Románia, de az Európai Unió is, mind jobban eltávolodik az alapvető demokratikus eszméktől, és ez még sokba kerülhet a közeljövőben – mondta pénteki sajtóértekezletén Márton Árpád. Az RMDSZ parlamenti képviselője néhány tényleges példával támasztotta alá fenti állítását.
A „független” bíróság, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc római katolikus teológiai líceum újra megnyitása és az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádemelésének elutasítása után is rendszeresen hívogatja be a bíróságra a szülőket, sőt a gyerekeket is. „Természetesen nincs szó megfélemlítésről”, hanem – állítólag – azon munkálkodnak, hogy kiderítsék, nem származott-e mégis valakinek valamilyen hátránya a líceum megalapításából, mert aztán azt jól megtéríttetik a „bűnösökkel”.
A jogállamiság másik iskolapéldája, ahogyan a tanügyminiszter, senkivel sem konzultálva, két héttel az iskolakezdés előtt, kiadott egy esztelen és végrehajthatatlan rendeletet a kisebbségek román oktatására vonatkozóan. Az esetnek egyetlen pozitív hozadéka, hogy ez már a nem magyar nemzeti kisebbségek parlamenti csoportjának is „sok volt”, és igen hosszú idő óta először, az RMDSZ-szel együtt tiltakozott a jogfosztás miatt.
A Sargentini-jelentés kapcsán Márton Árpád azt emelte ki, hogy a „demokratikus többség” biztosra akart menni, és néhány nappal a szavazás előtt megváltoztatta a házszabályt úgy, hogy a tartózkodásokat nem számolják bele az eredménybe, és így „kikínlódták” a szükséges kétharmadot.
Ami a jogállam képviselőit illeti, nem árt tudni – mondta Márton Árpád –, hogy Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke e-mailt küldött a liberális európai parlamenti képviselőknek, hogy „kötelező módon” meg kell szavazni a jelentést. Ennek ellenére például Teodor Stolojan tartózkodott, de az ügyészséget mindenhatóvá tevő Monica Macovei vehemens kirohanást intézett Magyarország ellen, és megszavazta a Sargentini-jelentést.
Románia szintén nem áll jól, mert az Európa Tanács tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság (teljes nevén az Európai bizottság a demokrácia érvényesítésére a jog eszközeivel), most éppen abban jár, hogy az európai gyakorlattól teljesen eltérő útra terelje Romániát.
– Azt szeretnék, hogy a választott személyeknek, ilyen az igazságügyi miniszter, lehetőleg semmilyen köze ne legyen a bűnüldözéshez. Amikor azt kérdeztem, hogy ugye akkor ezt máshol is alkalmazzák, hisz ez így van Franciaországban, Németországban és számos más helyen is, akkor azt válaszolták, hogy nem, ez csak Romániára vonatkozik – mondta el Márton Árpád.
A képviselő értetlenül áll a Velencei Bizottság azon véleménye előtt is, hogy Romániában nem kell alkalmazni az ártatlanság vélelméről szóló európai uniós irányelvet. Ez főleg annak tükrében érdekes, hogy az Európai Bizottság (EB) éppen most indított kötelességszegési eljárást Románia ellen azért, mert nem emelte be időben jogrendjébe ezt az ajánlást – mutatott rá Márton Árpád.
Márton elvtárs!Tudja a mondást:-„Szomorú,amikor a hülye okoskodik”.Elcseszték az igazságügyet,támogatják a bűnözőket,most meg mossák tisztára a sz….t.Köszönjük UDMR!