Egy sepsiszentgyörgyi alkalmazott arra panaszkodott szerkesztőségünknek, hogy főnöke a reggeli hidegek ellenére sem indítja be a fűtést az amúgy nyáron is hűvös műhelyben. A panaszos a vonatkozó törvényekre volt kíváncsi, mi pedig az illetékeseknél érdeklődtünk.
A neve elhallgatását kérő férfi elmondta, a cégen belül senki sem meri szóvá tenni a rossz munkakörülményeket a munkaadónak, mert attól tartanak, hogy menesztik őket, és állás nélkül maradnak.
Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője kifejtette, a törvény értelmében akkor köteles a munkaadó beindítani a fűtést, ha az átlaghőmérséklet 4 nap egymás után 10 Celsius-fok alá süllyed. Ugyanakkor, tette hozzá, létezik egy másik törvény is, amely szabályozza, hogy a munkakörülmények optimálisak kell legyenek a munka elvégzése érdekében: ezt esete válogatja, és ezt a munkafelügyelők vizsgálhatják.
– Mindenképpen jelenteni kell intézményünknél a gondot, így a munkavédelmi felügyelő helyszínen megvizsgálhatja, hogy a munkakörülmények megfelelőek-e. Természetesen bizalmasan kezeljük a feljelentő személyes adatait – magyarázta Ördög.
Arra a kérdésünkre, hogy rájöhet-e a bepanaszolt munkaadó, hogy feljelentették, a szakember kifejtette, ilyenkor több mindent ellenőriznek, ám a munkahelyen uralkodó feszült hangulat tükrében esetenként rájöhet a főnök, hogy céllal érkeztek a felügyelők.
Es ahol egyaltalan nincs futes ott mit csinaljon a melos?