmalomfogado.com e-mail-címen.

Címlapfotó: Sánta István Zsolt/Székely Vágta

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás