Mint arról a tegnapi lapszámunkban már beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban egy páciens feltehetőleg influenzavírus miatt hunyt el. Tegnap visszaigazolódott, hogy A típusú (H1-es altípusú) influenzavírus áldozatává vált az 53 éves férfi.
Dr. Antal Álmos, a megyei sürgősségi kórház orvosigazgatója kifejtette, a férfi nem háromszéki származású, ám itt halt meg a kórházban. Érdeklődésünkre az is kiderült, hogy a haláleset nem állítja feje tetejére az intézmény működését.
– Az ilyen tragédiák teljesen az egyén védettségén múlnak: nem lepráról beszélünk, hogy az osztályon a többi páciens pánikba essen az elhalálozás miatt. Sajnos minden azon múlik, hogy kinek milyen erős a szervezete – összegezett.
A tragédiával Kovászna megye is gyarapítja az országosan már 47-re emelkedett halálos esetek számát: a február 20-án jegyzett – hivatalos közegészségügyi – adatok szerint 25-en A típusú, 21-en B típusú vírus áldozataivá váltak.
Dr. Sánta Ferenc, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtani főorvosa kérdésünkre elmondta, Háromszéken negyedik hete átlagosan heti 15%-kal emelkedik a virózisok száma.
– Az 53 éves áldozat nem volt krónikus betegként nyilvántartva. Egy műtét miatt érkezett a kórházba, és az első napokban még jól volt, az orvosnak mondta is, hogy semmi baja, aztán 2 nap leforgása alatt állapota hirtelen romlott, és elhunyt. A vírus a tüdejét támadta meg: a korboncnok meg is lepődött az ott látott károkon – magyarázta.
A szakember hangsúlyozta, nem oltanak olyasmit, ami nem veszélyes: a grippe, ha legyőzi a felső légúti rendszer védekezését, és megtámadja az agyat, tüdőt, akkor már fennáll a halál veszélye.
Vannak helyek, ahol az influenzavírust nem a halál beállta után azonosítják, hanem amikor a beteg kórházba kerül, és annak megfelelően kezelik. A heti 15%-ról pedig csak annyit, hogy ha például az iskolákban naponta összesítenék a betegség miatt hiányzó gyerekek számát (vannak iskolák, ahol osztályonként 4-8 tanuló is hiányzik, és még 2-3 betegen ül a padban, mert a szülő nem teheti meg, hogy otthon maradjon vele), rögtön kiderülne, hogy nyakig benne vagyunk a járványban. Tekintetbe véve az egészségügyi miniszter álláspontját azonban eléggé nyilvánvaló, hogy itt nem a járvány kialakulásának megelőzésén van a hangsúly,hanem pont fordítva. Egy ilyen járvány esetén az, hogy a kórházak leállítják a beteglátogatást, édeskevés.