Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A MOL Románia a szentgyörgyi speciális óvodai csoportba járó, enyhe, középsúlyos, súlyos és halmozottan sérült gyermekek segítségére sietett: a Közösségért Alapítvány közreműködésével finanszírozza a szentgyörgyi Help Egyesület gyógypedagógusainak újító munkáját.
Pár hónappal ezelőtt Brassóban egy tanulási és magatartászavaros, valamint fogyatékkal élő gyermekek tanítására, fejlesztésére kifejlesztett módszereket bemutató kiállításon találkozott a dálnoki búvártavat és -iskolát működtető, építő Szabó Jenő a Tomatis-módszerrel, amely igen közel állt saját kísérleteihez. Alfred Tomatis eredetileg operaénekeseket tanított szűrt frekvenciájú hangfelvételek hallgattatásával pontosabban hallani, illetve kiénekelni egyes dallamokat, de felfedezte, hogy gyerekeknél is hatékonyan működik a módszer figyelemzavar, koncentrációhiány, autizmus és több más rendellenesség esetén. Szabó Jenő egy ideje viszont épp azon dolgozik, hogy lehetővé tegye azt, hogy a búvártó látogatói speciális kádakban, testmeleg vízben lebegve hallhassák a víz alatt elhelyezett hangszóróból a zenét, amelyet ilyen módon nemcsak fülükkel, hanem a koponyán keresztül érkezett rezgések formájában (csontvezetéses hallással) is észlelnek, ugyanis a víznek a vezetőképessége ötször jobb a levegőnél. Korábban azonban már voltak arra vonatkozó kísérletei is, hogyan lehet süketnémákat beszélni tanítani a víz alatt, hiszen a vállalkozó alanyok szintén a rezgés alapján azonosítva, észlelve a hangokat, könnyebben tudták reprodukálni azokat.
Ilyen előzmények után megkereste a Help Egyesületet, és felvette a kapcsolatot a speciális iskolához tartozó gyógypedagógusokkal, hogy a gyermekek javára fordíthassák a víz alatti zenehallgatás sokféle jótékony hatását. Varga Orbán Boróka, Czinczok Orsolya és Bereczki Zsuzsa, akik jelenleg az Árvácska-óvodában működő speciális, kis létszámú óvodai csoport gyógypedagógusai, pályáztak a MOL gyermekgyógyító programjánál ennek finanszírozására, ám kibővítették a tevékenységet a vízben történő mozgásfejlesztéssel, azaz hidroterápiával. Az Aquamusica – a zene, ami belőlünk fakad élményterápiás programban a speciális iskola négy osztálya, az oltszemi speciális iskola egy csoportja és a már említett óvodai csoport sajátos nevelési igényű gyermekei vesznek részt. A projekt keretében a pedagógusok hetente egyszer pár órára igénybe veszik az oltszemi Borvizek Útja központ medencéjét, és ott foglalkoznak a sérült gyermekekkel. Szabó Jenő felszerelésével a vízben lebegve a számukra kiválasztott zenét is meghallgatják. Még a vízhez szoktatási szakaszban vannak, de már most jók a tapasztalatok, a gyermekek feloldódtak, ellazultak, jól érezték magukat, noha ezt igen nehéz náluk elérni. Ha szükséges, speciális, Angliából rendelt vízálló pelenkában viszik őket a medencébe.
– Az egyensúlyérzékelés és figyelem fejlődését standardizált mérések, skálák pre- és posttesztjének összehasonlításával dokumentálható a javulás – mondja a projekt (egyik) vezetője, Varga Orbán Boróka. – De a vízben, a felhajtóerőtől segítve, az ellazult izmokkal olyan mozgásokra is képesek lesznek a gyermekek, amelyet szárazon még nem tudnak felmutatni. Jobban észlelik saját testüket, fejlődik az egyensúlyérzékük, könnyebben meg tudják nyugtatni magukat, nem utolsósorban jobban érzik magukat a világban.
A terápiát iskolaidőben, azaz májusig folytatják a 36 gyermekkel, aztán a kiértékelés ideje következik.