Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Pro Vitam laborban átlépték az 60 ezredik koronavírus PCR-tesztet – tájékoztatott Fejér Szilárd kutató. Eddig 9787 pozitív teszteredményt regisztráltak, ez 16%-os átlag pozitivitási rátának felel meg.
– Sajnos, a lakosság a napi tájékoztatásba és az információözönbe belefáradva hajlamos elfelejteni, hogy ezek nem csak számok. Két százalékos elhalálozási adattal számolva csak a nálunk végzett pozitív minták 195 halottat jelentenek. Emberek, akik még éveket élhettek volna. Beszéltem olyan pácienssel, aki pár hét alatt két hozzátartozóját veszítette el Covid okozta trombózisban, és ő is trombózisgyanúval került hozzánk. Bármennyire is unja már mindenki, a járvány itt van, a végletekig feszítette a romániai egészségügyi rendszer kapacitását, és látszik az eredménye – írta a kutató.
Kiemelte, a Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint Románia az előkelőnek nem mondható 24. helyen áll, ami a pozitív esetek számát illeti világszerte. A mostani, harmadik hullám halálozási görbéje gyakorlatilag ugyanakkora, mint az őszi második hullámé, pedig a diagnosztizált esetek száma jóval alatta marad a második hulláménak. Ez főleg annak betudható, hogy jóval kevesebb a gócpont olyan helyeken, ahol szervezett tesztelés zajlik: öregotthonok, árvaházak, kórházak. A közösségi terjedés viszont erős, és sokan nem kérnek tesztet a családorvos közbenjárásával, hanem legjobb esetben gyógyszertárban vásárolt antigén gyorsteszttel megoldják a problémát. A járvány kiterjedésének legjobb mérőszáma a halálozások száma, és ezt kellene mindenáron alacsonyan tartani, elsősorban oltással.
Jó hír ugyanakkor – mondta Fejér Szilárd –, hogy most már van intézményes kerete annak, hogy kicsit jobban figyeljék országszerte a különböző variánsok elterjedését, ezt a 2021/383-as egészségügyi minisztériumi rendelet szabályozza. A variánsok meghatározását két fázisban végzik. Az első fázis a pozitív minták egy részének újratesztelése úgynevezett variáns-PCR tesztekkel: ezt regionálisan néhány (állami) laboratórium végzik, a pozitív minták egy részét pedig kötelező a megyei egészségügyi igazgatóságoknak és a variáns-PCR teszteket végző laboratóriumoknak szekvenálásra küldeni.
A szekvenálás a vírus teljes genetikai információjának meghatározását jelenti. Ezt jelenleg két intézmény végezheti ezen a programon belül, a Matei Balș és a Cantacuzino Intézet. Ugyanakkor, a Pro Vitam laborban is beruházásokat eszközöltek a kutatólaboratórium fejlesztésére, aminek egyik része egy Illumina Miseq szekvenátor beszerzését jelentette. A berendezéssel már szekvenáltak 9 mintát, mind a 9 a PCR-teszttel már eleve britvariáns-gyanús volt.
A variánsok nyomon követése azért nagyon fontos, mert minél több esélye van a vírusnak embereket fertőzni, annál nagyobb az esélye, hogy olyan mutáció alakul ki, ami viszont gondot okozhat – magyarázta a szakember.