Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nem sikerült ugyan megállítani az autók számának drasztikus növekedését a városban, de legalább az ütemét lelassították: ahhoz képest, hogy a program elindulása előtt évenként közel 1500-zal nőtt a helyi nyilvántartásban szereplő autók száma, ezt 2021-ben 281-re, 2022-ben 158-ra, idén pedig (csak az első félévben) 260-ra mérsékelték. Mindezek fényében a polgármester sikeresnek minősítette a helyi roncsautó-,programot.
2021 óta az 55 ezer fős lakossággal rendelkező Sepsiszentgyörgyön összesen 1921 kérést adtak le a régi autók átvételére, ebből 102-t elutasítottak, a többit elfogadták: a leadott autók közül 12 darab a 70-es, 52 darab a 80-as években volt gyártva, zömük azonban (409) a 90-es és 2000-es években (698 darab) került le a gyártószalagról. A legrégebbi leadott járművet 1972-ben, a legfiatalabbat 2010-ben gyártották. Mint látható, jórészt 15 évnél régebbi járgányokról van szó.
Jelenleg a városban közel 22 500 személyautó van, de mellettük még 564 motor, 142 busz, 2150 kisebb haszongépjármű, 128 traktor, 69 mikrobusz is szerepel a városi nyilvántartásban. 2014-hez képest tehát, amikor is 12 441 személyautó volt a megyeszékhelyen (nem számítva a lízingelt járműveket), 10 ezerrel nőtt meg az autók száma.
Az önkormányzat követte azt is, hogy teljesítik-e azt a vállalásukat a program kedvezményezettjei, hogy nem vásárolnak öt évnél régebbi autót. Öt személytől, aki ezt nem tartotta be, emiatt visszavették a 3000 lejt. Ez a feltétel egyébként a most indított országos programban is érvényes.
A polgármester úgy gondolja, az országos szintű program valószínűleg nem fog olyan olajozottan működni, mint a szentgyörgyi, ahol rövid időn belül kézhez kaphatták a roncsok ellenértékét az autótulajdonosok. Pontosabban az önkormányzat munkatársai öt nap alatt elbírálták a beérkezett kéréseket, három nap leforgása alatt kiközölték, és a 90 napos határidő után, mely periódusban le kellett adni a roncsautót, 5 napon belül kifizették a tulajdonost.
A Rabla Local keretében egy hónapig, szeptember 1-ig lehet jelentkezni, ezúttal nem az önkormányzatnál, hanem a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján, és csak az onnan kapott visszaigazolás után kell a polgármesteri hivatalhoz fordulni. Az eddigi gyakorlathoz a különbség az, hogy ezt azok is megtehetik, akik akár egy hete szentgyörgyi lakosok, míg korábban legalább három éves sepsiszentgyörgyi lakhelyet kellett bizonyítani a tulajdonosoknak. Erre a feltételre azért volt szükség, hogy ne máshonnan idehozott autókat fizessen ki a helyi költségvetésből az önkormányzat. Ha viszont a helyi roncsautó-programban három éve kellett birtokolnia az autót, az országos programban öt évre nőtt ez a periódus.
Címlapfotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata