Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Jó, de nem elég

Jó, de nem elég Kovászna megye

Az RMDSZ javaslatára elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely mentesíti az ingatlan- és terület­adók befizetése alól azon műemlék épületeket, amelyekben nem zajlik kereskedelmi tevékenység, és homlokzatukat a hatályos törvények értelmében restaurálják. Az érdekeltek úgy vélik, hogy ez jó lépés, csak nem elég.

Fodor Imre, Illyefalva polgármestere azt mondja: bár elvileg ez jövedelemkiesést jelent a tanácsnak, a maga részéről támogatja a kezdeményezést.

– A helyi tanácsoknak kevés pénzük van, de alig hiszem, hogy azon múlna a létük, hogy megkapják-e vagy sem annak a néhány műemlék épületnek az adóját, ami a közigazgatási területükön van. Mi több: azt gondolom, ez csak az első lépés kellene legyen, hisz az adó aprópénz ahhoz képest, amennyi egy – általában tönkretett, hosszú pereskedés után visszaszerzett – ingatlan felújításához, vagy akár csak karbantartásához szükséges – állítja Fodor.

Az elöljáró számítása szerint, egy kisebb műemlék épület évi adója 50 euró körül van, míg a felújítása, mondjuk, 100 ezer euróba, tehát kétezerszeresébe kerül. Úgy véli, hogyha „fontos lenne az épített örökség megőrzése”, akkor további támogatásokkal kellene ösztönözni a tulajdonost, hogy újítsa fel és adjon rendeltetést történelmi épületének.

Hogy ezek a műveletek mennyi pénzbe kerülnek, arról a Fodor István adataiból következtethetünk. A bodoki polgármester maga is „műemlék tulajdonos”, hisz a helyi tanács a megyei önkormányzattal közösen megvásárolta az oltszemi kastélyt.

– A tanács önmagának eddig sem kellett adót fizessen, de azt elmondhatom, hogy bármilyen átalakítás engedélyeztetése egy idegbaj, még akkor is, ha különben sürgős és feltétlenül szükséges beavatkozásról van szó, mondjuk, folyik be a víz a kastély szalonjába. Ha nem nyúlsz hozzá, és tönkremegy, akkor nincs semmi gond, de ha meg találtad javítani a tetőt, azért súlyos büntetést kaphatsz – magyarázza a körülményeket Fodor István.

Példaként azt hozta fel, hogy a már elkészített tervek szerint a kastély, a kastélykert és a melléképületek teljes körű felújításához mintegy hatmillió euróra van szükség. Arra a kérdésre, hogy ez a pénz honnan áll elő, azt a választ kaptuk, „majd szól, ha meglesz”.

A parlament szerdán fogadta el azt a tervezetet, amely mentesíti az ingatlan- és területadók befizetése alól a műemlék épületeket. A jogszabályt Márton Árpád, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője dolgozta ki.

– A műemlék épületek tulajdonosainak megadóztatása több kárt okoz, mint hasznot, hiszen azon tulajdonosok, akik karbantartják műemlékeiket, igencsak sok pénzt fordítanak erre a célra. A gyakorlat azt mutatta, hogy a legtöbb helyen az önkormányzatok adóval illették a műemlék épületek tulajdonosait, és nemcsak az épületet, hanem az épület alatti földterületet is – indokolta a jogszabály szükségességét Márton Árpád.

A törvény 2018. január 1-től lép hatályba. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás