Városon mintegy 30, a községekben 20 százalékkal emelkedik jövőben a TEGA Rt. által elszállítandó hulladék díjszabása.
Ambrus József, a Kovászna Megyei Integrált Hulladékmenedzsmenti Egyesület (ADISMID) vezetője a kényszerű árdrágítás okaira világított rá. Románia java részét érinti a hulladékszállítás drágulása. „Ennek nem örvend senki, még a szolgáltatók sem: ugyanis az a furcsa helyzet állt elő, hogy hiába kell az ügyfeleknek többet fizetniük 2024-ben, a szolgáltatóknak nem marad több a zsebükben. A hulladékszállítás árának kialakítása sok összetevőből áll össze, ezeknek szinte mindenike többe kerül jövőre” – erősítette meg Ambrus József a következő évi drágításról szóló sajtóértesüléseket.
A drágítások hátteréről
A drágulást egyrészt azzal magyarázza, hogy jövőre nőni fog a minimálbér, ami fontos és hasznos, viszont valamiből fedezni kell az így keletkező pluszkiadást. Az infláció 2023-ban sem volt elhanyagolható, itt is 8,73%-kal kell számolni. A drágítás az ECO Bihor által működtetett, lécfalvi hulladéklerakót is érinti. Az ún. körkörös gazdasági illeték, amelyet a lerakóra elhelyezett hulladék tonnája után kell fizetni, kétszerese lesz az idei összegnek, azaz 80 lejről 160 lejre emelkedik, amire még hozzáadódik az áfa. „A cégek, beleértve a TEGA-t, a Gosp Trans Com-ot, az IBSV-t és a Gosp–Com-ot, tehát a Kovászna megyében működő összes hulladékszállítót, mind érintve vannak ebben a kérdésben” – magyarázta a hulladékgazdálkodási szakember.
A 2024-es árképzés valószínűleg hasonló lesz az összes hulladékszállítónál, azonban egyelőre leginkább a TEGA és a Gosp–Com esetében körvonalazódott a várható ár. Városokon és vidéki településeken továbbra is eltérő összeget fizetnek majd a lakók, így az előrevetített városi havidíj személyenkénti 20 lejre emelkedik, a vidéki pedig 12 lejre.
A szolgáltató saját költségei személyre lebontva az idei árakhoz képest a következőképen módosulnak: városon 3,02 lejjel kerül többe a munka lebonyolítása (ide beleértve a minimálbér emelkedését is) mint idén, vidéken 0,82 banival. A továbbiakban semmilyen módon nem hasznosítható, szaknyelven hulladéklerakóra kerülő hulladék díja városi mennyiségekkel számolva személyenként 0,41 lejjel lesz több, vidéken 0,25-el. A korábban említett körkörös gazdasági illeték megkétszereződése városon személyeként 1,57 lejt „eredményez”, vidéken 0,93 lejt – az árkülönbségre a magyarázat változatlanul abban áll, hogy falvakon kevesebb vegyes hulladék keletkezik, amiben az is segített, hogy onnan egyre kevesebb lebomló hulladék kerül a vegyes hulladék közé.
Máthé László, a TEGA Rt. vezetője elmondta, a hulladékszállítási díjat úgy számolják ki, hogy minimális nyereség legyen rajta, így például a tavalyiból meg tudtak rendelni két új MAN típusú kompaktoros teherautót, valamint több konténert. „A TEGA tulajdonosai azok az önkormányzatok, ahol szolgáltatunk: nekünk nem az a célunk, hogy minél több profitot termeljünk, hanem hogy a szolgáltatást tudjuk továbbra is biztosítani, ugyanakkor legyen amiből bővíteni a gépparkot, és lecserélni a régi, elhasznált járműveket” – tette hozzá.
A TEGA 2024-es áraival kapcsolatban, összehasonlításképpen megemlítette, hogy például Földváron már idén is fejenként havi 20 lejt fizettek az emberek, jövőre esetükben is drágítaniuk kell. Kőhalomban is 16–20 lej az idei ár, Csíkszeredában, ahol szintén nőnek a költségek, az idén 14–18 lejt tett ki a hulladékszállítási díj, Barcarozsnyón pedig 19,37 lejt.
A következő évvel kapcsolatban mind Máthé László, mind Ambrus József hangsúlyozták: a PET-palackok, alumíniumdobozok, üvegek SGR-rendszerben történő visszaváltása mindenképpen új helyzetet teremt, azonban az, hogy ennek milyen következményei lesznek a TEGA-ra és a többi szolgáltatóra nézve, még túl korai lenne nyilatkozni, hiszen gyakorlati következtetéseket csak 2024-ben lehet levonni.
Képünk illusztráció.
Fotó: Haáz Vince
De akkor el is kellene szállítani faluról is tisztességesen. Miért nem tudják megoldani hogy tavasszal és ősszel a kerti hulladékot is elvigyék úgy mint városon? Mikor szünteti meg a kettős mércét?!