Kovászna megyében nagy szükség van a művészlelkekre, hisz sok kulturnyik kihalt és sokan kihalófélben vannak. Szükség van az utánpotlásra.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szenkovics Dezső, az EMTE kolozsvári karának dékánja elmondta, hogy a két egyetem között már évek óta szoros kapcsolat áll fenn. Emlékeztetett arra, hogy az EMTE alapításakor vállalta, olyan képzések indításában vállal szerepet, amelyek nem elérhetők magyar nyelven Romániában. Ilyen a képzőművészeti szak is, amelynek indítását a pécsi kollégák kezdeményezték. Szenkovics szerint az erdélyi egyetem örömmel vállalta el a rá eső feladatot, hiszen olyan hiánypótló szakról van szó, amely szervesen illeszkedik az EMTE küldetésébe.
Mint rámutatott: az erdélyi városok közül azért választották az új képzés helyszínéül Sepsiszentgyörgyöt, mert ott fog megépülni a magyar állam támogatásával az a nagyszabású egyetemi campus, amely kielégíti majd a most beinduló képzőművészeti képzés valamennyi infrastrukturális igényét, a campus megépítéséig pedig a város önkormányzata vállalta, hogy megteremti a szükséges feltételeket. Szenkovics hozzátette: az is sokat nyomott a latban, hogy Sepsiszentgyörgyön működik az Erdélyi Művészeti Központ, ráadásul az erdélyi városok közül a háromszéki településnek van az egyik legpezsgőbb kulturális élete.
Lengyel Péter, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánja felidézte: 2019 végén vette át a kar irányítását, és már akkor megfogalmazódott, hogy ne csak a Dunántúlon, hanem a Kárpát-medence más pontján is vállaljanak feladatokat. Elsőként Erdélyben indítják el a képzőművészeti szakot, mert – mint mondta – ott nagy létszámú magyar kisebbség él, ezért bíznak abban, hogy a jelentkezői létszám magas lesz.
Hangsúlyozta: nem a pécsi képzés klónját akarják megteremteni Székelyföldön, hanem olyan önálló szellemiségű művészeti iskolát akarnak létrehozni, amely figyelembe veszi a ma is virágzó erdélyi szellemi közeget, ezért már kezdettől fogva erdélyi oktatók is részt vesznek a képzésben.
Hozzátette: meglátogatták Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda és Székelyudvarhely művészeti középiskoláit, amelyekben a színvonalat tekintve a magyarországival egyenrangú képzés zajlik, ezért úgy vélte, hogy megvan az a szakmai bázis, amely az új képzés indításához szükséges. Emlékeztetett arra, hogy szórványban is tanulnak magyar gyermekek művészeti iskolákban, rájuk is számítanak.
Az MTI kérdésére a dékán elmondta: bíznak abban, hogy mind a szülők, mind a diákok felismerik azt a pluszt, amit az anyanyelvi képzés nyújthat, felismerik ennek kulturális és szakmai jelentőségét. Hangsúlyozta: olyan képzést hoznak létre, amely hozzásegíti a diákokat, hogy ne csak a magyar, hanem a román kortárs művészet viszonyaival is tisztában legyenek.
Hegyi Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánhelyettese hozzátette: az új képzés nemcsak a helyi magyar fiataloknak jelent lehetőséget, hanem a pécsi hallgatóknak is, mert reményeik szerint több olyan kurzust tudnak kialakítani, amelyben közösen vehetnek részt a pécsi és az erdélyi diákok.
(MTI)
Kovászna megyében nagy szükség van a művészlelkekre, hisz sok kulturnyik kihalt és sokan kihalófélben vannak. Szükség van az utánpotlásra.
Szép dolog a művészet, s ezen belül a képzőművészet, csak sajnos megélni nem lehet belőle!
Köll a művészet, me Fruzsi mit mutat föl?!
Lesz papírunk, hogy ebből szerettünk volna…
A meglévők mellett nem sok hely kínálkozik, s mindenki nem lesz csakúgy olasztelekről párizsinak mérhető.
….meg gazdagodni vagy nagy nyugdíjat szerezni. Gondold meg, még bocsánatos tévedés!
Egyaltalan kerdeztek meg valakit, vagy volt felmeres, hogy ennyi muveszlelekre van-e szukseg itt ? Mert erosen nyomjak, eroltetik a muveszetet ebben a varosban, szazezer fontosabb tennivalo helyett.