Csernáton községben is állandó vendég lett egy anyamedve és a bocsa, élelmet keresve maguknak, tájékoztatott Fodor István, a Bodoki Vadászegyesület elnöke. Az állat az udvarokba is betört, és tyúkokat ölt meg.
„Napok óta telefonálnak az emberek, hogy minden éjjel bejár a házak udvaraira, az ólokat kinyitja, öli meg a tyúkokat, a bárányt, amit megfog a kertben”, magyarázta Fodor István. Aláhúzta, kérhetnek beavatkozási engedélyt, ellenben nem látja annak esélyét, hogy meg is kapják, ha azt veszik figyelembe, hogy a Kovászna Megyei Vadászegyesület vezetősége egy hónappal ezelőtt négy sürgősségi esetre kért kilövési engedélyt, ám a mai napig sem kapták meg a jóváhagyást. „Olyan sürgősségi kvóta van jóváhagyva, hogy egy hónap alatt még választ sem adtak”, jegyezte meg keserűen Fodor.
A vadászegyesület elnöke szerint ilyen esetekben az illetékes hatóságoknak legalább azt kellene sürgősségi eljárással jóváhagynia, hogy a vadászok riasszák el, hajtsák el a medvét a belterületről. „Ha megijedne, talán nem jönne vissza. A gond az, hogy ezáltal a bocsát is arra tanítja, hogy így keressen eledelt, és a jövőben ő is ezt fogja csinálni, hiszen megszokja, hogy az eledelt könnyen megkapja, ott van készen, és nem kell sokat dolgozni érte. Az sem megoldás, hogy megfogják a medvét és elviszik más területre, mert akkor lehet, hogy máshol is ugyanezt fogja csinálni, bejár ott is a településekre”, magyarázta Fodor István.
Elmondta, a megye több településén gondot jelentenek a medvék, közel két hete Gidófalván egy juhnyáj közé ment, megölve jó pár juhot. A törvény értelmében hívták a csendőröket, de míg ők azon tanakodtak, hogy hol is van a szóban forgó terület, időközben egy vadász kiszállt a helyszínre, hogy „legalább nézze meg mi a probléma”. „Kiment a vadász, de a fegyvert még a tokból sem vette ki, ennek ellenére két nap múlva behívták a fegyverosztályra, hogy mit keresett ott fegyverrel. Ez egy magán vadászterület, tehát fegyverrel kimehetett oda, mégis számon kérték tőle”, mesélte a vadászegyesület elnöke.
Nem tudott pontos számadatot mondani, hogy hány, a lakosságot veszélyeztető medve van Háromszéken, csak Bodok község területén hét–nyolcról tudnak. Fodor István, aki Bodok polgármestere, aláhúzta: Oltszemen még a kastélykertben is megjárta magát. „Az alma- és szilvafákat is mind letördelte, most attól félek, nehogy a lovakat is megtámadja”, panaszolja a községvezető.
Mint beszámoltunk, a lakosságot veszélyeztető medvék sürgős kilövésének engedélyezését kérték a kormánytól az érintett háromszéki önkormányzatok elöljárói. A Mihai Tudose miniszterelnökhöz és Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszterhez címzett levélben arra hívták fel a bukaresti kormány figyelmét, hogy a térségben tarthatatlanná vált a helyzet, mivel a nagyvadak egyre több kárt tesznek a falusi gazdaságokban, és immár az emberek életére is veszélyt jelentenek.
Ime egy tulbuzgo fodorka ,nemcsak medveugyben !