Kinek van ínyére, ha az üzletben az éppen megvásárolandó – számtalan esetben csomagolás nélküli – kenyeret fogdosva próbálja kideríteni a termék árát a szemmel láthatóan is beteg, orrfolyásos, köhécselő eladó? Mi ilyenkor a teendő?
A háromszéki munkapiacon tabutéma, ám köztudott, hogy beteget jelenteni manapság fényűzésnek számít a magánszférában. Lassan megszokott jelenség, főként járványidőben, hogy csöpögő orrú, prüszkölő, a kuncsaftok előtt visszafogottan, de flegmásan köhögő kiszolgáló néz ránk a pult mögül. Arról az egyszerű higiéniai szabályról nem is beszélve, hogy a pénzt, majd a csomagolatlan kenyeret is ugyanazzal a kézzel teszik-veszik, de az már mégiscsak bosszantó, ha köhögés közben a kenyeret markolássza.
Mi ilyenkor a teendő – tettük fel a kérdést az illetékeseknek, akiktől megtudtuk, sok esetben az alkalmazott kérésére sem küldik betegszabadságra a munkásokat.
Ördög Lajos, a megyei munkafelügyelőség vezetője elmondta, több olyan panaszt jegyeztek, amikor a beteg alkalmazottnak megtagadták a jogait: például nem adtak munkaigazolást, amellyel igényelhette volna a háziorvosnál a betegszabadságot.
– Gyakori, hogy nem adják ki ezt az igazolást az alkalmazók, vagy csellel élnek, és nem a megfelelő típusú iratot adják át. Az alkalmazott csupán a doktornál szembesül a tényekkel, és máris mehet vissza a főnökéhez, jó esetben a sok sétáltatás alatt meg is gyógyul – részletezte.
Ördög felhívta a figyelmet, 6 hónap munka után az alkalmazott jogosult a betegszabadságra, ellenkező esetben jelentheti a munkafelügyelőségen a kihágást. A közegészségügyet veszélyeztető, láthatóan beteg alkalmazottak munkáltatását pedig bárki jelentheti a megyei közegészségügyi vagy az élelmiszerbiztonsági igazgatóságon.
Es mi van azokkal az esetekkel amikor a vasarlonak csopog az orra?! Torolgeti is jobbkezevel,vagy eppen a ballal,aztan osszefogdossa a polcon levo kenyeret,hogy megnezze melyik frissebb. Jo etvagyat!