Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Jó tételeket kaptak

Dobra Judit, a Székely Mikó Kollégium magyartanárnője szerint minden követelménynek megfelelő, közepes nehézségű, tehát jó tételeket kapott tegnap a magyar dolgozatírásra jelentkező 764 érettségiző. A diákok szerint sem lehetett gond, jókedvűen jöttek ki a vizsgáról, amely megyeszerte incidensek nélkül zajlott.

A reál szakosok Petőfi-vershez kapcsolódó kérdéseket kaptak, majd a második pontnál a bemutatkozással kapcsolatos illemszabályokról kellett esszét írniuk. Végül Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című művében kellett felmutatniuk a barokk eposz jellemzőit.

A humán szakosok Radnóti Miklós Erőltetett menet című versét kapták az első pontnál, az esszét a játéknak a gyermek fejlődésében betöltött szerepéről és fontosságáról írták, míg a harmadik tétel szintén a Szigeti veszedelemről szólt, de nekik a valóság és fikció viszonyát kellett elemezniük.

– Közhelyesen hangozhat, de aki készült, az biztosan jól elboldogult, annál is inkább, hogy az értekezés témája nemcsak a 11.-es, de mindkét 12.-es próbaérettségire fel volt hagyva, és az országosan egységes tétellistán is szerepelt. A tananyagban tanulmányozott műfajokhoz (középkori legenda, barokk eposz, szentimentális levél stb.) vannak kijelölt, ajánlott szövegek, a barokk eposz esetében válogatni sem kellett, erre csak a Szigeti veszedelem a példa – fejtette ki a tanárnő.

Az a követelmény is teljesült, hogy a humánosok feladatának picit nehezebb kell lennie mind a verselemzés, mind a harmadik tétel esetében. A verstételek feltételezték a magyar lírában való tájékozottságot és az ehhez kapcsolódó fogalmak használatát, és értelmező-kompetenciát hivatottak felmutatni.

– Ha lennének tizenkettedikes diákjaim, most nem aggódnék miattuk – tette hozzá Dobra Judit. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás