Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sepsiszentgyörgyön Mesterségek Nagyvásárát, Kézdivásárhelyen a helyi nők egyesülete és a Barabás Zsombor Háromszéki Népművészeti Egyesület vásárral egybekötött karácsonyi kiállítása mellett hagyományostermék-vásárt, míg a zabolai Mikes-kastélyban családi karácsonyfadísz-készítő barkácsolást és ünnepi vásárt rendeztek. Csernátonban, a Haszmann Pál Múzeumban az adventi Csodaváró-sorozat második hétvégéjén Angyalhangos szombatot tartottak.
IX. Mesterségek Nagyvására
A kétnapos megyeszékhelyi rendezvénysorozatot a nagyközönség a múzeumi vásárként ismerte meg kilenc évvel ezelőtt, ám a forgatag az idők során kinőtte a múzeumi teret, így három éve a Székely Mikó Kollégium konferenciatermébe költözött. Egy év kieséssel – amikor választások miatt foglalt volt a konferenciaterem – ezen az új helyszínen várják adventi hangulattal, forralt borral, kézműves termékekkel és számos családi, kulturális programmal az érdeklődőket a szervezők.
– Idén 56 kézműves vett részt termékeivel a vásáron, ennek valamivel több mint fele háromszéki volt, a legtávolabbi vendég pedig Kolozsvár mellől érkezett – részletezte érdeklődésünkre Gál Andrea kezdeményező, szervező, kézműves.
– Már az elején azzal a szándékkal indítottuk útjára Várallyay Rékával közösen ezt a vásárt, hogy teret adjunk azoknak a kézműveseknek, akik igényes portékákat készítenek – tette hozzá Gál.
Tőle tudtuk meg, hogy kilenc év alatt mindig túljelentkezés volt: helyszűke miatt kellett az 56-os létszámnál leállni, sajnos, szép számmal akadtak, akiket vissza kellett utasítaniuk. Az évek során már kialakult egy visszajáró mag, illetve az új vásárosok jelentkezéskor termékeikről fényképeket küldenek, a szervezők ezzel is igyekeznek elkerülni, hogy giccs, bóvli kerüljön be a kínálatba.
A szombaton délelőttől vasárnap estig tartó vásáron a legtávolabbról érkező kézművessel beszéltünk.
– Kolozsvár mellől, Válaszútról érkeztünk. Férjem már több éve jár ide, jómagam tavaly jöttem először (amikor a főtéren, egy óriási sátorban tartották a rendezvényt – szerk. megj.), és kellemes élményekkel távoztam. Idén még jobban tetszik a tágasabb helyszín. Vannak rokonaink Sepsiszentgyörgyön, így a kellemest a hasznossal összekötve érkeztünk a megyeszékhelyre. Festett üvegtárgyakkal (gömbökkel, gyertyatartókkal, poharakkal), textil termékekkel (táskákkal, sálakkal) jöttem. Már a nyitó napon úgy tűnik, hogy jobb a vásárlóerő, mint az elmúlt esztendőben. Nagyon szeretem, hogy itt sokan foglalkoznak kézművességgel, az emberek szeretik a szépet, és értékelik is a mögötte rejlő munkát. Itt még soha nem alkudoztak velem – nyugtázta Nádudvary Mária Magdolna divattervező, kézműves.
A vásárban amúgy számos érdekes műsorral kedveskedtek a kíváncsiskodóknak: fellépett a Százlábacska Néptáncegyüttes, de Demeter Miklós és Anasztázia vezetésével is sikeres – Diónyi varázslat néven futó – gyermekfoglalkozás zajlott, ahol „diófergettyűt” készítettek a kicsik, nagyok, továbbá volt Angyalváró mesefoglalkozás Csavar-Mátis Katalinnal, illetve Szabó Enikővel, továbbá István Ildikó és a Folker is muzsikált.
Mikulás-sapka és dióhéjbölcső
Csütörtökön a Barabás Zsombor Háromszéki Népművészeti Egyesület tizenötödik karácsonyi kiállításának megnyitóján László Károly keramikus, egyesületi elnök köszöntője és Józsa Irén tanárnő nyitóbeszéde után Oláh Viktor Zsolt, a Turóczi Mózes Általános Iskola diákja mondott népmesét. László Károly hangsúlyozta, a mintegy harminc tagot számláló egyesület végre hazatért. „Hosszú évekig a Vigadóban, illetve tavaly a sportcsarnokban rendeztük meg a kiállítást. Régi tervünk, hogy ide szoktassuk a népművészetet és kézművességet szerető közönséget, ahol különböző tevékenységeket is folytatunk, és úgy vélem, ez a terem otthonosabb, mint a korábbi helyszínek.”
Az érdeklődők az egyesület tagjai által készített gyöngyékszereket, hagyományos viseleteket, bőrdíszműveket, mézeskalácsot, szőnyegeket és szőtteseket, nemezelt tárgyakat, kerámiákat, faragászati és bútorfestészeti remekeket és quilling technikával készített alkotásokat csodálhatták meg. Emellett a Pászka Éva és Bagoly Erzsébet által irányított hímzőkör tagjainak vezetésével a gyerekek karácsonyi díszeket készthettek. „Pénteken a Vackor-óvoda aprajaival Mikulás-sapkákat, míg szombaton az érdeklődőkkel dióhéjbölcsőt készítettünk. Tetszett a gyerekeknek, és nekünk is, hogy velük foglalkozhattunk”, osztotta meg lapunkkal Coșa Katalin, a hímzőkör tagja, hozzátéve, szerdánként 16–19 óra között találkoznak a székhelyen, és a kör tevékenységébe bárki bekapcsolódhat.
Amint arról írtunk, a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete is csütörtökön nyitotta meg kétnapos adventi kézműves-kiállítását és adományvásárát, melynek az egyesületi tagok munkájának bemutatása mellett jótékony célja is volt. A kiállított karácsonyi ajándéktárgyak értékesítéséből begyűlt pénzből a lakóház nélkül maradt kászonjakabfalvi Costi család megsegítése mellett a csernátoni gyermekotthont támogatnák, és az idősek karácsonyának kiadásaiba is beszállnának.
Szombaton hagyományostermék-vásárt is tartottak a céhes város főterén. Kereskedőkből és portékából sem volt hiány, ahogy a hűvös idő ellenére bámészkodókból és vásárlókból sem, ami nem csoda, hiszen a felhozatalt ezúttal kézműves karácsonyi díszek is gazdagították.
Gyerekek lepték el a birtokot
Szombaton óriási érdeklődés övezte a zabolai Mikes-birtok rendezvénytermében a kolozsvári Pont Csoport által a Roy-Chowdhury (Mikes) családdal partnerségben tető alá hozott Kastély Erdélyben című kezdeményezését. A birtokon található rendezvényteremben gyerekek és felnőttek hada igyekezett bekapcsolódni a gazdag programkínálatba. A kicsik karácsonyfadíszeket készíthettek, játszhattak a Sikló Egyesület által hozott kisvasúton és a papírszínházban, illetve Demeter Éva vezetésével kincset kereshettek. A felnőttek kvízversenyen vehettek részt, emellett karácsonyi díszeket is készíthettek, vagy designerek által készített emléktárgyakat vásárolhattak a Kastély Shop asztalánál. Az ott töltött nap emlékét egy instant fénykép készítésével lehetett maradandóvá tenni, vagy épp a birtok udvarán megrendezett sétával gazdagítani.
Sebők Tímea, a Pont Csoport munkatársa lapunknak elmondta, első alkalommal vannak Zabolán, illetve karácsonyvárást is első alkalommal szerveztek.
– Szeretnénk hozzájárulni egy hálózat, egy stratégia és egy hosszú távú jövőkép kialakításához annak érdekében, hogy az erdélyi kastélyokat gazdaságilag és társadalmi szempontból is értékesíthesse a közösség – fejtette ki Sebők, megjegyezve, hogy a Kastély Shopbbeli emléktárgyak értékesítéséből begyűlt pénzt a Kastély Erdélyben program működésére fordítják, így járulva hozzá, hogy az erdélyi kastélyokat visszahozzák a köztudatba.
Angyalhangos múzeumi műhely
Csernátonban nem kastélyban ugyan, de királyi hangulatban, gitár- és énekszó kíséretében szorgoskodtak a különféle kézművesműhelyekben résztvevők. A Csodaváró második szombatján is megtelt a Haszmann Pál Múzeum mellett működő Csernátoni Népfőiskola műhelye. Karácsonyfadíszek készültek, többek között gipszből és nemezből, de felelevenítődtek a régi adventhez kötődő hagyományok is. December 16-án 10–14 óra között a Mézes szombat elnevezésű rendezvényre várják az érdeklődőket, amikor „Édesítsük meg az ünnepet!” felhívással a barkácsolás mellett mézeskalácsot díszíthetnek és kóstolhatnak forró tea kíséretében a résztvevők.
További fotók itt
A kovásznai kulturigazgató enyhén piromániás, mert következetesen az adventi koszorút akarja vasárnaponként meggyújtani és nem a rajta levő gyertyát. És csinálja ezt már sokadik éve.