Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bereczki Zsuzsa, Varga Orbán Boróka és Czinczok Orsolya az Árvácska Óvoda sérült gyerekeket fogadó speciális csoportjának gyógypedagógusai, akik hivatásuknak élnek. Meghívottjaik voltak a szakmában dolgozó más munkatársak, háziorvosok, illetve a megyei sürgősségi kórház neonatológusa, gyermekosztályának vezetője, klinikai pszichológusa, a Közegészségügyi Igazgatóság munkatársa, a speciális iskola igazgatója, a szaktanfelügyelő, mind olyan emberek, akik valóban tenni akarnak ez ügyben. Ez alkalommal a jelenlevők egymás munkaköreinek megismerésére tettek kísérletet azzal a céllal, hogy egy olyan adatbázis álljon össze, amelyben a szakemberek, de a szülők is a legilletékesebb személyt találják meg egy-egy problémával, illetve ha tanácstalanok, megtalálják azt, aki segít nekik felmérni, hol van – ha van – elmaradás gyerekük fejlődésében.
Terápiás lehetőségek
Tényleges akcióterv részeként leszögezték: a gyógypedagógusok a következő hónapokban havi egy alkalommal (április 10-én, május 8-án, június 5-én 13 órától) vállalják a 0–1 éves korú gyerekek felmérését, illetve a továbbiakra nézve is tanácsot adnának a szülőknek (jelentkezni a Speciális ovi Sepsiszentgyörgy Facebook-oldalon lehet). Rotundu Cojocaru Mirela, a Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ (CJRAE) pszichológusa a sérült gyerekek szüleinek támogatásában tud szerepet vállalni, míg a Philadelphia Pro Familia Support Egyesület képviselője, Lazar Klaudia közösséget, zene- és mozgásterápiás lehetőségeket kínált fel a fogyatékkal élő gyerekek (és testvéreik) számára.
Tóth Rozália utazó tanár Kovásznán, Beke Csilla gyógypedagógus Szentgyörgyön a hallássérültek speciális auditív-verbális terápiájára szakosodott. Szóba került, hogy sokan nem fordítanak gondot az ilyen természetű problémákra, annak ellenére hanyagolják, hogy a szakemberek korán észlelik, és orvoshoz küldik őket. Csak a közösségben válik nyilvánvalóvá a gyermek ebből fakadó hátránya, ez kényszeríti végül a szülőket a megoldáskeresésre.
Szabó Zsuzsa klinikai pszichológus vetette fel: azok közül, akiknek valóban szükségük lenne fejlesztésre, legtöbben hátrányos helyzetűek, akik vagy nem kapják meg, ami jár nekik, mert nem informálják őket, vagy az anyagiak hiánya miatt hanyagolják a gyereket. Másrészt viszont Bodó Erika gyermekorvos úgy tapasztalta, ha a szülők megszereznek a gyereküknek valamilyen állami támogatást biztosító besorolást az illetékes bizottságnál, akkor is – egyéb családi okokra hivatkozva vagy csak úgy – elmulasztják a terápiát.
Laborvizsgálatok ingyen
Ivácson doktornő elmondta, a kórház újszülött osztályán az 1500 gramm fölötti súllyal született babákat tudják ellátni, ott a hallásvizsgálatot is elvégzik. Ha valamilyen gyanú merül fel, többször is visszahívják kontrollvizsgálatra a kicsit, és ezt teszik az oxigénhiánnyal, fejlődési rendellenességgel születettek esetében is, azonban pár hónapos kor után eltűnnek a doktornő látóköréből. Bodó Erika, a megyei kórház gyermekosztályának vezetője kiemelte, sok laborvizsgálatot a kórházban egynapos beutalóval ingyenesen is elvégeznek, ha a háziorvos által adott küldőpapírral jönnek a szülők, nem kell a magánpraxisban fizetni érte. Előfordult, hogy a magánlaborokban a legkisebbeknél nem is vállalkoztak a vérvételre.
Demény Márta és Bakó Erika a speciális iskola gyógypedagógusai, illetve a fejlesztésre szakosodott FER Alapítvány képviselői. Előbbi logopédusként főleg a dadogás-hadarás kezelésével foglalkozik, utóbbi viszont a szülőkkel dolgozik, érzelmi-szakmai támogatást is biztosítva nekik, továbbá tanulási zavarok esetén is segítséget nyújt.
Szőcs Júlia a szülőket képviselte ezen a megbeszélésen, ő azt tartotta fontosnak, hogy a szülőket ismeretekkel és erkölcsileg is támogassák, ne kelljen mindenkinek sok kísérletezéssel, saját magának megtalálni a működő megoldásokat.
A most megosztott információkat a jelenlévők egymáshoz is, az illetékes intézményhez, kollégához is egy belső hálózaton keresztül juttatják el. Jelentősen megkönnyítheti a szülők és a fejlesztéssel foglalkozók dolgát, ha mindenki közli a másikkal a saját szakosodása szerint észlelt észlelteket, esetleges rendellenességeket, ezt egy informális konzílium formájában is tervezik.
A további teendőket a következő havi találkozón beszélik meg a szakemberek, ahol majd bemutatkoznak a hálózatba csatlakozó gyógytornászok, pszichológusok, házi- és szakorvosok is.