Hat közösségi kezdeményezésre lehet szavazni a negyedik alkalommal meghirdetett részvételiköltségvetés-pályázat keretében Kézdivásárhelyen. A január 10-ig legtöbb voksot gyűjtő projekteket jövő évben megvalósítja az önkormányzat.
Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala november 15-én indította útjára a részvételi költségvetés idei kiadását, melynek célja bevonni a város és a hozzá tartozó települések lakosságát a közösség igényeinek meghatározásába, illetve a városfejlesztésbe. A pályázatra a helyi költségvetésből 100 ezer lejt különítenek el, egy projektre legfeljebb 50 ezer lej kérhető, de támogató – szponzoráció gyanánt – tehet még hozzá pénzt, amit szponzorszerződéssel kell eljuttatnia az önkormányzathoz.
A programba idén 11 tervet neveztek be, ezek közül hat bizonyult jogilag és technikailag megvalósíthatónak. A rostán átjutott projekteket december 23-án tették közzé az önkormányzat weboldalán, szavazni január 10-ig lehet, a győztes tervek kivitelezése január 12-től indul.
Az egyik kezdeményezés négy fedett buszmegálló elhelyezését célozza a városon áthaladó, Brassót Bákóval összekötő országút mentén. Az ötletgazdák a lakósok és munkások ingázását szeretnék megkönnyíteni, céljuk a tömegközlekedési járművekre való közönség kiszolgálása, akiknek jelenleg a járdák szélén kell várakozniuk. „Utasváró modulok révén szeretnénk ezeknek az embereknek modern és civilizált óvóhelyet biztosítani, amely megvédi őket eső, szél, havazás esetén” – áll a projekt leírásában, amelynek költségvetése 42.308 lej.
Egy másik terv révén három nagyobb méretű hirdetőtáblát szerelnének fel a város forgalmasabb pontjain (Molnár Józsiás park, Millennium park, Gyárak utcája) azzal a céllal, hogy a nonprofit szervezetek, sportklubok, diákszövetségek, ifjúsági tömörülések kiragaszthassák az általuk szervezett események plakátjait. A projekt összértéke 13.092 lej.
A városlakók a köztisztaságot is fontosnak tartják, ugyanis az egyik projekt intelligens szemetesek elhelyezését irányozza elő. A leírás szerint ezek a kukák nagyobbak lennének, mint a meglévők, ezáltal több szemét férne el bennük, és a szél sem tudná széthordani a tartalmukat. A terv megálmodói facsemeték ültetését is szorgalmazzák a forgalmas útszakaszok mentén, az autók által generált légszennyezés ellensúlyozására. A kezdeményezést számításaik szerint 29.959 lejből lehetne kivitelezni.
Okospadot telepítenének a Molnár Józsiás parkban található játszótérre egy másik terv benyújtói, akik szerint „a park látogatói modern és interaktív élményben részesülnek, miközben a város vezetése és a helyi szolgáltatók hatékonyan kezelhetik a városi infrastruktúrát, és nyomon követhetik a park használatát”. A kezdeményezők célja többek között növelni a parkba látogatók elégedettségét és kényelmét, illetve biztosítani a park területének hatékonyabb és biztonságosabb felhasználását. A projektre 27 ezer lejt igényelnek.
Az egészséges életmódot és a testmozgást népszerűsítené a Háromszéki Férfiak Klubja, amely asztalitenisz- (pingpong-) asztalok felállítását szorgalmazza a város három játszóterén (Molnár Józsiás park, Stadion utca, Új utca). „Ezek a beton pingpong-asztalok egyszerű, de időtálló eszközök, minden korosztály számára hasznosak és élvezetesek” – írják az indoklásban. A kezdeményezők 40.433 lejre pályáznak, hozzátéve, hogy a projektet társfinanszírozással és közösségi munkával valósítanák meg.
A kézdivásárhelyi Rotary Club egy, a város központját és pár jeles épületét megjelenítő bronzmakett elkészítésére pályázik, amelynek gipszmodellje már korábban elkészült. A maketten 50 épület homlokzata jelenik meg, ugyanakkor hat fontosabb épület részleteiben is ki van dolgozva. A feliratok három – magyar, román és angol – nyelven kerülnének a makettre, valamint Visual Braille technikával a látássérültek számára. A makettet egy faragott kőszikla-talapzatra helyezve szeretnék kiállítani a felújítás alatt álló Székely Katonanevelde előtti téren. Az összköltségvetés 50 ezer lej, de kezdeményezők vállalják, hogy amennyiben a projekt finanszírozást nyer, az elnyert összeg és a projekt megvalósításához szükséges pénzösszeg közötti különbséget saját forrásokból fedezik.
Szavazni – regisztrációt követően – a https://bp.kezdi.ro/hu/projektek/ webcímen tudnak a kézdivásárhelyi lakcímmel rendelkező személyek. A voksolás 2024. január 10-én 24 órakor zárul.
Kézdivásárhely önkormányzata 2020-ban írta ki először a részvételi költségvetést, amelynek részeként az elmúlt évek során összesen öt kezdeményezés került megvalósításra, egy kivitelezése pedig folyamatban van. A tavalyi pályázatnak két győztese volt: az egyik révén közösségi teret alakítottak ki a kézdivásárhelyi Dózsa György utcában, a másik keretében pedig a nyujtódi ifjúsági házat látják el elektronikai eszközökkel és bútorzattal.
Fotó: Pinti Attila
„intelligens szemetesek”-„okos padok”-buta emberek ! Es mondd, mitol olyan okos az a pad ? Vagy mitol olyan intelligens az a kuka ? Ha az emberek egy kicsivel okosabbak es intelligensebbek volnanak, akkor nem szemetelnenek ennyit ! No meg az utcaseprok becsuletesen vegeznek a dolgukat ! Ja, es a traktorokkal es „excavatorokkal” dolgozok (beleertve a Kezdivasarhelyi tanacs munkasait is !) nem hordanak fel a munkagepjeikkel a sarat az aszfaltozott utakra, akkor sokkal tisztabb varosunk volna . Ide intelligensebb embereket kell telepiteni , nem „intelligens szemeteskukat” es akkor minden jobbra fordul !