Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Jó kezekben az Ojtoz–Ozsdola

Jó kezekben az Ojtoz–Ozsdola Kovászna megye

Sajtótájékoztatóra hívott hétvégén a Vinca Minor Egyesület az Ojtoz–Ozsdola Natura 2000-es védett terület kezelési terve elkészítésének rajtjára időzítve. Uniós pályázati pénzből 2018–2020 között több tanulmány is készül majd a terület értékeiről, az eredményekről, mondta Para Zoltán egyesületi elnök az APIA megyei aligazgatója, valamint a környezetvédelmi hivatal képviselője jelenlétében.
Az Ojtoz–Ozsdola élőhelyvédelmi terület határait 2008-ban jelölték ki egy országos program keretében, jelenleg a berecki magánerdészet a gondnoka, ő az uniós projekt kedvezményezettje is. A Bereck, Ojtoz, Ozsdola szomszédságában levő, 15.319 hektárnyi, túlnyomórészt (85%-ban) erdős területről van szó, amelyen belül öt habitátust különítettek el, mészkerülő hegyvidéki és dácikus bükkösök, lucosok, illetve a hozzátartozó vadvilág képezik legfőbb értékeit.
Élőhelyvédelmi programról lévén szó, a kezelési terv készítői első lépésben több tanulmányt készítenek az erdők jelenlegi állapotáról, a vadállományról, kiemelten a védett medve-, farkas-, hiúz-, sárgahasúunka-, tarajosgőte-, patkósorrú-denevér-populációról és életkörülményeiről, de a gazdasági vetületeket sem mellőzik. A veszélyeztető tényezőket is leltárba veszik, majd az előnyökről-hátrányokról egyaránt tájékoztatják a lakosságot, miután őket is meghallgatnák – részletezte Para Zoltán egyesületi elnök a következő két év tennivalóit.
Mindezen feladatok elvégzéséhez szükséges az erdészet személyzetének képzése is, valamint felszereltségének javítása. A pályázatból eszközök beszerzését lehet finanszírozni, GPS-eket, vadkamerákat, medve- és kutyariasztó permeteket, munkaruhát lehet vásárolni, az adatok feldolgozásához számítógépeket, szoftvereket lehet beszerezni. Így vélhetően majd pontosabb képet kaphatunk a medveállományról is, amely létszámának tekintetében örökös és eldöntetlen vita van a környezetvédelmi hivatal, a zöld szervezetek, illetve a vadásztársaságok között.
A hivatalok közötti jó együttműködés jegyében a kezelési terv által megfogalmazott elvárásokról az APIA értesíti a gazdákat, megkímélve őket egy külön úttól, hiszen eddig jellemzően igazolást kellett kérniük a gondnoktól, azt csatolva a támogatási kérelemhez. A menedzsmentterv elkészülte után, immár a pontos adatok ismeretében, egy 30 perces kisfilmet is készít a Vinca Minor Egyesület, részletesen bemutatva az Ozsdola–Ojtoz Natura 2000-es területet, amelynek weboldala is készül.
– Jó volna, ha idővel ezek a modulárisan működő védett élőhelyek hálózattá alakulnának, illetve létrejönnének köztük az ökológiai folyosók is – nézett a jövőbe Para Zoltán.
A pályázat 3 millió 183 ezer lejes összértékéből 2,72 millió lej elszámolható, az uniós támogatás ebből 2,31 millió lej, a 15%-os különbséget pedig a román állam állja. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. március 27., 8:19
    ÉRTÉKELÉS: 1

    3.183 millió…… ebből felét lenyúlják a másik felét meg horribilis fizukra szétosszák azok közt akik a fazék körül melegednek! Ezért nincs pénz semmire!