Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Iskola a határon

Iskola a határon Kovászna megye

Ha Barót felöl érkezünk Bölönbe, rögtön jobb kéz felől láthatjuk azt 19. században emelt épületegyüttest, melyet jelenleg iskolaként használnak, s amelyben a helyi Bölöni Farkas Sándor Iskola kisebb diákjai tanulnak. A kívülről ütött-kopott, inkább 18., semmint 21. századi ingatlan látszatát keltő épületegyüttes már évek óta feszültségek forrása Bölönben.

Bejáratánál egy márványtábláról az olvasható le, hogy nevelőintézetnek épült 1876-ban, a bölöni unitáriusok buzgóságából. A kommunista hatalomátvétel után államosították, aztán 2009-ben visszakerült korábbi tulajdonosa, a bölöni unitárius egyház birtokába. És emiatt kezdődtek a gondok. Nyilván nem a tulajdonrendezés miatt, hanem azért, mert a román állam – melynek láthatatlan jelenlétét trikolór jelzi az omladozó vakolatú épületen –, ha tudomást is vett a tulajdonosváltásról, azt már nem emésztette meg, hogy ezután az iskolaépület használatáért fizetnie kell, tovább nem tehet úgy, mint ahogy azelőtt egy fél évszázadig tett a kommunista érában, amikor fejfájás nélkül, ingyen és bérmentve mindenhol lelakta a történelmi épületeket.

Hirdetés
Hirdetés

Ez az épületegyüttes mindig is iskolaként szolgált, már akkor is, amikor még nevelőintézetnek hívták, és iskola maradt benne a 2009-es visszaszolgáltatás után is.

– A törvény is erre kötelezett, hogy az épület rendeltetését a visszaszolgáltatás után öt évig meg kell őrizni – tudtuk meg Kozma Albert bölöni unitárius lelkésztől.

Itt azonban bejött a képbe a helyi önkormányzat, a törvények szerint ugyanis a helyi elöljáróság kötelességéhez tartozott és tartozik gondoskodni arról, hogy az oktatás megfelelő körülmények között történjen egy adott településen. Úgyhogy a szóban forgó épület használatát illetően az önkormányzat mint bérlő és az egyház mint tulajdonos között megegyezés született egy öt évre szóló szerződés formájában. Annak lejárta után azonban, 2014 óta, a tiszteletes elmondása szerint az önkormányzattól senki arrafelé se ment, magától értetődően bért sem fizettek az iskola után, az épület viszont folyamatosan, a mai napig használatban van. A bölöni egyház most peres úton kívánja behajtani az önkormányzattól a tartozást.

A történet egy kívülálló szempontjából több helyen is sántít. Nap mint nap autonómiáról, székely önrendelkezésről beszélünk, viszont közben egy helyi közösségünk apró gondját sem tudjuk magunk között megoldani, magyarán a mi udvarunkat sem tudjuk megseperni, miközben világmegváltó álmokat szövögetünk. Az ügyről most Sikó Imre polgármestert, lévén, hogy szabadságon van, nem tudtuk megkérdezni, ám korábban elmondta, a községvezetés inkább bővít egy másik iskolaépületet, mintsem, hogy a nagy bért fizesse az egyháznak. Azt hangoztatta, az elmúlt években hatszázezer lej bért fizettek ki az épület használatáért az egyháznak, ami nagy terhet jelentett számukra. Az egyház szerint viszont nem a helyi adókból kellene ezt a bért fizetni, hanem az önkormányzatnak kérnie kellene az államtól a bér összegét, ám az sem egyértelmű, hogy legalább kérték-e egyáltalán. Így marad a patthelyzet, a pereskedés, ki tudja még meddig.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. december 13., 14:16
    ÉRTÉKELÉS: 6

    …..Nem értem miért kell a polgármesteri hivatal bért fizessen az iskoláért….. az egyház vissza kapta 2009 -ben és csak ajtókat cseréltek meg egy mosdót csináltak , de meszelésre nem jutott és cserepet cserélni a tetőzeten, na meg a kert is be duvatt…. Sajnos az egyház mindig másra vár….. folytathatnám tovább is …….

    • User
      Dátum: 2018. december 16., 1:00
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Tudjuk azt, hogy mindenki a maga hasznát keresi! Miből építeni a Bölöni Unitárius Egyházközség a nagy villát a parókia udvarára, ha nem kap pénzt az önkormányzattól az iskola használatáért?
      Másik téma: igen, az egyház visszakapta az iskolát. De énszerintem az egyháznak is épp olyan érdeke, hogy gyerekeket iskoláztasson, mint az önkormányzatnak. Mindemellett megértem az önkormányzat felháborodását! Abból a rengeteg pénzből már új iskolát lehetne építeni! Egy korszerűt, nem olyat, amely falai közt és udvarán életveszélyes a gyereknek tartózkodni (lásd a beomlott kőkerítés). Tudjuk azt, hogy a Bölöni Unitárius Egyházközség már sok mindent akart peres úton megkaparintani, de mindig alul maradt. Egy hasonló példa a Bölöni Farkas Sándor szülőházának felújítsa. Neki láttak megerősíteni a falakat, és abba maradt körülbelül két éve. Ahol pedig a vakolatot sértették, ott csak ázik azóta az épület mindaddig, amíg össze omlik, és ennyit ért el az egyház a pereskedéssel.