Szándékosan gázoltak el egy juhászkutyát Kézdikőváron, egy három hónapos ebet pedig veszélyes kategóriaként nyilvántartott kutyák keverék-leszármazottai pusztítottak el. Két olyan eset is történt az elmúlt napokban Felsőháromszéken, ami a juhászkutyatartás körüli gondokra világít rá.
A haszonállat-gazdálkodással foglalkozó személyek patthelyzetben vannak, hiszen mokány területőrzők hiányában a nyakló nélkül szaporodó medvék jelentenek állandó fenyegetést a barmokra, ugyanakkor a túl agresszív területőrzők megjelenése nemcsak a védekezés erősödésére, hanem a mellettük élő, elviekben passzív szerepet betöltő ember- és állatállományra is veszélyt jelentenek. És természetszerűen megjelennek a túlkapások is.
Két hónap leforgása alatt két eset is történt, az egyik személyes ellentétre, jó esetben figyelmetlenségre vezethető vissza: Kézdikővár határában egy juhászkutyát gázoltak halálra, a nem szándékosság esetét úgy lehet szubjektíven kizárni, hogy az ebet nem a mezei úton, hanem az mellett ütötték el gépkocsival. A háttér kiderítése a hatóságok dolga, lévén, hogy az esetet jelentették a kézdiszentléleki őrsön.
A másik eset Torján történt, ahol Jakabos Gábor a kárvallott, az esetet pedig egy három hónapos kiskutya nem élte túl. Az állattartással foglalkozó férfi lapunknak elmondta: több területen – saját tulajdonban lévőben, illetve béreltben – tart juhokat, sajnálatos módon a szomszédja kangál és dél ázsiai keverékkutyái rátámadtak elsősorban a kutyáira, egyik nyájőrzője állatorvosi beavatkozás ellenére elpusztult. Az eset azért bosszantotta fel, mert bár jelezte a történteket a torjai rendőrőrsön, ott az volt az érzése, hogy őt próbálják hibásnak nyilvánítani. „Ezek a kutyák támadtak már meg embert is” – nyomatékosított.
Forró Béla, a Székely Kutya Klub elnöke kifejtette: sok erőfeszítést tettek, hogy a veszélyes, genetikailag nem kompatibilis fajták kereszteződését megállítsák, meglátása, hogy ilyen esetben a kutyákat el kell kobozni. „Eleve agresszív, háztájéki őrzésre kitenyésztett fajtákról van szó, meggyőződésem, hogy egy ázsiai és egy kangál szaporodása során olyan gének keverednek, amik nem vezetnek jó felé. A rendőrség be kellene tartsa az érvényben lévő törvényt, ezeknek az állatoknak nincs mit keresniük a gazdájuknál, tragikus lehet a kimenetele a tartásuknak” – mondtta a szakember, aki szerint ritkaság, hogy felnőtt, erejük teljében lévő ebek kisebb, kölyökkutyákra támadjanak, ezt csak úgymond „zavarodott” állatok esetében jegyzik.
Az esetek kapcsán megkerestük a Kovászna megyei rendőrfelügyelőség szóvivőjét. Radu Stroe érdeklődésünkre elmondta, a kővári panasz esetében – ahol a feljelentés szerint november 30-án egy férfi szándékosan gázolta el a kutyát, az állat pedig súlyos sérüléseket szerzett – bűnügyi dossziét nyitott a rendőrség, és kivizsgálás indult állatok megsebesítése, kínzása vádjával.
A torjai panasz esetében is kivizsgálás indult: a feljelentés szerint október 28-án egy helybéli család – az érvényben lévő törvények szerint veszélyes kategóriába sorolt – kutyái rátámadtak egy 3 hónapos ebre, életveszélyes sebeket ejtve rajta. Itt a felelőtlen gazdát bírságolhatják, ha bebizonyosodik, hogy felügyelet nélkül hagyott, veszélyes kategóriába sorolt kedvencei támadtak a kiskutyára.
Bartos Lóránt, Tinca Teddy
Szét kellene nézzen a hatóság, pl.állatorvos az állattartó gazdák háza táján is,ahol egy bothoz kikötve,fel méteres láncon, semmi nélkül tengődnek szegény kutyak, a csupasz földön.Hogy nem veszi észre senki,mert nem végzik a dolgukat.